.htaccess – informacje podstawowe

Promocja na hosting

Nazwa .htaccess jest skrótem od Hypertext Access. Najprościej mówiąc jest to plik konfiguracyjny serwera WWW, który pozwala na zdefiniowanie jego ustawień oraz szybkie wprowadzanie w nich zmian poprzez edycję kodu zawartego w tym pliku.

Plik .htaccess może określać działanie całego katalogu lub wybranych podkatalogów. Do konfiguracji jednego serwera można utworzyć niezależne od siebie pliki .htaccess, które opisują konkretne zadania (np. ustawienie innej wersji PHP w wybranym tylko katalogu lub ustawienie przekierowań 301).

Plik .htaccess służy do konfigurowania działania serwera i za pomocą dodawanych w nim funkcji możliwe jest kontrolowanie: przekierowań, sposobu wyświetlania się adresu strony, ale też tworzenia zabezpieczeń baz danych i katalogów – każdy z tych elementów jest istotny ze względu na sprawne działanie witryny oraz pod względem jej optymalizacji, np. w celu osiągnięcia wyższej pozycji w wyszukiwarkach internetowych.

Jak działa plik .htaccess i kiedy go używać?

Funkcje zapisane w pliku .htaccess obejmują cały katalog, w którym został umieszczony oraz treść wszystkich podkatalogów, które nie są skonfigurowane osobnym plikiem .htaccess.

Wśród najpopularniejszych możliwych zastosowań pliku .htaccess można wyróżnić:

  • Przekierowanie 301 – .htaccess pozwala na ustawienie przekierowania na inny adres URL, co jest przydatne w chwili przenoszenia strony WWW pod inny adres,
  • Kontrola dostępu do katalogów – ograniczenie dostępu do baz danych i katalogów jedynie do właściciela witryny jest sposobem na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa strony internetowej. Po wpisaniu odpowiedniej dyrektywy do pliku .htaccess i umieszczeniu pliku w wybranym katalogu, zostanie on zabezpieczony, np. loginem i hasłem dostępu,
  • Ustawienie własnych stron błędów – w określonych sytuacjach w momencie wczytywania danej strony może pojawić się komunikat błędu (np. 404, 503 lub 500). Każdy serwer WWW wyświetla komunikat błędy w domyślny sposób. Za pomocą pliku .htaccess możesz zdefiniować jaki będzie wygląd strony, na której zostanie wyświetlony komunikat błędu,
  • Blokowanie użytkowników – jeśli z jakiegoś powodu wystąpi potrzeba zablokowania konkretnego użytkownika, możesz to zrobić za pomocą pliku .htaccess poprzez wpisanie odpowiedniej dyrektywy, która zablokuje, np. wybrany adres IP lub nazwę hosta należący do tego użytkownika.

Wymienione powyżej sposoby zastosowania plików .htaccess są jednymi z najczęściej spotykanych, nie oznacza to jednak, że możliwości, jakie oferuje plik .htaccess ograniczają się tylko do powyższej listy.

Jak utworzyć i skonfigurować .htaccess?

Plik .htaccess można stworzyć za pomocą podstawowego edytora tekstowego – polecany jest na przykład tradycyjny notatnik lub Notepad++. Może być to również każdy inny dowolny edytor tekstowy, który nie formatuje dodawanej treści (w formie sformatowanej plik nie będzie działał). Plik .htaccess powinien zostać zapisany z użyciem kodowania UTF-8. Plik .htaccess jest plikiem ukrytym – oznacza to, że możesz go sprawdzić lub zmodyfikować tylko po połączeniu z serwerem FTP.

WAŻNE! Notatnik systemu Windows domyślnie zapisuje nowo-utworzone pliki tekstowe w formacie ANSI. Do poprawnego działania pliku .htaccess wymagane jest zapisanie lub przekonwertowanie go do formatu UTF-8.

Drugim sposobem na utworzenie pliku .htaccess może być skorzystanie z menadżera plików dostępnego po zalogowaniu do panelu administracyjnego serwera.

Przed rozpoczęciem tworzenia nowego pliku .htaccess warto sprawdzić, czy taki plik istnieje już w danym katalogu. W takiej sytuacji, zamiast tworzyć plik .htaccess od nowa, można edytować już istniejący plik, który znajduje się na serwerze FTP w wybranym katalogu.

Podczas uzupełnienia pliku .htaccess dyrektywami, po każdej linii zapisu powinien nastąpić tzw. „enter”. Definiowanie pliku .htaccess jednym ciągiem bez tzw. załamywania wierszy może spowodować, że ustawienia zdefiniowane w pliku .htaccess nie będą funkcjonować. Należy też pamiętać, że ostatnia linia w pliku .htaccess powinna być pustą linią („enter” na końcu).

Szukasz dobrego miejsca na swoje aplikacje internetowe? Wypróbuj niewiarygodnie szybki i bezpieczny hosting WordPress z darmowym certyfikatem SSL. Zaufaj firmie zajmującej się usługami hostingowymi i domenami nieprzerwanie od roku 2004.

Przykład jak utworzyć .htaccess przez menadżera plików w cPanelu

  1. Uruchom menadżer plików w cPanelu.
  2. Przejdź do katalogu, w którym plik .htaccess ma zostać utworzony lub edytowany. Aby włączyć wyświetlanie ukrytych plików w menadżerze plików, kliknij przycisk: Ustawienia w prawym górnym rogu ekranu i włącz opcję: Pokaż ukryte pliki (dotfiles).
    W menadżerze plików w cPanelu przejdź do katalogu, w którym chcesz umieścić .htaccess
  3. Po przejściu do wybranego katalogu, skorzystaj w górnej części ekranu z przycisku: +Plik lub Edycja.
    Kliknij przycisk: +Plik lub Edytuj, aby utworzyć lub zmodyfikować plik .htaccess w wybranym katalogu.

    • Nowy plik: w wyświetlonym oknie podaj nazwę pliku: .htaccess i kliknij przycisk: Create new file.
      Podaj nazwę pliku .htaccess i kliknij przycisk: Create new file.Po utworzeniu pliku .htaccess, kliknij jego nazwę i kliknij w górnej części ekranu przycisk: Edytuj. W wyświetlonym oknie wybierz schemat kodowania UTF-8, który ma być używany podczas edycji tego pliku. Następnie wprowadź odpowiednią zawartość do pliku (np. dyrektywy odnośnie przekierowań) i kliknij: Zapisz zmiany.Uzupełnij zawartość pliku .htaccess i kliknij przycisk: Zapisz zmiany.
    • Edytuj: zaznacz plik .htaccess i kliknij przycisk: Edytuj w górnej części ekranu. W wyświetlonym oknie wybierz schemat kodowania UTF-8, który ma być używany podczas edycji tego pliku. Następnie wprowadź odpowiednią zawartość do pliku (np. dyrektywy odnośnie przekierowań) i kliknij: Zapisz zmiany.Zaznacz plik .htaccess i kliknij przycisk: Edytuj w górnej części ekranu.

Gdzie umieścić plik .htaccess?

Po stworzeniu pliku .htaccess, należy umieścić go na serwerze FTP w odpowiednim katalogu – jest to bardzo istotne, ponieważ to, gdzie znajduje się plik .htaccess, wpływa na to, jakich treści dotyczy. Po umieszczeniu pliku .htaccess w folderze głównym obejmie on swoim zasięgiem całą zawartość tego folderu wraz ze wszystkimi podkatalogami, które nie są posiadają osobnego pliku .htaccess. Jeśli plik .htaccess ma działać tylko w obrębie konkretnego podkatalogu, to właśnie do tego podkatalogu powinieneś wrzucić utworzony odpowiednio plik.

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl