Co to jest backup, czyli kopia zapasowa?
- Czym jest kopia zapasowa (backup)?
- Rodzaje kopii zapasowych (kopia pełna, różnicowa, przyrostowa)
- Dodatkowe informacje dot. zabezpieczania danych
Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć czym takim jest kopia zapasowa, do czego służy oraz jakie są jej najpopularniejsze rodzaje.
Czym jest kopia zapasowa (backup)?
Kopia zapasowa (ang. backup) nazywana jest również kopią bezpieczeństwa i polega na cyklicznej (najczęściej w sposób punktowy, np. w godzinach nocnych lub kilka razy w ciągu dnia) archiwizacji danych najczęściej w postaci:
- wszystkich plików znajdujących się na serwerze,
- poczty e-mail (dla wszystkich skrzynek e-mail na serwerze),
- wszystkich baz danych (np. MySQL, PostgreSQL) utworzonych na serwerze.
Archiwizacja w postaci kopii zapasowej zabezpiecza Cię przed nieumyślną utratą danych, np. wynikłej z powodu błędnie przeprowadzonego wdrożenia, przypadkowego usunięcia wiadomości e-mail z serwera pocztowego lub innych awarii – z tego powodu używa się określenia „kopia bezpieczeństwa”.
Rodzaje kopii zapasowych
Najczęściej spotykanymi typami kopii zapasowych są:
Każdy rodzaj kopii zapasowych ma różne przeznaczenie oraz metody tworzenia oraz ich przywracania. Można się jednak spotkać z łączeniem poszczególnych typów kopii, dzięki czemu użytkownik może spersonalizować własną kopię bezpieczeństwa i dopasować ją do swoich potrzeb.
W ramach pełnej kopii zapasowej (jak sama nazwa wskazuje) archiwizowane są wszystkie wskazane dane (np. katalogi i pliki). Pełna kopia bezpieczeństwa zwykle tworzona jest jako pierwsza – powoduje utworzenie „lustrzanego odbicia” wskazanych danych, które można w każdej chwili przywrócić.
W porównaniu do pozostałych rodzajów kopii zapasowych (różnicowej i przyrostowej), pełna kopia zapasowa jest najbardziej pojemna i (zależnie od ilości archiwizowanych zasobów) jej wykonanie może trwać najdłużej. Jednak proces przywracania pełnej kopii zapasowej jest najprostszy (wystarczy nadpisać oryginalne dane) – jest to spowodowane tym, że pełna kopia zapasowa nie zawiera wersjonowania zasobów (archiwizowana jest tylko jedna wersja danych).
W ramach różnicowej kopii zapasowej archiwizowane są tylko dane, które zostały zmienione od momentu wykonania ostatniej pełnej kopii zapasowej. Oznacza to, że w przypadku różnicowej kopii zapasowej mamy dostęp do zarchiwizowanych danych w ramach pełnej kopii zapasowej (utworzonej na początku) oraz do ostatniej kopii różnicowej, zawierającej nowe oraz ostatnio zmodyfikowane pliki.
Różnicowa kopia zapasowa z reguły nie zajmuje tak dużo pojemności w porównaniu do pełnej kopii zapasowej i jej wykonanie nie wymaga dużo czasu (czas wykonania kopii różnicowej zależy od ilości nowych i zmodyfikowanych plików). Cechą różnicowych kopii zapasowych jest również w miarę prosta metoda przywracania, która wymaga dostępu do pełnej kopii zapasowej oraz ostatnio utworzonej kopii różnicowej.
W ramach kopii przyrostowej archiwizowane są dane, które zostały dodane lub zmodyfikowane od momentu wygenerowania ostatniej kopii zapasowej. Oznacza to, że podczas archiwizacji danych przy kopii przyrostowej nie są kumulowane nowe oraz zmodyfikowane pliki – dzięki czemu pomija poprzednie kopie zapasowe i zawsze pozwala przywrócić ostatnią wykonaną kopię zapasową danych.
W porównaniu do poprzednich typów kopii zapasowych, kopia przyrostowa zajmuje najmniej miejsca i jej proces tworzenia jest najkrótszy – jednak jej przywracanie trwa najdłużej.
Przywracanie kopii przyrostowej wymaga dostępu do pełnej kopii zapasowej i wszystkich utworzonych kopii przyrostowych. Oznacza to, że jeśli utworzonych lub zmienionych zostało wiele plików, to wybranie i odtworzenie odpowiedniej kopii zapasowej może być bardzo czasochłonne.