Jak dodać rekord MX w cPanel?

Promocja na hosting WordPress

Czym jest rekord MX?

Rekord MX (Mail Exchange) zawiera informacje dla serwera pocztowego o tym gdzie ma dostarczyć wiadomość e-mail, która została wysłana do Twojej domeny lub subdomeny.

Rekord MX odpowiedzialny jest za wskazanie MTA dla Twojej domeny. Określany również jako punkt mapowania domeny na serwer poczty. Oznacza to, że za pomocą rekordu MX możesz skierować ruch poczty e-mail na inny serwer. Rekord MX używany jest również podczas uruchamiania własnego serwera poczty e-mail.

Jak można dodać rekord MX w cPanel?

Konfiguracja tego rekordu daje możliwość skierowania Twojej poczty na dowolny serwer zewnętrzny. Tworzenie nowego rekordu MX jest przydatne, np. gdy chcesz utworzyć subdomenę i skierować ruch poczty e-mail na inny serwer pocztowy. Jeśli chcesz zmodyfikować istniejący rekord MX dla domeny głównej, przejdź do instrukcji edycji rekordu MX w cPanel:

Dokonując modyfikacji rekordu MX dla domeny należy pamiętać, iż po dokonaniu zmiany, poczta nie będzie już obsługiwana przez Domenomania.pl. Pamiętaj zatem, aby serwer, na który kierujesz swoją pocztę był stabilny i dostępny od momentu zgłoszenia zmiany.

 1. Zaloguj się do cPanel.
 2. Po zalogowaniu się do panelu cPanel, w sekcji Domeny wybierz Edytor stref DNS.Jak dodać rekord MX w cPanel?
 3. Na kolejnej stronie kliknij przycisk Zarządzaj, przy domenie, do której chcesz dodać rekord MX.Jak utworzyć rekord MX w cPanel?
 4. Teraz kliknij przycisk Dodaj rekord.Dodawanie rekordu MX w cPanelu
 5. Pojawi się nowy wiersz z możliwością dodania rekordu. W polu Typ wybierz wariant MX, a następnie uzupełnij pola odpowiednimi parametrami. Tworzenie rekordu MX przy domenie w cPanel
 6. Na liście zostanie wyświetlone pole, służące do dodania rekordu MX.
  • jeśli chcesz podać jeden adres dla rekordu MX, to polu: Miejsce docelowe wpisz adres serwera, na który ma zostać skierowany rekord MX. Jak sprawdzić adres mojego serwera w cPanel?
   Aby dodać rekord MX wpisz w polu: Miejsce docelowe adres serwera pocztowego, na który ma zostać skierowany MX.
  • jeśli chcesz podać więcej adresów dla rekordu MX, to po zmodyfikowaniu obecnego rekordu MX, skorzystaj z przycisku: Dodaj rekord i dodaj drugi rekord MX z taką samą nazwą, ale innym priorytetem i miejscem docelowym.
   Aby dodać więcej adresów serwerów pocztowych do rekordu MX, utwórz kolejny rekord MX.

   Priorytet przy rekordzie MX

   Dodatkowo rekord MX posiada też priorytet. Jeśli podasz wiele adresów serwerów pocztowych przy jednym rekordzie MX i ustalisz im odpowiednie priorytety, to poczta e-mail najpierw spróbuje zostać dostarczona do serwera z najwyższym priorytetem (najwyższy priorytet to najniższa liczna całkowita).Priorytet dla rekordów MX zawsze musi składać się z liczby całkowitej. Przykładowa kolejność priorytetów (w kolejności od najważniejszego) to: 0, 1, 5, 10, 15.

 7. Kliknij przycisk: Dodaj rekord. Po zapisaniu zmian przy rekordzie MX, należy odczekać na propagację zmiany ustawień przy domenie w sieci Internet. Trwa to nawet do 30 godzin, ale z reguły trwa krócej.

Posiadam DirectAdmin zamiast cPanel

Jeśli posiadasz inny panel administracyjny niż cPanel, to skorzystaj z instrukcji dodawania rekordu MX w DirectAdmin.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl