Kiedy moje IP może zostać zablokowane?

Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Najczęstsza przyczyna blokad to poczta e-mail

Najczęściej występującą blokadą adresu IP są ograniczenia w korzystaniu z poczty e-mail na swoim koncie hostingowym. Aby uniknąć tego typu blokad przede wszystkim nie wysyłaj spamu oraz zabezpieczaj się przed nieautoryzowaną wysyłką spamu z Twojego hostingu.

Spam to wiadomości e-mail wysyłane masowo do użytkowników. W definicji spamu bardzo ważny jest fakt, że odbiorcy takich przesyłek nie akceptowali oraz w żaden sposób nie zamawiali odbierania takich wiadomości (w przeciwnym wypadku nie można takiej wiadomości nazwać spamem).

Blokady na skrzynki e-mail nakładane przez właścicieli hostingów oraz administratorów Domenomania.pl

Skrzynka e-mail może zostać zawieszona przez klienta, który posiada dostęp do cPanel lub przez administratora Domenomania.pl. Najczęstszą przyczyną blokady konta pocztowego przez administratora Domenomania.pl jest stwierdzenie nadużyć na wskazanej skrzynce e-mail (np. niekontrolowana wysyłka spamu).

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę internetową lub przechowywać pliki.

Jak unikać blokady adresu IP, poczty e-mail?

Poniżej znajdziesz dobre praktyki zabezpieczające przed potencjalną blokadą adresu IP lub poczty e-mail.

  1. Nie zapisuj haseł w łatwo dostępnych miejscach, ponieważ złośliwe oprogramowanie może w łatwy sposób wykraść te dane i rozpocząć wysyłkę spamu lub wykonać inne niepożądane działania bez Twojej wiedzy.
  2. Jeśli zmieniłeś hasło, upewnij się, że w Twojej sieci nie znajduje się drugie urządzenie, które używa starego hasła i próbuje automatycznie nawiązać połączenie z użyciem starego hasła.
  3. Adres IP może zostać zablokowane, jeśli próbuje nawiązać połączenie przy pomocy skryptu, a metody połączenia może być powszechnie uznawana jako próbę ataku.
  4. Blokady poczty e-mail oraz adresów IP najczęściej są nakładane, gdy w Twojej sieci znajduje się urządzenie, na którym zainstalowane jest złośliwe oprogramowanie realizujące nieautoryzowane działania i połączenia.
  5. Unikaj umyślnego i nieumyślnego wysyłania spamu.

Jak w cPanel zablokować dostęp do stron WWW konkretnym adresom IP?

W cPanelu dostępna jest funkcja: Bloker IP, która umożliwia blokowanie dostępu do Twoich stron internetowych dla co najmniej jednego lub więcej adresów IP. Możesz też blokować w pełni kwalifikowane nazwy domen (FQDN), które następnie przez system zostaną przekształcone na adres IP.

Dzięki narzędziu Bloker IP wskazane adresy IP nie będą mogły uzyskać dostępu do Twojej strony WWW.

Mój adres znajduje się na liście RBL

Nie można wykluczyć prawdopodobieństwa, że w miarę korzystania z usług sieciowych, także nasz serwer poczty znajdzie się na liście RBL. Może stać się to w wyniku zgłoszenia innego użytkownika, który zaobserwuje nieprawidłowe działania z naszej strony zarówno celowe wysyłanie wiadomości SPAM jak również nieautoryzowaną wysyłkę, np. przez złośliwe oprogramowanie.

Znalezienie się na liście RBL to znak, że powinniśmy podjąć działania mające na celu sprawdzenie przyczyny blokady, a tym samym przyczyny nieprawidłowego działania usługi poczty lub nieautoryzowanych procesów.

Jeśli z jakiś powodów Twój adres znalazł się na liście RBL lub masz podejrzenie, że przesyłana poczta jest blokowana (nie dociera do adresata), konieczne będzie sprawdzenie przyczyny tej sytuacji. Komunikat o znalezieniu się Twojego serwera na liście RBL możesz otrzymać w zwrotnym komunikacie Mailer Daemon.

Sprawdź czy nie jesteś ofiarą ataku DDOS

DDOS to nazwa najpopularniejszego ataku hakerskiego, który najprościej można opisać jako próba zajęcia wszystkich wolnych zasobów na celu – jakim może być np. serwer wybranej strony WWW lub dowolna inna usługa podłączona do sieci. Taki atak na celu ma najczęściej przerwanie funkcjonowania wybranej usługi i uniemożliwienie korzystania z niej innym użytkownikom.

Ataki hakerskie typu DDOS najczęściej wykonywane są z wielu miejsc jednocześnie i są to najczęściej przejęte komputery nieświadomych tego użytkowników.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami internetowymi, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Hosting w Domenomania.pl jest bezpieczny

Hosting jest niezbędnym elementem podczas tworzenia strony internetowej. Wielu dostawców oferuje różne pakiety hostingowe skierowane do konkretnych użytkowników. Hosting w Domenomania.pl to bezpieczny wybór dla każdego, nie tylko ze względu na jakość oferowanych usług, ale również na kwestie bezpieczeństwa, które gwarantowane są na najwyższym poziomie.

Z tego powodu Domenomania.pl jako dostawca profesjonalnych usług hostingowych stale monitoruje stan serwerów swoich klientów, np. pod względem występowania złośliwego oprogramowania. Klienci, którzy zdecydowali się na hosting w Domenomania.pl mogą też liczyć na bezpłatne certyfikaty SSL oraz na gwarancje bezpieczeństwa danych, które zapewniane są przez zaawansowane systemy anty-wirusowe oraz anty-malware.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie