Istnieje wiele sytuacji w naszym codziennym życiu, kiedy martwimy się o swoje bezpieczeństwo i podejmujemy kroki w celu zmniejszenia ryzyka. Wiele osób zapomina jednak, że z niebezpiecznymi sytuacjami możemy spotkać się nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również tym wirtualnym.
- Bezpieczeństwo w Internecie – jak unikać zagrożeń?
- Poznaj zagrożenia w Internecie, aby móc ich unikać
Obecnie coraz więcej spraw załatwiamy online, Internet nie jest więc już tylko i wyłącznie sposobem na szybką komunikację i łatwy dostęp do poszukiwanych informacji, to także sposób na robienie zakupów, a nawet załatwianie spraw urzędowych. Nic więc dziwnego, że kwestia bezpieczeństwa internetowego zyskuje coraz większe znaczenie. Jak jednak możemy unikać zagrożeń w sieci?
Bezpieczeństwo w Internecie – jak unikać zagrożeń?
- Wybieraj godne zaufania strony internetowe
- Nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia
- Nie podawaj swoich danych i haseł w sieci
- Stosuj silne hasła i unikalne loginy
- Korzystaj z programów antywirusowych
- Zawsze korzystaj z najnowszej wersji oprogramowania
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie, które pozwolą nam na zminimalizowanie ryzyka i zabezpieczenie swoich danych online. Jakie są to zasady?
- Wybieraj godne zaufania strony internetowe – kiedy trafiamy na jakąś stronę internetową, naszym pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy jest ona wiarygodna o odpowiednio zabezpieczona. Nie robimy tego jednak oceniając aspekty wizualne strony, a sprawdzając, czy posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL (co możemy poznać po symbolu zamkniętej kłódki widocznym przed adresem strony). Jest to obecnie powszechnie stosowane zabezpieczenie, które gwarantuje szyfrowanie przesyłanych danych. Jeśli więc korzystanie z danej strony wymaga od nas podania naszych danych, a strona nie posiada takiego certyfikatu, istnieje ryzyko, że takie informacje wpadną w niepowołane ręce – lepiej więc wybrać swoje bezpieczeństwo i nie korzystać z takiej witryny.
- Nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia – jednym z największych zagrożeń w sieci jest przejęcie naszych danych lub też zainfekowanie naszego komputera szkodliwym oprogramowaniem. Często są do tego wykorzystywane wiadomości e-mail podszywające się pod znanych nam nadawców, na przykład firmy, z których usług korzystamy lub banki. Zawsze należy więc podchodzić do linków i załączników w wiadomościach e-mail z dużą ostrożnością i nie klikać w te, co do których wiarygodności mamy wątpliwości. Wybierając dostawcę usług hostingowych i poczty e-mail warto zwrócić uwagę, aby gwarantował on wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe oraz zabezpieczenia na swoich serwerach.
- Nie podawaj swoich danych i haseł w sieci – istnieją oczywiście sytuacje, kiedy jest to konieczne – na przykład przy robieniu zakupów online, jednak wrażliwe informacje osobiste powinniśmy podawać tylko i wyłącznie w sytuacjach, które nie budzą naszych wątpliwości. Jeśli jest to więc sklep o dobrej renomie, co do którego wiarygodności jesteśmy pewni, a sama strona posiada niezbędne zabezpieczenia – wpisanie swoich danych będzie bezpieczne. Nigdy jednak nie powinniśmy udostępniać takich informacji na podejrzanych stronach, tak samo jako nigdy nie powinniśmy podawać swoich haseł i loginów osobom trzecim.
- Stosuj silne hasła i unikalne loginy – ta zasada dotyczy nie tylko prywatnych użytkowników sieci, ale też właścicieli stron i sklepów internetowych. Często spotykane uniwersalne hasła typu hasło123 w połączeniu z loginem user czy user1 nie stanowią dla nas żadnego zabezpieczenia. Najlepiej stosować więc unikalne kombinacje – do ich stworzenia można również wykorzystać dostępne online narzędzia generujące silne hasła.
- Korzystaj z programów antywirusowych – dobre oprogramowanie antywirusowe może uchronić nas przed wieloma zagrożeniami – choć nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy przestać dbać o bezpieczeństwo również we własnym zakresie. Co więcej, o takie oprogramowanie warto zadbać nie tylko na komputerze, ale również na naszym smartfonie – mimo że z dobrodziejstw Internetu coraz częściej korzystamy właśnie na urządzeniach mobilnych, wiele osób zapomina, że one również narażone są na potencjalne ataki.
- Zawsze korzystaj z najnowszej wersji oprogramowania – niezależnie czy mowa tu o systemie operacyjnym, oprogramowaniu antywirusowym, czy wtyczkach na stronie internetowej – wszystkie dostępne aktualizacje powinny być wdrażane na bieżąco. Większość z nich ma za zadanie nie tylko zwiększenie funkcjonalności danego narzędzia, ale również wypełnienie luk w zabezpieczeniach. Odkładając więc taką aktualizację w czasie, wystawiamy się na niepotrzebne ryzyko.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – jeśli chodzi o korzystanie z Internetu, warto pamiętać, że nie wszystkie treści, na jakie trafiamy, są wiarygodne, nie wszystkie oferty są tak korzystne, na jakie wyglądają, i nie wszystkie poznane osoby, są dokładnie tym, za kogo się podają. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc zawsze dwa razy zastanowić się przed podawaniem w sieci jakichkolwiek informacji, a także przed wykorzystywaniem informacji, które w sieci znajdziemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć też innych źródeł potwierdzających wiarygodność danej informacji czy oferty, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości.
Poznaj zagrożenia w Internecie, aby móc ich unikać
Internet ma mnóstwo zalet – daje dostęp do ogromnej ilości produktów i usług, daje nowe możliwości zawodowe, pozwala poznawać nowych ludzi, rozwijać się twórczo oraz zawodowo, jak wszystko w życiu ma też jednak wady.
Jeśli więc chcemy korzystać z Internetu w sposób całkowicie bezpieczny, powinniśmy zacząć od poznania związanych z tym niebezpieczeństw. W ten sposób będziemy w stanie zauważyć otaczające nas zagrożenia i ich uniknąć.