Redis – co to i do czego służy?

Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Redis jest jedną z popularniejszych baz danych NoSQL, która służy do przechowywania danych. W tym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest Redis, a także gdzie można go wykorzystać.

Czym jest Redis?

Redis, a dokładniej Remote Dictionary Server jest bazą danych działającą na zasadzie klucz-wartość. W odróżnieniu od standardowych rozwiązań, Redis zapewnia struktury danych w pamięci RAM, a nie na dysku. Obejmuje on również struktury takie jak ciągi znaków, listy, zestawy ciągów, uporządkowane zestawy ciągów, hashe, mapy bitowe, dane powiązane z obiektami w przestrzeni, a także strumienie danych. Ta baza danych współpracuje z danymi w pamięci RAM, jednak istnieje możliwość przeniesienia danych na dyski. Korzystanie z tej rozbudowanej bazy danych daje użytkownikowi sporo możliwości. Obsługa jest całkiem prosta, dlatego nawet mniej doświadczone osoby poradzą sobie z obsługą Redisa.

Redis jest coraz chętniej wybierany głównie ze względu na doskonałą wydajność. Dowodem na to są firmy wykorzystujące to rozwiązanie. Na liście możemy zobaczyć takich gigantów jak Twitter, GitHub, Weibo, Pinterest, Snapchat, czy Flickr. Ponadto korzystają z niego także posiadacze stron WWW, czy sklepów internetowych, które chcę wykorzystać object cache do przyspieszenia działania swojej witryny internetowej.

Redis – wady i zalety

Zdecydowanie do największych zalet należy zaliczyć jego doskonałą wydajność oraz wielozadaniowość.  W tej bazie danych nie pracujemy w oparciu o dyski, dlatego wyszukanie poszczególnych elementów w bazie danych jest dużo szybsze. Czas odpowiedzi liczymy w mikrosekundach, natomiast sam Redis jest w stanie wykonać kilka milionów żądań na sekundę. Narzędzie redis-benchmark pozwala na przeprowadzenie testów wydajnościowych. Wiele niezależnych serwisów potwierdziło, że wydajność tej bazy danych jest doskonała

Do zalet należy zaliczyć również wsparcie dla najpopularniejszych języków programowania obejmujących Javę, Pythona, PHP, Go, C#, czy JS. Na tym nie koniec, ponieważ Redis obsługuje bardzo szeroką gamę struktur, co pozwala dopasować je do rozmaitych aplikacji.

Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  • ciągi 
  • listy ciągów
  • zestawy ciągów
  • struktury przechowywania pól i wartości 
  • typy danych dla operacji, czyli bitmapy 
  • struktury służące do szacowania unikalnych elementów, czyli hyperlogi

Redis dzięki swoim elastycznym rozwiązaniom może być wykorzystywany do takich zadań jak gromadzenie danych, maszynowe nauczanie, strumieniowanie danych, wysyłanie powiadomień, zmniejszanie zawartości, czy analizę w czasie rzeczywistym.

Ta baza danych NoSQL działa na licencji Open Source, dlatego każdy będzie mógł dopasować go do swoich potrzeb. Możliwości tej bazy danych są praktycznie nieograniczone! 

Czy ma wady? Ze względu na swoją charakterystykę baza danych wymaga bardzo dużej ilości pamięci RAM, ponieważ to w niej przechowywane są dane. Wielkość dysków w tym przypadku nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jest na tyle udanym projektem, że trudno doszukać się w nim większych wad.

Praktyczne zastosowania Redis

Domain Authority i Page Authority łączy algorytm wykorzystujący uczenie maszynowe. Jednak w przypadku Page Authority oceniana jest konkretna podstrona danej witryny. W Domain Authority określana jest ocena całej zawartości domeny. Page Authority jest doskonałym narzędziem do sprawdzenia konkretnych podstron pod kątem optymalizacji SEO. Warto dodać, że jakość danej strony jest obliczana w 100-punktowej skali logarytmicznej.

Caching

Redis może być wykorzystany również jako cache, co znacznie skraca czas jakiego potrzebujesz na dostęp do danych. Dzięki temu można wykonywać rozmaite zadania w znacznie krótszym czasie. Caching umożliwia również przechowywanie danych, bądź produktów przez dłuższy czas w witrynie. To oznacza, że zalogowany użytkownik nie utraci swoich produktów lub zapisanych danych. Cache w Redis może funkcjonować również, gdy inne elementy strony nie działają w danym momencie. W ten sposób zachowujesz działanie aplikacji, co na pewno docenią użytkownicy.

Większość tradycyjnych baz danych działa przede wszystkim w celu zapewnienia jak najlepszej funkcjonalności. W przypadku Redisa jest inaczej, ponieważ liczy się również szybkość działania na dużą skalę. Umożliwia on również przechowywanie odpowiedzi API w pamięci podręcznej nawet przez krótką chwilę. To poprawia wydajność aplikacji i sprawia, że unikamy komunikacji pomiędzy procesami.

Zarządzanie danymi geoprzestrzennymi

Redis jest w stanie zaoferować specjalnie zbudowane struktury danych w pamięci do zarządzania danymi geoprzestrzennymi w czasie rzeczywistym i na dużą skalę. Możesz użyć Redis, aby dodać do aplikacji funkcje wykorzystujące lokalizację. Może to być czas jazdy, odległość, czy szczególne punkty znajdujące się na mapie.

Maszynowe nauczanie

Większość nowych aplikacji wykorzystuje maszynowe nauczanie, aby przetworzyć ogromne ilości danych, a także zautomatyzować podejmowanie decyzji. Redis może być wykorzystywany do wykrywania oszustw w grach i usługach finansowych. Baza danych może obsługiwać licytacje w czasie rzeczywistym, czy udostępniać trasy przejazdu. To oczywiście tylko kilka przykładów zastosowania Redisa. Szybki magazyn danych w pamięci RAM do szybkiego tworzenia i wdrażania modeli uczenia maszynowego jest świetnym rozwiązaniem.

Analizy w czasie rzeczywistym

Redis może być wykorzystywany jako magazyn danych w pamięci do pozyskiwania, przetwarzania i analizowania danych w czasie rzeczywistym z opóźnieniem poniżej milisekundy. Redis idealnie sprawdza się do analizy social mediów, czy zarządzania reklamami.

Strumieniowe przesyłanie multimediów

Zastosowanie Redisa może mieć miejsce również w transmisjach na żywo. Bazę danych można wykorzystać do przechowywania metadanych o profilach użytkowników, historii przeglądania, informacji uwierzytelniających, a także tokenów. Pozwala on również na strumieniowe przesyłanie materiałów wideo do milionów użytkowników zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.

Rankingi gier

Redis cieszy się sporym zainteresowaniem wśród twórców gier, którzy wykorzystują go do tworzenia tabel z wynikami w czasie rzeczywistym. Struktura danych Redis Sorted Set gwarantuje niepowtarzalność elementów przy zachowaniu posortowanej listy według wyników użytkowników. Tworzenie list oraz ich aktualizowanie jest bardzo proste!

Komunikatory

Redis obsłuży również pokoje rozmów, strumienie komentarzy, kanały mediów społecznościowych, a także komunikację wewnętrzną pomiędzy serwerami w czasie rzeczywistym.

Czy warto korzystać z Redis?

Nie jest on jest standardową bazą danych, co widać na powyższych przykładach. Użytkownik ma ogromne pole manewru do wykorzystania go do swoich projektów. Opisane przez nas przykłady są jedynie małym ułamkiem tego, co baza typu klucz-wartość potrafi. Warto zagłębić w się w dokumentację udostępnioną przez twórców. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci wdrożyć nowe rozwiązania i znacznie przyspieszyć pracę.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy