Jakie są typy i rodzaje serwerów DNS?

System DNS bierze udział przy każdym wywołaniu strony internetowej przez każdego użytkownika Internetu. Oznacza to, że codziennie masz z nim styczność! Gdyby nie on, musiałbyś znać adresy IP stron internetowych, aby móc je wywołać w przeglądarce.

Typy serwerów DNS

Serwery DNS rozproszone są na całym świecie, jednak tylko 13 z nich jest określanych jako główne, ponieważ przechowują całą bazę danych (synchronizują informacje między sobą).

Istnieją dwa typy serwerów DNS: podstawowy oraz drugorzędny. Warto wiedzieć, że każdy serwer może zostać dostosowany, aby pełnić obie te role – zależnie od preferencji administratora. Możliwe jest takie ich zaprojektowanie, by dany serwer był podstawowym serwerem dla jednej strefy oraz jednocześnie drugorzędnym dla innej.

  • Serwer podstawowy – jego zadaniem jest odczytywanie danych dla strefy domen z pliku przebywającego na serwerze WWW konta hostingowego oraz wysyłanie odczytanych danych do serwera drugorzędnego,
  • Serwer drugorzędny – zwany również serwerem podrzędnym, odbiera dane z serwera podstawowego i zapewnia bezpieczeństwo danych (np. gdy serwer podstawowy będzie niedostępny) oraz wysoką szybkość przesyłania i przetwarzania informacji.

Oprócz typów serwerów DNS istnieją również rodzaje zapytań DNS. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Rodzaje zapytań oraz szybkość odpowiedzi DNS

Na czym polega praca serwerów DNS?

Jeżeli interesujesz się sposobem w jaki działają domeny, posiadasz lub zamierzasz nabyć domenę, to prędzej czy później natrafisz na pojęcie serwera DNS. Szukając odpowiedzi na pytanie co to jest DNS dowiesz się w jaki sposób wyświetlane są strony internetowe.

Jednak co sprawia, że wpisując adres strony internetowej, jesteśmy w stanie zobaczyć witrynę w oknie przeglądarki? Więcej informacji na czym polega praca serwerów DNS znajdziesz tutaj: W jaki sposób działa serwer DNS?

Jakie są adresy serwerów DNS Domenomania.pl?

Jeśli chcesz, aby strona dostępna pod adresem domeny znajdowała się na hostingu w Domenomania.pl, to domena powinna zostać skierowana na nasze serwery DNS.

DNS w różnych krajach – hierarchia i rodzaje domen

Za administrację oraz nadzór nad całym systemem DNS na całym świecie odpowiadają dwie instytucje: IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority) oraz ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). IANA oraz ICANN są odpowiedzialne za poprawne działanie systemu DNS, ale także nad wprowadzaniem nowych rejestrowanych nazw do systemu.

W Polsce bezpośredni nadzór nas systemem DNS dla domen z końcówką *.pl został powierzony Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (w skrócie NASK). Każda z domen krajowych kończy się znakiem kropki oraz stojącymi za nią min. dwoma literami, np.:

  • Polska – .pl
  • Niemcy – .de
  • Włochy – .it

Podczas wyboru rodzaju końcówki (rozszerzenia) nie obowiązują żadne sztywne zasady ich wyboru. Wśród domen internetowych najistotniejsze są tzw. domeny najwyższego poziomu.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl