Jak przyspieszyć WordPress?

Promocja na hosting WordPress

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS, z którego użytkownicy korzystają by zbudować swoją stronę internetową. Łatwość obsługi oraz mnogość wtyczek do wykorzystania sprawiają, że stronę WWW potrafi stworzyć użytkownik, który nie posiada specjalnych kwalifikacji. Nie jest tym samym potrzebna specjalistyczna wiedza, aby móc samodzielnie wykonać własną stronę internetową. Czasami brak kompetencji, chęć używania jak największej ilości wtyczek lub niewydajny hosting może doprowadzić do problemów z wydajnością i szybkością działania witryny opartej o WordPress. Jak przyspieszyć WordPress? Wyjaśniamy co należy zrobić by witryna WordPress miała lepszą wydajność.

Jaki hosting dla WordPress?

Wybór odpowiedniego hostingu dla WordPress to podstawa. Odpowiednia szybkość serwera, zastosowanie najszybszych dysków SSD oraz najnowszego oprogramowania sprawi, że Twoja witryna będzie posiadała odpowiednie zaplecze do poprawnego i szybkiego funkcjonowania. W sieci znaleźć można szereg rankingów odnośnie hostingu WordPress Wybierając usługodawcę powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby hosting był dedykowany dla WordPress oraz spełniał podstawowe kryteria jakości:

 • Najszybsze dyski SSD NVMe
 • Zastosowanie LiteSpeed, który daje możliwość wykorzystania LiteSpeed Cache
 • Nowe wersje baz danych MySQL lub MariaDB
 • Nowe wersje PHP, a zwłaszcza PHP 7.4 i 8.0

Jak zdiagnozować problemy z wydajnością WordPress?

Gdy mamy pewność, że usługa hostingowa, z której korzystamy jest szybka i bezawaryjna możemy zdiagnozować czy nasza witryna WordPress posiada problemy z wydajnością. Jak przyspieszyć WordPress? W pierwszej kolejności warto skorzystać z popularnych rozwiązań badających wydajność stron WWW, takich jak:

Używając powyższych narzędzi jesteśmy w  stanie w dość łatwy sposób zidentyfikować problemy wpływające na szybkość działania naszej witryny WordPress. Do najczęstszych przyczyn z jakimi się spotkamy to:

 • wolny lub niepoprawnie skonfigurowany serwer,
 • niepoprawnie skonfigurowane wtyczki lub ich zbyt duża ilość,
 • duży rozmiar strony internetowej,
 • brak optymalizacji zdjęć i zastosowanie niewłaściwego formatu
 • stosowanie zewnętrznych skryptów opóźniających ładowanie (np. czcionki, reklamy, wtyczki Facebook czy Linkedin itp.)

W przypadku gdy zauważamy, ze problem leży w kodzie witryny zazwyczaj niezbędna będzie pomoc specjalisty. Pomocne w tym wypadku staje się jednak narzędzie PHP X-Ray, które gwarantuje hosting WordPress w naszej firmie. Dzięki temu narzędziu możesz w łatwy sposób zidentyfikować „wąskie gardła” wpływające na szybkość działania Twojej witryny.

Uruchom wtyczkę LiteSpeed Cache

Wtyczka LiteSpeed Cache to darmowa wtyczka pamięci podręcznej stworzona z myślą o WordPress. Dostępna jest ona z poziomu repozytorium WordPress i w każdym momencie można ją zainstalować. Zastosowanie jej w twojej witrynie w pozytywny sposób wpłynie na szybkość działania strony internetowej oraz pozwoli zoptymalizować kod źródłowy witryny, a także pomoże w optymalizacji zdjęć w WordPress.

Istotne jest, aby usługa hostingowa, z której korzystasz była oparta o LiteSpeed, który zapewni możliwość skorzystania z wszystkich funkcji i usprawnień, które gwarantuje wtyczka LiteSpeed Cache.

Skonfiguruj wtyczkę LiteSpeed Cache

Gdy posiadasz już zainstalowaną wtyczkę pamięci podręcznej LiteSpeed Cache w swoim WordPress, możesz ją swobodnie aktywować, aby uruchomić buforowanie Twojej witryny.

W tym momencie buforowanie witryny WordPress jest domyślnie skonfigurowane i na pewno zauważysz znaczącą poprawę szybkości działania. Poprawie powinny ulec takie wskaźniki jak

 • TTFB
 • Czas ładowania strony internetowej

Po domyślnej konfiguracji pamięci podręcznej możesz przejść do bardziej zaawansowanych ustawień i wykonać kolejne kroki, które przyspieszą witrynę WordPress:

Aktywuj cache obiektowy w WordPress

Aktywacja Redis lub Memcached to dodatkowe usprawnienie, które możesz zapewnić swojej witrynie WordPress. Wiele wtyczek pamięci podręcznej dla WordPress gwarantuje możliwość wykorzystania zarówno Redis jak i Memcached. Ważne jest, aby usług hostingu dla WordPress, z którego korzystasz gwarantowała możliwość skorzystania z tych rozszerzeń.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl