DKIM – co to jest?

Promocja na hosting WordPress

Protokół poczty e-mail boryka się z wieloma trudnościami, głównie związanymi z walką z nadmierną ilością spamu. Przykładowo, brak potwierdzenia, że wiadomość e-mail z adresu: kowalski@mojadomena.pl pochodzi faktycznie od właściciela tego adresu może być czasem problematyczne.

Z tego powodu powstało DKIM, czyli Domain Keys Identified Mail, które służy do jasnego określenia czy nadawca jest faktycznie nadawcą czy się tylko pod niego podszywa. Jeśli posiadasz domenę i serwer pocztowy w Domenomania.pl, to możesz skonfigurować DKIM w strefie domeny za pomocą dodania odpowiedniego rekordu TXT.

Na czym polega działanie DKIM?

Podczas wysyłania wiadomości e-mail, nadawca wiadomości dodaje w nagłówkach zaszyfrowane dane na temat wysyłki. Dane są zaszyfrowane za pomocą asynchronicznego klucza szyfrującego. Serwer pocztowy odbiorcy pobiera informacje z rekordu DNS domeny nadawcy wraz z kluczem do rozszyfrowania tych danych. Jeśli dane zostaną poprawnie rozszyfrowane, jest to dowód na to, że wiadomość e-mail została wysłana przez właściciela tego adresu.

Weryfikacja DKIM dzieli się na dwa etapy:

 1. podpisywanie wiadomości e-mail przez serwer (zaszyfrowane dane),
 2. pobieranie klucza publicznego do rozszyfrowania, który znajduje się w rekordzie TXT przy domenie.

Dowodem potwierdzającym autentyczność nadawcy jest moment rozszyfrowania danych po pobraniu klucza znajdującego się w rekordzie domeny. Tego nie da rady podrobić.

Jeśli wysyłana przez Ciebie poczta jest traktowana jako spam lub nie jest dostarczana do adresatów, to aby uniknąć oznaczenia jej jako spam sprawdź:

Jak skonfigurować DKIM na domenie?

Podczas konfiguracji DKIM dla domeny w Domenomania.pl tworzony jest rekord TXT z kluczem publicznym i parametrami konfiguracyjnymi. Klucz prywatny nie jest umieszczany w rekordzie TXT lecz na serwerze pocztowym. Aby DKIM funkcjonowało poprawnie, to przede wszystkim serwer poczty musi wspierać tę funkcję. Hosting w Domenomania.pl wspiera DKIM na swoich serwerach pocztowych.

W kluczu publicznym umieszczanym w rekordzie TXT mogą pojawić się znaki specjalne, które możesz bez obaw użyć podczas tworzenia rekordu TXT w Domenomania.pl. Generatory wpisów rekordów TXT dla DKIM znajdziesz w Internecie.

Jeśli posiadasz domenę w Domenomania.pl, a serwer pocztowy znajduje się gdzieś indziej, ale umożliwia obsługę DKIM, to możesz skonfigurować DKIM na domenie w Domenomania.pl, poprzez dodanie odpowiedniego rekordu TXT w strefie domeny.

Podczas dodawania rekordu TXT, możesz skorzystać z sugerowanej wartości dla rekordu, którą znajdziesz również w cPanelu. Możesz utworzyć DKIM do domeny za pomocą kreatora w cPanel. Jak dodać DKIM przy domenie w cPanel?

Jaką wartość powinien mieć DKIM dla domeny?

Jeśli posiadasz cPanel oraz jeśli domena jest utrzymywana na serwerach DNS Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić jaką wartość powinien mieć rekord DKIM dla Twojej domeny.

 1. Zaloguj się do cPanelu.
 2. Znajdź sekcję: E-mail i kliknij: Dostarczanie e-mail.
  W cPanelu w sekcji: E-mail przejdź do opcji: Dostarczanie e-mail.
 3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich domen, które dodałeś do cPanelu. Jeśli wyświetlana jest informacja o braku rekordu DKIM, kliknij przycisk: Repair.
  Przy Twojej domenie kliknij przycisk: Repair, aby wyświetlić sugerowaną wartość dla rekordu DKIM.
 4. Po kliknięciu przycisku: Repair pod spodem zostanie wyświetlona sugerowana wartość dla rekordu DKIM. Skorzystaj z tych wartości podczas dodawania rekordu TXT w strefie domeny.
  Przykład jak powinien wyglądać rekord TXT, aby dodać DKIM przy domenie.

Przykład rekordu DKIM przy domenie

Podczas zamawiania hostingu, należy wybrać panel administracyjny oraz przydzielić domenę główną. Możesz wpisać swoją domenę (która skierowana jest na DNS Domenomania.pl) lub skorzystać z subdomeny: twoja-nazwa.domenomania.eu.

Podczas przydzielania domeny lub subdomeny do hostingu, rekord DKIM tworzony jest automatycznie. Poniżej przykład jak w cPanelu wygląda rekord DKIM dla domeny: twojadomena.domenomania.eu, która została przydzielona jako domena główna podczas zamawiania hostingu.

Przykład rekordu DKIM w cPanelu

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl