Co to jest SPF?

Promocja na hosting WordPress

Rekord SPF odpowiedzialny jest za poprawną identyfikację serwera pocztowego, uprawnionego do wysyłania poczty e-mail w ramach danej domeny. Jego celem jest zabezpieczenie serwerów pocztowych (tylko SMTP) przed pocztą e-mail z niedozwolonych źródeł (np. przed spamem).

Utworzenie rekordu SPF w strefie domeny zmniejsza szansę na to, że wiadomości e-mail wysłane w ramach Twojej domeny zostaną oznaczone jako spam i odrzucone przez serwery adresatów.

Aby używać SPF wymagane jest dodanie jednego rekordu TXT w konfiguracji domeny. Po dodaniu odpowiedniego rekordu TXT z wartością SPF, użytkownicy nie muszą niczego zmieniać w swoich programach pocztowych.

Kiedy powinienem utworzyć rekord SPF?

Rekord SPF powinien zostać dodany przy każdej domenie, aby zwiększyć skuteczność dostarczania wysyłanych wiadomości e-mail. W dzisiejszych czasach niemal każdy serwer pocztowy weryfikuje czy odpowiedni rekord domeny z wartością SPF został utworzony w ustawieniach domeny.

Brak utworzonego rekordu SPF objawia się błędami związanymi z tzw. nieprawidłową autoryzacją SPF.

Jak poznać, że brak SPF jest przyczyną niedostarczenia wiadomości?

Przyczyny niedostarczenia wiadomości e-mail powinieneś szukać w Mailer Daemon, czyli informacji zwrotnej, która generowana jest i wysyłana do nadawcy wiadomości przez serwer pocztowy adresata. W otrzymanym komunikacie zwrotnym można znaleźć informacje od docelowego serwera pocztowego o przyczynach niedostarczenia przesyłki.

Jeśli w treści otrzymanego Mailer Daemon znajdziesz frazę: SPF, to najprawdopodobniej przyczyną jest brak utworzonego odpowiedniego rekordu SPF w strefie DNS domeny.

Przykład komunikatu błędu związanego z nieprawidłową autoryzacją SPF znajdziesz poniżej:

Remote host said: SPF Error

Jeśli posiadasz hosting z cPanel, możesz też skorzystać z interfejsu: Dostarczanie E-mail, gdzie możesz zidentyfikować problemy z dostarczaniem poczty e-mail, np. błędy związane z ustawieniami rekordów DNS powiązanych pocztą (np. SPFDKIMDMARC). Serwery pocztowe używają tych rekordów w celu sprawdzenia czy mogą ufać Twojemu serwerowi pocztowemu jako nadawcy poczty e-mail.

Jak jeszcze zwiększyć skuteczność dostarczania e-mail?

Oprócz ustawienia odpowiedniego rekordu SPF, możesz jeszcze dodatkowo rozszerzyć skuteczność dostarczania swoich wiadomości e-mail poprzez dodanie odpowiednich rekordów DKIM i DMARC.

Przedstawione poniżej rekordy domen powstały w celu uzupełnienia funkcji SPF, np. uniemożliwienie podszywania się pod Twój adres e-mail oraz weryfikacja czy przesyłane wiadomości faktycznie pochodzą od Ciebie.

  • rekord DKIM – służy do określenia czy nadawca jest faktycznie nadawcą czy się tylko pod niego podszywa. Jeśli posiadasz domenę i serwer pocztowy w Domenomania.pl, to możesz skonfigurować DKIM w strefie domeny za pomocą dodania odpowiedniego rekordu TXT. Jak dodać rekord DKIM w cPanel?
  • rekord DMARC – wraz z rekordami SPF lub DKIM stosowany jest, aby ustalić czy wiadomość e-mail rzeczywiście pochodzi od nadawcy czy kogoś podszywającego się. Dodaje też możliwość generowania raportów o błędach oraz zwiększa skuteczność dostarczania naszych wiadomości e-mail. Umożliwia także łatwiejsze filtrowanie spamu i wiadomości phishingowych. Jak dodać DMARC w cPanelu?

Jeśli wysyłana przez Ciebie poczta jest traktowana jako spam lub nie jest dostarczana do adresatów, to aby uniknąć oznaczenia jej jako spam sprawdź: porady jak polepszyć dostarczanie poczty e-mail.

Co oznaczają kwalifikatory dla rekordu SPF?

KwalifikatorOpis
+Uwierzytelnienie. Serwer o pasującym adresie IP lub pasującej domenie może wysyłać wiadomości w imieniu
domeny. Uwierzytelnienie to czynność domyślna, gdy nie jest używany żaden kwalifikator.
Brak uwierzytelnienia. Serwer o pasującym adresie IP lub pasującej domenie nie może wysyłać wiadomości
w imieniu domeny. Rekord SPF nie zawiera adresu IP ani domeny serwera wysyłającego.
~Częściowy brak uwierzytelnienia. Możliwe, że serwer o pasującym adresie IP lub pasującej domenie może
wysyłać wiadomości w imieniu domeny. Serwer odbierający zwykle akceptuje wiadomości i oznacza je jako
podejrzane.
?Wynik neutralny. Rekord SPF nie wskazuje wyraźnie, czy adres IP lub domena może wysyłać wiadomości
w imieniu domeny. Rekordy SPF z wynikami neutralnymi często zawierają ?all.
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl