Co to malware?

Promocja na hosting WordPress

Skrót Malware pochodzi z języka angielskiego: “malicious software” – (ang. złośliwe oprogramowanie) i jest to dowolny rodzaj aplikacji/programu, który powstał, aby uszkodzić lub ukraść dane, jak również zaprowadzić “chaos” na zainfekowanym urządzeniu.

Wszelkiego rodzaju trojany, wirusy oraz programy szpiegujące, oprogramowanie ransomware, adware, itp., zaliczane są do tych złośliwych aplikacji, które mają za zadanie przejęcie kontroli lub danych z danego urządzenia (mogą również mieć kontrole nad sterowaniem danym urządzeniem).

Czym jest malware?

Odwołując się do definicji malware, traktuje się ją nie jako jeden typ oprogramowania, lecz jako grupę. Jest to wiele różnych programów, z różnymi funkcjami, mającymi na celu określone działanie i skutek. Przykład ataku typ: brute force, którego zadaniem jest zidentyfikować/zgadnąć dostępowe dane do danych wybranego użytkownika.

Malware natomiast to program, który atakuje system użytkownika, w którym pracuje od wewnątrz. W zależności od zadania, malware będzie starał się uszkodzić podstawowe funkcje systemu, może skasować dane, a także otworzyć tzw. tylne drzwi do spowodowania następnych ataków, zablokowania komputera, czy też uruchomić inne dowolne operacje w systemie użytkownika (np. wyświetlać masę reklam).

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Kto tworzy malware?

Grupę złośliwego oprogramowania malware tworzą grupy programistów lub hakerów, których celem jest zarabianie na nieuczciwym działaniu ich aplikacji. Pozyskiwanie pieniędzy może polegać na odsprzedaży danego oprogramowania innym użytkownikom, agencjom, firmom jak również handlując nim w Dark Webie.

Zysk mogą oni czerpać również poprzez stworzenie takiego oprogramowania, które zmusza, np. do dokonania płatności po nałożeniu blokady dostępu do danych użytkownika, jak również śledząc dane przesyłane przez użytkownika, np., numery kart i dane dostępu (hasła) do systemów płatności.

Jak rozprzestrzenia się malware?

Grupa malware rozprzestrzenia się przy pomocy sieci Internet, która daje dostęp do ogromnej ilości użytkowników. Malware najczęściej może być ukryte w ogólnie dostępnych programach instalowanych na urządzeniu, na stronach WWW, często w załącznikach wiadomości e-mail, czy też same ingerują w system słabo zabezpieczonego urządzenia.

Malware dociera bardzo głęboko w głąb wielorakich struktur organizacyjnych i błyskawicznie rozprzestrzenia się jednocześnie na  wielu urządzeniach przy pomocy sieci Internet. Daje to ogromne możliwości przeprowadzania ogromnej liczby ataków, przez co często malware jest stosowane jako broń lub jako narzędzie kontroli.

Malware należy traktować jako niepożądane i złośliwe oprogramowanie – używanie jego jako narzędzia jest uznawane jako najczęściej działanie niezgodne z prawem. Domenomania.pl dokłada wszelkich starań, aby chronić Twoje dane przed atakami oraz przed nieautoryzowanym dostępem.

W jaki sposób stwierdzić zainfekowanie malware?

Po czym rozpoznać, że nasze urządzenie może być zainfekowane przez malware?

Najczęściej spotykane objawy zainfekowania przez malware to :

  • na ekranie zaczynają pojawiać się treści, które w danym miejscu nie powinny być widoczne,
  • spowolnienie działania urządzenia,
  • blokada komputera, (nie ma możliwości uruchomienia lub swobodnego korzystania z komputera),
  • wysyłka wiadomości e-mail z reklamami, których sam nie dodawałeś,
  • pojawienie się na kontach pocztowych bardzo licznego spamu (więcej niż zwykle).

Najważniejszym działaniem w celu ochrony przed malware jest szybkie i skuteczne rozpoznanie zagrożenia i skuteczna blokada rozprzestrzeniania na pozostałe urządzenia w organizacji. Zalecane jest też aktualizowanie bazy danych (np. w programach antywirusowych), które zawierają nowe listy zagrożeń.

Skuteczna ochrona anty-malware

Najlepszym sposobem, aby rozpoznać, usunąć czy też zapobiec oraz skutecznie zabezpieczyć urządzenie przed malware, jest używanie aktualnego oprogramowania antywirusowego.

Większość dostępnych na rynku aplikacji antywirusowych zapewnia również ochronę przez malware oraz dodatkowo chronią i optymalizują działanie Twojego komputera.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl