Zasady bezpieczeństwa w Internecie

Promocja na hosting WordPress

Istnieje wiele sytuacji w naszym codziennym życiu, kiedy martwimy się o swoje bezpieczeństwo i podejmujemy kroki w celu zmniejszenia ryzyka. Wiele osób zapomina jednak, że z niebezpiecznymi sytuacjami możemy spotkać się nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również tym wirtualnym.

Obecnie coraz więcej spraw załatwiamy online, Internet nie jest więc już tylko i wyłącznie sposobem na szybką komunikację i łatwy dostęp do poszukiwanych informacji, to także sposób na robienie zakupów, a nawet załatwianie spraw urzędowych. Nic więc dziwnego, że kwestia bezpieczeństwa internetowego zyskuje coraz większe znaczenie. Jak jednak możemy unikać zagrożeń w sieci?

Bezpieczeństwo w Internecie – jak unikać zagrożeń?

Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie, które pozwolą nam na zminimalizowanie ryzyka i zabezpieczenie swoich danych online. Jakie są to zasady?

  1. Wybieraj godne zaufania strony internetowe – kiedy trafiamy na jakąś stronę internetową, naszym pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy jest ona wiarygodna o odpowiednio zabezpieczona. Nie robimy tego jednak oceniając aspekty wizualne strony, a sprawdzając, czy posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL (co możemy poznać po symbolu zamkniętej kłódki widocznym przed adresem strony). Jest to obecnie powszechnie stosowane zabezpieczenie, które gwarantuje szyfrowanie przesyłanych danych. Jeśli więc korzystanie z danej strony wymaga od nas podania naszych danych, a strona nie posiada takiego certyfikatu, istnieje ryzyko, że takie informacje wpadną w niepowołane ręce – lepiej więc wybrać swoje bezpieczeństwo i nie korzystać z takiej witryny.
  2. Nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia – jednym z największych zagrożeń w sieci jest przejęcie naszych danych lub też zainfekowanie naszego komputera szkodliwym oprogramowaniem. Często są do tego wykorzystywane wiadomości e-mail podszywające się pod znanych nam nadawców, na przykład firmy, z których usług korzystamy lub banki. Zawsze należy więc podchodzić do linków i załączników w wiadomościach e-mail z dużą ostrożnością i nie klikać w te, co do których wiarygodności mamy wątpliwości. Wybierając dostawcę usług hostingowych i poczty e-mail warto zwrócić uwagę, aby gwarantował on wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe oraz zabezpieczenia na swoich serwerach.
  3. Nie podawaj swoich danych i haseł w sieci – istnieją oczywiście sytuacje, kiedy jest to konieczne – na przykład przy robieniu zakupów online, jednak wrażliwe informacje osobiste powinniśmy podawać tylko i wyłącznie w sytuacjach, które nie budzą naszych wątpliwości. Jeśli jest to więc sklep o dobrej renomie, co do którego wiarygodności jesteśmy pewni, a sama strona posiada niezbędne zabezpieczenia – wpisanie swoich danych będzie bezpieczne. Nigdy jednak nie powinniśmy udostępniać takich informacji na podejrzanych stronach, tak samo jako nigdy nie powinniśmy podawać swoich haseł i loginów osobom trzecim.
  4. Stosuj silne hasła i unikalne loginy – ta zasada dotyczy nie tylko prywatnych użytkowników sieci, ale też właścicieli stron i sklepów internetowych. Często spotykane uniwersalne hasła typu hasło123 w połączeniu z loginem user czy user1 nie stanowią dla nas żadnego zabezpieczenia. Najlepiej stosować więc unikalne kombinacje – do ich stworzenia można również wykorzystać dostępne online narzędzia generujące silne hasła.
  5. Korzystaj z programów antywirusowych – dobre oprogramowanie antywirusowe może uchronić nas przed wieloma zagrożeniami – choć nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy przestać dbać o bezpieczeństwo również we własnym zakresie. Co więcej, o takie oprogramowanie warto zadbać nie tylko na komputerze, ale również na naszym smartfonie – mimo że z dobrodziejstw Internetu coraz częściej korzystamy właśnie na urządzeniach mobilnych, wiele osób zapomina, że one również narażone są na potencjalne ataki.
  6. Zawsze korzystaj z najnowszej wersji oprogramowania – niezależnie czy mowa tu o systemie operacyjnym, oprogramowaniu antywirusowym, czy wtyczkach na stronie internetowej – wszystkie dostępne aktualizacje powinny być wdrażane na bieżąco. Większość z nich ma za zadanie nie tylko zwiększenie funkcjonalności danego narzędzia, ale również wypełnienie luk w zabezpieczeniach. Odkładając więc taką aktualizację w czasie, wystawiamy się na niepotrzebne ryzyko.
  7. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – jeśli chodzi o korzystanie z Internetu, warto pamiętać, że nie wszystkie treści, na jakie trafiamy, są wiarygodne, nie wszystkie oferty są tak korzystne, na jakie wyglądają, i nie wszystkie poznane osoby, są dokładnie tym, za kogo się podają. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc zawsze dwa razy zastanowić się przed podawaniem w sieci jakichkolwiek informacji, a także przed wykorzystywaniem informacji, które w sieci znajdziemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć też innych źródeł potwierdzających wiarygodność danej informacji czy oferty, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości.

Poznaj zagrożenia w Internecie, aby móc ich unikać

Internet ma mnóstwo zalet – daje dostęp do ogromnej ilości produktów i usług, daje nowe możliwości zawodowe, pozwala poznawać nowych ludzi, rozwijać się twórczo oraz zawodowo, jak wszystko w życiu ma też jednak wady.

Jeśli więc chcemy korzystać z Internetu w sposób całkowicie bezpieczny, powinniśmy zacząć od poznania związanych z tym niebezpieczeństw. W ten sposób będziemy w stanie zauważyć otaczające nas zagrożenia i ich uniknąć.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Co to jest favicon i jak dodać do strony WWW?

Poniższy artykuł przedstawia co to są Favicony, dlaczego warto je używać, jak ważne są do prowadzenia strony WWW oraz jak je dodać do swojej...

Błąd 302 – co to jest i jak naprawić?

W artykule zostało wytłumaczone co to jest błąd 302 i jak poradzić sobie z jego naprawą. Jest to komunikat błędu, który możemy napotkać...

Brotli – co to jest i dlaczego warto go używać?

W niniejszym artykule wyjaśniamy co to jest Brotli oraz jakie korzyści płyną z jego zastosowania. Dowiedz się więcej o tej metodzie kompresji...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl