Co to jest cPanel?

cPanel to graficzny interfejs nazywany panelem administracyjnym, który ma za zadanie maksymalnie ułatwić zarządzanie i administrację hostingiem przy użyciu tylko przeglądarki internetowej.

W czasach, gdy nie istniały takie graficzne interfejsy jak cPanel, to do zarządzania serwerami wymagana była znajomość zaawansowanych zagadnień technicznych.

Do czego służy cPanel?

Dzięki cPanel wykonanie czynności administracyjnych takich jak: tworzenie skrzynek e-mail, tworzenie baz danych, ich kopiowanie, parkowanie domen czy wykonywanie backupu (tj. kopii zapasowej) nie wymaga zaawansowanej wiedzy – wystarczy tylko znajomość loginu i hasła do panelu i dostęp do dowolnej przeglądarki internetowej.

W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele interfejsów graficznych do zarządzania serwerem, jednak to cPanel uznawany jest za jeden z najlepszych – głównie z uwagi na jego prostą obsługę oraz zarazem na dostępność multum możliwości konfiguracji hostingu. Klienci Domenomania.pl podczas zakładania hostingu mogą bezpłatnie wybrać dodanie cPanelu do swojego hostingu.

cPanel otrzymujesz po zamówieniu hostingu

Panel administracyjny cPanel dodawany jest podczas zamawiania hostingu w Domenomania.pl. To podczas procesu zamawiania hostingu wybierasz, który panel ma zostać zainstalowany (do wyboru masz cPanel lub DirectAdmin). Proces zamówienia hostingu w Domenomania.pl jest bardzo prosty.

Po złożeniu zamówienia, należy je opłacić, aby hosting został aktywowany oraz, abyś mógł zacząć z niego korzystać (np. opublikować stronę internetową lub utworzyć skrzynki e-mail).

Logowanie do cPanel

Instrukcje logowania do cPanel dla hostingu w Domenomania.pl znajdziesz w artykule: Jak zalogować się do cPanel?

Jak zacząć korzystać z cPanelu na hostingu?

Jeśli posiadasz już aktywny hosting w Domenomania.pl, to pierwszymi operacjami jakimi powinieneś się zająć to m.in.: przypisanie domeny do hostingu, opublikowanie plików strony internetowej w katalogu na serwerze lub skierowanie ruchu poczty e-mail na Twój hosting w Domenomania.pl.

cPanel to znakomite rozwiązanie dla osób, dla których jest to pierwsza styczność z serwerami wirtualnymi oraz dla użytkowników mniej zaawansowanych. W naszym Centrum Wiedzy znajdziesz wiele artykułów z instrukcjami krok po kroku jak korzystać z cPanel:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie