Rodzaje zapytań oraz szybkość odpowiedzi DNS

Serwer DNS to typ serwera, który stosowany jest do łączenia się oraz interakcji z systemem nazw domenowych, czyli światowego katalogu nazw domenowych i przynależących do nich adresów IP.

Rodzaje zapytań DNS

Zapytania DNS można podzielić na dwa rodzaje, są to:

  • Zapytanie rekurencyjne – zmuszają serwer DNS do udzielenia zapytania i następnie wymaga od serwera zaprezentowania adresu IP lub zwrócenia błędu. Najczęściej są to zapytania kierunkowane przez tzw. „resolver”, czyli program rozpoznający adresy DNS i przetwarzający zapytania DNS – w tym przypadku odpowiedzialność za udzielenie odpowiedzi spada na serwer.
  • Zapytania iteracyjne – są to komunikaty wymieniane pomiędzy serwerami DNS, które zobligowane są do podania najlepszej możliwej informacji, gdzie dalej wysłać zapytanie, aby otrzymać najszybszą odpowiedź. W przypadku zapytania iteracyjnego serwer DNS nie musi odpowiedzieć adresem docelowego serwera, ale może to być instrukcja, gdzie najlepiej skierować zapytanie, aby otrzymać najszybszą odpowiedź na żądanie.

Co wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS?

Prędkość przesyłu informacji pomiędzy Twoją przeglądarką, a serwerami DNS ma wpływ na to, jak szybko będą się ładować strony WWW w przeglądarkach internetowych. Głównym czynnikiem determinującym czas ładowania odpowiedzi jest odległość Twojego komputera od regionalnego serwera DNS.

Na ewentualne opóźnienie może wpłynąć skomplikowana struktura żądanej strony internetowej, która wyróżnia się wieloma innymi połączeniami, np. podczas wywołania strony WWW mogą być wysyłane dodatkowe żądania do użytych kanałów social-media – co sprawia, że serwery DNS muszą odczytać kilka adresów domen podczas wywołania żądanej witryny.

Serwer DNS jest odpowiedzialny za poprawne wyświetlanie witryn internetowych, jednak na co dzień technologia ta jest niezauważalna dla przeciętnego użytkownika Internetu. Za banalną z pozoru czynnością wpisywania nazwy domeny w przeglądarce stoi skomplikowany, skoordynowany, wieloetapowy proces. Teraz kiedy już wiesz czym charakteryzuje się działanie serwerów DNS, świat domen internetowych nie ma przed Tobą żadnych sekretów.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie