Co to jest SPF?

Promocja na hosting WordPress

Rekord SPF odpowiedzialny jest za poprawną identyfikację serwera pocztowego, uprawnionego do wysyłania poczty e-mail w ramach danej domeny. Jego celem jest zabezpieczenie serwerów pocztowych (tylko SMTP) przed pocztą e-mail z niedozwolonych źródeł (np. przed spamem).

Utworzenie rekordu SPF w strefie domeny zmniejsza szansę na to, że wiadomości e-mail wysłane w ramach Twojej domeny zostaną oznaczone jako spam i odrzucone przez serwery adresatów.

Aby używać SPF wymagane jest dodanie jednego rekordu TXT w konfiguracji domeny. Po dodaniu odpowiedniego rekordu TXT z wartością SPF, użytkownicy nie muszą niczego zmieniać w swoich programach pocztowych.

Kiedy powinienem utworzyć rekord SPF?

Rekord SPF powinien zostać dodany przy każdej domenie, aby zwiększyć skuteczność dostarczania wysyłanych wiadomości e-mail. W dzisiejszych czasach niemal każdy serwer pocztowy weryfikuje czy odpowiedni rekord domeny z wartością SPF został utworzony w ustawieniach domeny.

Brak utworzonego rekordu SPF objawia się błędami związanymi z tzw. nieprawidłową autoryzacją SPF.

Jak poznać, że brak SPF jest przyczyną niedostarczenia wiadomości?

Przyczyny niedostarczenia wiadomości e-mail powinieneś szukać w Mailer Daemon, czyli informacji zwrotnej, która generowana jest i wysyłana do nadawcy wiadomości przez serwer pocztowy adresata. W otrzymanym komunikacie zwrotnym można znaleźć informacje od docelowego serwera pocztowego o przyczynach niedostarczenia przesyłki.

Jeśli w treści otrzymanego Mailer Daemon znajdziesz frazę: SPF, to najprawdopodobniej przyczyną jest brak utworzonego odpowiedniego rekordu SPF w strefie DNS domeny.

Przykład komunikatu błędu związanego z nieprawidłową autoryzacją SPF znajdziesz poniżej:

Remote host said: SPF Error

Jeśli posiadasz hosting z cPanel, możesz też skorzystać z interfejsu: Dostarczanie E-mail, gdzie możesz zidentyfikować problemy z dostarczaniem poczty e-mail, np. błędy związane z ustawieniami rekordów DNS powiązanych pocztą (np. SPFDKIMDMARC). Serwery pocztowe używają tych rekordów w celu sprawdzenia czy mogą ufać Twojemu serwerowi pocztowemu jako nadawcy poczty e-mail.

Jak jeszcze zwiększyć skuteczność dostarczania e-mail?

Oprócz ustawienia odpowiedniego rekordu SPF, możesz jeszcze dodatkowo rozszerzyć skuteczność dostarczania swoich wiadomości e-mail poprzez dodanie odpowiednich rekordów DKIM i DMARC.

Przedstawione poniżej rekordy domen powstały w celu uzupełnienia funkcji SPF, np. uniemożliwienie podszywania się pod Twój adres e-mail oraz weryfikacja czy przesyłane wiadomości faktycznie pochodzą od Ciebie.

  • rekord DKIM – służy do określenia czy nadawca jest faktycznie nadawcą czy się tylko pod niego podszywa. Jeśli posiadasz domenę i serwer pocztowy w Domenomania.pl, to możesz skonfigurować DKIM w strefie domeny za pomocą dodania odpowiedniego rekordu TXT. Jak dodać rekord DKIM w cPanel?
  • rekord DMARC – wraz z rekordami SPF lub DKIM stosowany jest, aby ustalić czy wiadomość e-mail rzeczywiście pochodzi od nadawcy czy kogoś podszywającego się. Dodaje też możliwość generowania raportów o błędach oraz zwiększa skuteczność dostarczania naszych wiadomości e-mail. Umożliwia także łatwiejsze filtrowanie spamu i wiadomości phishingowych. Jak dodać DMARC w cPanelu?

Jeśli wysyłana przez Ciebie poczta jest traktowana jako spam lub nie jest dostarczana do adresatów, to aby uniknąć oznaczenia jej jako spam sprawdź: porady jak polepszyć dostarczanie poczty e-mail.

Co oznaczają kwalifikatory dla rekordu SPF?

KwalifikatorOpis
+Uwierzytelnienie. Serwer o pasującym adresie IP lub pasującej domenie może wysyłać wiadomości w imieniu
domeny. Uwierzytelnienie to czynność domyślna, gdy nie jest używany żaden kwalifikator.
Brak uwierzytelnienia. Serwer o pasującym adresie IP lub pasującej domenie nie może wysyłać wiadomości
w imieniu domeny. Rekord SPF nie zawiera adresu IP ani domeny serwera wysyłającego.
~Częściowy brak uwierzytelnienia. Możliwe, że serwer o pasującym adresie IP lub pasującej domenie może
wysyłać wiadomości w imieniu domeny. Serwer odbierający zwykle akceptuje wiadomości i oznacza je jako
podejrzane.
?Wynik neutralny. Rekord SPF nie wskazuje wyraźnie, czy adres IP lub domena może wysyłać wiadomości
w imieniu domeny. Rekordy SPF z wynikami neutralnymi często zawierają ?all.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl