Rodzaje zapytań DNS oraz szybkość odpowiedzi DNS

Promocja na hosting WordPress

Serwer DNS, czyli Domain Name System, to niezwykle istotny element struktury internetu. Działa on jako swoisty przewodnik, tłumaczący ludzkiej wygodzie służące nazwy domen na adresy IP, które komputery i serwery mogą zrozumieć. To właśnie dzięki serwerom DNS nie musimy pamiętać adresów IP każdej strony, którą odwiedzamy – wystarczy wpisać znaną nam nazwę domeny, a serwer DNS zadba o przekierowanie nas na właściwy adres IP. Istnieją dwa główne rodzaje zapytań, które odgrywają kluczową rolę w interakcjach z serwerami DNS. Poznaj je z naszym poradnikiem.

Serwer DNS to typ serwera, który stosowany jest do łączenia się oraz interakcji z systemem nazw domenowych, czyli światowego katalogu nazw domenowych i przynależących do nich adresów IP.

Rodzaje zapytań DNS

Zapytania DNS można podzielić na dwa rodzaje, są to:

  • Zapytanie rekurencyjne – zmuszają serwer DNS do udzielenia zapytania i następnie wymaga od serwera zaprezentowania adresu IP lub zwrócenia błędu. Najczęściej są to zapytania kierunkowane przez tzw. „resolver”, czyli program rozpoznający adresy DNS i przetwarzający zapytania DNS – w tym przypadku odpowiedzialność za udzielenie odpowiedzi spada na serwer.
  • Zapytania iteracyjne – są to komunikaty wymieniane pomiędzy serwerami DNS, które zobligowane są do podania najlepszej możliwej informacji, gdzie dalej wysłać zapytanie, aby otrzymać najszybszą odpowiedź. W przypadku zapytania iteracyjnego serwer DNS nie musi odpowiedzieć adresem docelowego serwera, ale może to być instrukcja, gdzie najlepiej skierować zapytanie, aby otrzymać najszybszą odpowiedź na żądanie.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Co wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS?

Prędkość przesyłu informacji pomiędzy Twoją przeglądarką, a serwerami DNS ma wpływ na to, jak szybko będą się ładować strony WWW w przeglądarkach internetowych. Głównym czynnikiem determinującym czas ładowania odpowiedzi jest odległość Twojego komputera od regionalnego serwera DNS.

Na ewentualne opóźnienie może wpłynąć skomplikowana struktura żądanej strony internetowej, która wyróżnia się wieloma innymi połączeniami, np. podczas wywołania strony WWW mogą być wysyłane dodatkowe żądania do użytych kanałów social-media – co sprawia, że serwery DNS muszą odczytać kilka adresów domen podczas wywołania żądanej witryny.

Serwer DNS jest odpowiedzialny za poprawne wyświetlanie witryn internetowych, jednak na co dzień technologia ta jest niezauważalna dla przeciętnego użytkownika Internetu. Za banalną z pozoru czynnością wpisywania nazwy domeny w przeglądarce stoi skomplikowany, skoordynowany, wieloetapowy proces. Teraz kiedy już wiesz czym charakteryzuje się działanie serwerów DNS, świat domen internetowych nie ma przed Tobą żadnych sekretów.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl