Co to jest i jak sprawdzić adres IP hostingu?

Adres IP jak sama nazwa wskazuje jest adresem dla lokalizacji znajdujących się w sieci Internet. Można go porównać do adresów w świecie fizycznym, gdzie do każdego budynku przypisany jest numer. W przypadku adresów IP są one nadawane wszystkim urządzeniom, które podłączone są do sieci Internet.

Adres IP jest ciągiem cyfr lub cyfr i liter, na którego podstawie identyfikowane są urządzenia oraz użytkownicy w Internecie. Bez adresów IP nie istniałyby współczesne sieci komputerowe czy sieć Internet.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Rodzaje adresów IP (IPv4 oraz IPv6)

Podstawowa i najbardziej powszechna wersja adresu IP nosi nazwę: IPv4. Adres IPv4 zapisywany jest w postaci 4 oktetów składających się z wartości liczbowych z przedziału 0-255. Każdy oktet w adresie IPv4 oddzielony jest znakiem kropki.

Przykład adresu IPv4: 213.184.28.3

Bardziej zaawansowana i nowsza wersja adresu IP nosi nazwę: IPv6 i uznawana jest za przyszłość Internetu. Dynamika wzrostu ilości urządzeń podłączanych do sieci Internetu jest tak duża, że jest już kwestią czasu kiedy pula dostępnych adresów IPv4 zostanie wyczerpana.

Adres IPv6 zapisywany jest w postaci 8 grup znaków oddzielonych dwukropkami, które składają się z 4 znaków. Każda grupa znaków składająca się na adres IPv6 może być zbudowana z cyfr od 0 do 9 oraz liter alfabetu od a do f.

Przykład adresu IPv6: 0000:0000:0000:0000:0000:ffff:d5b8:1c03

Adresy IP biorą udział przy każdym wywołaniu strony internetowej przez każdego użytkownika Internetu. Oznacza to, że codziennie masz z nimi styczność! Gdyby nie adresy IP, to domeny, a dokładnie serwery DNS „nie wiedziałyby” gdzie kierować użytkowników wywołujących strony w przeglądarce.

Jak sprawdzić adres IP serwera?

Po zalogowaniu do cPanel, możesz sprawdzić przypisany adres do serwera (nazwę hosta oraz adres IP). Może być to przydatne, jeśli chcesz ustawić rekordy domen w taki sposób, aby skierować domenę na hosting w Domenomania.pl.

Jeśli chcesz sprawdzić adres IP innego serwera, możesz to zrobić korzystając m.in. z komputera podłączonego do Internetu. Jeśli znasz nazwę hosta lub domenę, pod którymi wskazany hosting jest dostępny, możesz skorzystać z wiersza poleceń w systemie Windows w celu poznania adresu IP docelowego serwera.

Jak w systemie Windows sprawdzić adres IP serwera, jeśli znam nazwę hosta lub domenę?

 1. Kliknij przycisk: Start w lewym dolnym rogu ekranu.
 2. W wyszukiwarce systemu Windows wpisz polecenie: Uruchom i otwórz znalezioną aplikację.
  W wyszukiwarce systemu Windows wpisz: uruchom i włącz znalezioną aplikację.
 3. W otwartym oknie wpisz polecenie: cmd.exe i kliknij przycisk: OK.
  W otwartym oknie wpisz polecenie: cmd.exe i kliknij przycisk: OK
 4. W otwartym oknie wpisz poniższe polecenie. Zamiast nazwy domeny możesz też wpisać nazwę hosta.
  ping nazwa-domeny.pl

  Polecenie ping stosowane jest do sprawdzania liczby zagubionych pakietów oraz opóźnień w transmisji (tzw. lagi). Służy do diagnozowania jakości połączenia pomiędzy Twoim komputerem, a wskazanym serwerem, którego ping sprawdzasz. Jak sprawdzić ping?

  W otwartym oknie wpisz polecenie: ping nazwa-domeny.pl, aby sprawdzić adres IP dla domeny.

 5. Po kliknięciu enter, na ekranie zostanie wyświetlony wynik dla polecenia ping. Znajdziesz w nim m.in. adres IP, który przypisany jest do wpisanej domeny lub nazwy hosta.Po chwili, w oknie zostanie wyświetlony wynik polecenia ping i znajdziesz adres IP przypisany do domeny.

Czy usługi Domenomania.pl mają unikalny adres IP?

Pakiety hostingowe w Domenomania.pl nie posiadają unikalnego IP. Możesz wykupić unikalny adres IP, który zostanie przypisany do Twojego konta hostingowego – w tym celu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Wszystkie pakiety serwerów VPS mają przydzielony unikalny adres IP.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Redis w WordPress – co to i jak uruchomić?

Zastosowanie Redis jest jedną z najlepszych metod, aby przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress. W tym wypadku ważne jest, aby...

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl