Jak dodać DKIM w cPanel?

Promocja na hosting WordPress

Sygnatura DKIM powinna zostać dodana przy każdej domenie, aby zwiększyć skuteczność dostarczania wysyłanych wiadomości e-mail. W dzisiejszych czasach niemal każdy serwer pocztowy weryfikuje czy odpowiednia sygnatura DKIM została utworzona w ustawieniach domeny i w sytuacji, gdy jej nie znajdzie, może odrzucić Twoją wysyłkę i nie dostarczyć jej do adresata.

Czym jest DKIM?

DKIM (ang. DomainKeys Identified Mail) to standard wdrożony w celu powiązania domen z wiadomościami e-mail, który umożliwia potwierdzanie, że wiadomości e-mail z danej domeny wysłała osoba lub organizacja, za które podaje się nadawca. Jest to kolejna metoda (obok SPF i DMARC), która chroni przed spamem. Głównym celem DKIM jest ochrona przed podszywaniem się pod nadawcę (tzw. e-mail spoofing) przez nieuprawnione osoby.

DKIM jest sygnaturą, która dodawana jest przez nadawcę do nagłówków wysyłanych wiadomości e-mail, która jest następnie odczytywana przez serwer pocztowy adresata.

Równolegle podczas sprawdzania nagłówka, pobierany jest również z serwera DNS rekord TXT, w którym znajdują się dane umożliwiające zweryfikowanie czy sygnatura DKIM jest prawidłowa. Do potwierdzania syngatury DKIM używana jest funkcja kryptograficzna SHA-256 oraz RSA, czyli algorytm oraz klucz publiczny.

Jeśli wysyłana przez Ciebie poczta jest traktowana jako spam lub nie jest dostarczana do adresatów, to aby uniknąć oznaczenia jej jako spam sprawdź:

Jak utworzyć DKIM przez cPanel?

Podczas konfiguracji DKIM dla domeny w Domenomania.pl tworzony jest rekord TXT z kluczem publicznym i parametrami konfiguracyjnymi. Klucz prywatny nie jest umieszczany w rekordzie TXT lecz na serwerze pocztowym. Aby DKIM funkcjonowało poprawnie, to przede wszystkim serwer poczty musi wspierać tę funkcję. Hosting w Domenomania.pl wspiera DKIM na swoich serwerach pocztowych.

Najprostszą metodą na utworzenie rekordu DKIM jest skorzystanie z kreatora, który dostępny jest w cPanel. Opisany poniżej kreator pozwala na szybkie utworzenie poprawnej sygnatury DKIM przy domenie, dla której cPanel nie wykrył poprawnie skonfigurowanego DKIM.

 1. Zaloguj się do cPanelu.
 2. Znajdź sekcję: E-mail i kliknij: Dostarczanie e-mail.
  W cPanelu w sekcji: E-mail przejdź do opcji: Dostarczanie e-mail.
 3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich domen, które dodałeś do cPanelu. Jeśli wyświetlana jest informacja o braku rekordu DKIM, kliknij przycisk: Repair, aby przejść do tworzenia odpowiedniej sygnatury DKIM w strefie wskazanej domeny.
  Przy Twojej domenie kliknij przycisk: Repair, aby wyświetlić sugerowaną wartość dla rekordu DKIM.
 4. Po kliknięciu przycisku: Repair, pod spodem zostanie wyświetlona sugerowana wartość dla rekordu DKIM. Kliknij ponownie przycisk: Repair, aby utworzyć odpowiedni rekord TXT z sugerowanymi wartościami dla sygnatury DKIM.  W wyświetlonym oknie możesz jeszcze wykonać następujące czynności:
  • Kopiuj – umożliwia skopiowanie sugerowanej nazwy i wartości rekordu, aby móc samodzielnie utworzyć rekord TXT w strefie domeny. Możesz też dostarczyć te wartości do administratora serwerów DNS, na które skierowana jest domena (w celu dodania przez niego sygnatury DKIM dla Twojej domeny).
  • View the private key – umożliwia pobranie sugerowanego kluczu prywatnego. Po kliknięciu, zostaniesz przekierowany do nowego okna, gdzie będziesz mógł wyświetlić i skopiować sugerowany klucz prywatny. Pamiętaj, że jeśli inni użytkownicy uzyskają prywatny klucz DKIM, to będą mogli „podpisywać” wiadomości e-mail i podszywać się pod Ciebie jako nadawcę.

  Kliknij przycisk Repair, aby otrzymać sugerowaną wartość dla sygnatury DKIM

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl