Biały ekran w WordPress – jak naprawić?

Promocja na hosting WordPress

Biały ekran w WordPress może przyprawić o zawrót głowy właścicieli stron internetowych. Problem z białym ekranem powoduje, że przeglądanie treści dostępnych w witrynie WordPress jest praktycznie niemożliwe.

W poniższym artykule podpowiadamy jak skutecznie poradzić sobie z białym ekranem występującym w witrynie internetowej opartej o system zarządzania treścią WordPress.

Dlaczego w WordPress pojawia się biały ekran?

Biały ekran WordPress pojawia się zamiast strony internetowej i tym samym uniemożliwia użytkownikom swobodne korzystanie z witryny. W większości przypadków oznacza to, że skrypt na Twojej stronie wyczerpał limit dostępnej pamięci. Skrypt, który przestał odpowiadać zostaje wówczas wyłączony przez serwer, bądź samoistnie wygasa.

W ten sposób zamiast komunikatu błędu widzimy tylko biały ekran. Zdarza się, że niektóre przeglądarki wyświetlają w takiej sytuacji błąd HTTP 500, gdzie znajduje się informacja, że strona nie działa, gdyż nie jest w stanie obsłużyć żądania.

Wybierając hosting dla witryny WordPress otrzymasz wydajne rozwiązanie, które uchroni przez wyczerpaniem zasobów i występowaniem popularnego błędu z białym ekranem w WordPress.

Biały ekran często pojawia się w wyniku źle zakodowanego motywu lub wtyczki. Czasami problem może także być spowodowany przez serwer hostingowy, na którym znajduje się strona WWW. Z uwagi na to, że tzw. „biały ekran śmierci” w WordPress może być wywołany przez wiele czynników, to jego naprawa powinna być wykonywana w sposób metodyczny.

Jak naprawić biały ekran w WordPress?

Biały ekran w WordPress może być spowodowany przez wiele elementów. Jeśli korzystasz z wersji WordPress powyżej 5.2 to posiada ona funkcję ochrony przed krytycznymi błędami, która może czasami pomóc w wykryciu błędu i zamiast białego ekranu zobaczysz komunikat: Witryna ma problemy techniczne.

Sprawdź poniżej jakie czynności możesz wykonać, aby pozbyć się tego problemu:

Zwiększ limit pamięci

Pierwszym krokiem zbliżającym do naprawy białego ekranu WordPressa jest zwiększenie dostępnego limitu pamięci. Wystarczy, że zwiększysz pamięć PHP dostępną dla systemu WordPress. Dzięki temu będzie on mógł ukończyć zadania, które zostały mu powierzone.

Pamiętaj, że odpowiedni dla WordPress hosting będzie posiadał domyślnie ustawione odpowiednio wysokie wartości limitu pamięci i nie będzie konieczności zwiększania limitu pamięci PHP (memory_limit) w WordPress.

Wyłącz wtyczki używane w WordPress

Sprawdzoną metodą, która powinna rozwiązać problem białego ekranu w WordPress jest wyłączenie wszystkich zainstalowanych wtyczek. Aby to zrobić wystarczy, że w panelu administracyjnym przejdziesz do zakładki wtyczki i zaznaczysz wszystkie z listy, a następnie wykonasz polecenie ich wyłączenia.

Celem tego zabiegu jest sprawdzenie czy to któraś z wtyczek powoduje problemy. Jeśli po ich dezaktywacji nie zauważysz już białego ekranu, oznacza to, że jedna z wtyczek działa w sposób nieprawidłowy. Najłatwiej będzie włączać wtyczki pojedynczo i sprawdzać przy której wtyczce biały ekran znów się pojawia. W pewnym momencie trafisz na wadliwą wtyczkę.

Opisany sposób wyłączenia wtyczek działa u większości użytkowników. Niektórzy mają jednak problemy z dostępem do panelu administracyjnego. Na szczęście dostęp do katalogu z wtyczkami jest możliwy także za pośrednictwem klienta FTP. Po zalogowaniu, w folderze wp-content znajdź folder wtyczek (plugins), a następnie zmień nazwę folderu np. na „plugins-old”.

W ten sposób wszystkie wtyczki zostaną dezaktywowane. Strona internetowa nie powinna wyświetlać już białego ekranu. Jeśli to pomogło, to ponownie wejdź do folderu z wtyczkami i zmień nazwę na domyślną. Aby zlokalizować nieprawidłowo działającą wtyczkę należy pojedynczo zmieniać nazwy katalogów dla każdej z wtyczek i jednocześnie sprawdzać jak reaguje na to strona internetowa. Proces ten jest czasochłonny, ale skuteczny przy poszukiwaniu przyczyny błędu z białym ekranem.

Ustaw domyślny motyw WordPress

Jeśli wszystkie wtyczki są sprawne, a biały ekran nadal występuje, to konieczne jest poszukiwanie innych rozwiązań. Jednym z nich jest przejście na domyślny motyw, który pojawia się zaraz po instalacji WordPress. Zrobimy to poprzez przejście do zakładki Wygląd oraz sekcji Motywy.

Odszukaj domyślny motyw i aktywuj go. Następnie sprawdź czy witryna nadal pokazuje biały ekran. Jeśli nie, może to oznaczać, że ustawiony wcześniej motyw nie był odpowiednio zaktualizowany lub miał konflikt z obecną wersją WordPressa. W takich sytuacjach należy w pierwszej kolejności skontaktować się z programistą, który pomoże rozwiązać usterkę.

Brak dostępu do panelu administracyjnego nie jest przeszkodą do ustawienia domyślnego motywu. Podobnie jak w przypadku wtyczek przechodzimy do klienta FTP i przechodzimy do lokalizacji: /wp-content/themes. Wystarczy zmienić nazwę folderu obecnie używanego szablonu, a WordPress automatycznie powróci do domyślnego ustawienia wyglądu.

Wyczyść pamięć podręczną

Za biały ekran WordPress może odpowiadać pamięć podręczna strony WWW oraz przeglądarki internetowej. W zależności od tego z jakiej wtyczki pamięci podręcznej korzysta Twoja strona WordPress, różnić się będą metody opróżnienia pamięci. Zazwyczaj jest to jednak pojedyncze kliknięcie odpowiedniej opcji, która uwolni cały cache.

W przypadku WP Super Cache możesz to zrobić poprzez przejście do wtyczki i wybranie pola usuń pamięć podręczną. Warto wyczyścić także pamięć podręczną przeglądarki. W wielu przypadkach ten prosty sposób okazuje się rozwiązaniem problemu z białym ekranem WordPress.

Włącz tryb debugowania

Biały ekran WordPress nadal się pokazuje? W takim razie czas na sprawdzenie wszystkich błędów, które występują w witrynie. Jest to możliwe dzięki trybowi debugowania, który uruchamiamy poprzez aktywowanie lub wpisanie komendy w pliku wp-config.php. W tym celu w pliku wp-config.php, który znajdziesz w głównym katalogu na serwerze FTP w lokalizacji instalacji WordPress, należy znaleźć następujący wiersz:

define( 'WP_DEBUG', false );

Jeśli nie masz go w swoim pliku, to wystarczy wkleić go na samej górze. Następnie zmieniamy wartość: false na true, a zamiast białego ekranu wyświetli się lista błędów strony. Nie jest to bezpośrednie rozwiązanie problemu, a jedynie wskazanie co może powodować biały ekran. Komunikat o błędzie może wyglądać następująco:

Cannot redeclare get_posts() (previously declared in
/var/www/html/wordpress/wp-includes/post.php:1874) in
/var/www/html/wordpress/wp-content/plugins/my-test-plugin/my-test-plugin.php on line 38

Według powyższego przykładu, oznacza to, że błąd odnotowano we wtyczce o nazwie: my-test-plugin i to ona najprawdopodobniej wywołuje biały ekran. W przypadku, gdy w trybie debugowania WordPressa nie widzisz żadnych błędów, to konieczne jest skontaktowanie się z wykwalifikowanym programistą, który powinien poradzić sobie z przywróceniem strony bez większych problemów.

Sprawdź, czy nie występują problemy z automatyczną aktualizacją

Zdarza się, że WordPress ma problemy z przeprowadzeniem aktualizacji, czego powodem może być przekroczenie limitu czasu serwera. W większości przypadków problem rozwiązuje się bez konieczności ingerencji użytkownika. Ale przedłużające się próby uaktualnienia mogą powodować biały ekran WordPress.

Można to szybko sprawdzić poprzez wejście do głównego katalogu i sprawdzenie czy został umieszczony tam plik występujący pod nazwą .maintenance. Wystarczy usunąć plik i odświeżyć witrynę. Takie rozwiązanie sprawdza się w momencie, gdy aktualizacja została przeprowadzona pomyślnie, ale WordPress nie usunął pliku, który wywołuje biały ekran. Niepowodzenie aktualizacji spowoduje, że usunięcie pliku wywoła ponowną instalację niezbędnych plików. Gdy podane metody zawiodą, to spróbuj wykonać ręcznie aktualizację WordPressa.

Przywróć kopię zapasową

Błędna edycja kodu strony w WordPress wywołuje szereg błędów. Jednym z nich może być właśnie biały ekran pojawiający się na stronie WordPress. Cofnięcie wykonanych działań jest najlepszym sposobem, ale problem zaczyna się w momencie, gdy nie wiemy, która linijka kodu zawiera błędy.

Odtworzenie kopii zapasowej przywróci stronę do pełnej funkcjonalności. Pamiętaj, aby zawsze zabezpieczać witrynę poprzez wykonywanie regularnych kopii zapasowych. Możesz to robić samodzielnie lub wybrać taką opcję u dostawcy hostingu.

Hosting WordPress zapewnia codzienną kopię bezpieczeństwa do 30 dni wstecz oraz umożliwia indywidualną konfigurację backupu WordPress.

Poproś o pomoc

Jeśli wszystkie przedstawione przez nas metody rozwiązania błędu z białym ekranem w WordPress nie przyniosły oczekiwanego efektu, oznacza to konieczność skontaktowania się z usługodawcą. Przykładowo, przyczyną białego ekranu może być wyłączenie metod HTTP dla MIME, dlatego warto skontaktować się z pomocą techniczną.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl