DKIM – co to jest?

Protokół poczty e-mail boryka się z wieloma trudnościami, głównie związanymi z walką z nadmierną ilością spamu. Przykładowo, brak potwierdzenia, że wiadomość e-mail z adresu: kowalski@mojadomena.pl pochodzi faktycznie od właściciela tego adresu może być czasem problematyczne.

Z tego powodu powstało DKIM, czyli Domain Keys Identified Mail, które służy do jasnego określenia czy nadawca jest faktycznie nadawcą czy się tylko pod niego podszywa. Jeśli posiadasz domenę i serwer pocztowy w Domenomania.pl, to możesz skonfigurować DKIM w strefie domeny za pomocą dodania odpowiedniego rekordu TXT.

Na czym polega działanie DKIM?

Podczas wysyłania wiadomości e-mail, nadawca wiadomości dodaje w nagłówkach zaszyfrowane dane na temat wysyłki. Dane są zaszyfrowane za pomocą asynchronicznego klucza szyfrującego. Serwer pocztowy odbiorcy pobiera informacje z rekordu DNS domeny nadawcy wraz z kluczem do rozszyfrowania tych danych. Jeśli dane zostaną poprawnie rozszyfrowane, jest to dowód na to, że wiadomość e-mail została wysłana przez właściciela tego adresu.

Weryfikacja DKIM dzieli się na dwa etapy:

 1. podpisywanie wiadomości e-mail przez serwer (zaszyfrowane dane),
 2. pobieranie klucza publicznego do rozszyfrowania, który znajduje się w rekordzie TXT przy domenie.

Dowodem potwierdzającym autentyczność nadawcy jest moment rozszyfrowania danych po pobraniu klucza znajdującego się w rekordzie domeny. Tego nie da rady podrobić.

Jak skonfigurować DKIM na domenie w Domenomania.pl?

Podczas konfiguracji DKIM dla domeny w Domenomania.pl tworzony jest rekord TXT z kluczem publicznym i parametrami konfiguracyjnymi. Klucz prywatny nie jest umieszczany w rekordzie TXT lecz na serwerze pocztowym. Aby DKIM funkcjonowało poprawnie, to przede wszystkim serwer poczty musi wspierać tę funkcję. Hosting w Domenomania.pl wspiera DKIM na swoich serwerach pocztowych.

W kluczu publicznym umieszczanym w rekordzie TXT mogą pojawić się znaki specjalne, które możesz bez obaw użyć podczas tworzenia rekordu TXT w Domenomania.pl. Generatory wpisów rekordów TXT dla DKIM znajdziesz w Internecie.

Jeśli posiadasz domenę w Domenomania.pl, a serwer pocztowy znajduje się gdzieś indziej, ale umożliwia obsługę DKIM, to możesz skonfigurować DKIM na domenie w Domenomania.pl, poprzez dodanie odpowiedniego rekordu TXT w strefie domeny.

Podczas dodawania rekordu TXT, możesz skorzystać z sugerowanej wartości dla rekordu, którą znajdziesz również w cPanelu.

Jaką wartość powinien mieć rekord DKIM dla mojej domeny?

Jeśli posiadasz cPanel oraz jeśli domena jest utrzymywana na serwerach DNS Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić jaką wartość powinien mieć rekord DKIM dla Twojej domeny.

 1. Zaloguj się do cPanelu.
 2. Znajdź sekcję: E-mail i kliknij: Dostarczanie e-mail.
  W cPanelu w sekcji: E-mail przejdź do opcji: Dostarczanie e-mail.
 3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich domen, które dodałeś do cPanelu. Jeśli wyświetlana jest informacja o braku rekordu DKIM, kliknij przycisk: Repair.
  Przy Twojej domenie kliknij przycisk: Repair, aby wyświetlić sugerowaną wartość dla rekordu DKIM.
 4. Po kliknięciu przycisku: Repair pod spodem zostanie wyświetlona sugerowana wartość dla rekordu DKIM. Skorzystaj z tych wartości podczas dodawania rekordu TXT w strefie domeny.
  Przykład jak powinien wyglądać rekord TXT, aby dodać DKIM przy domenie.

Przykład rekordu DKIM przy domenie w Domenomania.pl

Podczas zamawiania hostingu, należy wybrać panel administracyjny oraz przydzielić domenę główną. Możesz wpisać swoją domenę (która skierowana jest na DNS Domenomania.pl) lub skorzystać z subdomeny: twoja-nazwa.domenomania.eu.

Podczas przydzielania domeny lub subdomeny do hostingu, rekord DKIM tworzony jest automatycznie. Poniżej przykład jak w cPanelu wygląda rekord DKIM dla domeny: twojadomena.domenomania.eu, która została przydzielona jako domena główna podczas zamawiania hostingu.

Przykład rekordu DKIM w cPanelu

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie