Redis – co to i do czego służy?

Promocja na hosting WordPress

Redis jest jedną z popularniejszych baz danych NoSQL, która służy do przechowywania danych. W tym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest Redis, a także gdzie można go wykorzystać.

Do zalet Redis należy zaliczyć wsparcie dla najpopularniejszych języków programowania obejmujących: Javę, Pythona, PHP, Go, C#, czy JS. Na tym nie koniec, ponieważ Redis obsługuje bardzo szeroką gamę struktur – co pozwala dopasować je do rozmaitych aplikacji.

Czym jest Redis?

Redis, a dokładniej Remote Dictionary Server jest bazą danych działającą na zasadzie klucz-wartość. W odróżnieniu od standardowych rozwiązań Redis zapewnia struktury danych w pamięci RAM – a nie na dysku. Obejmuje on również struktury takie jak ciągi znaków, listy, zestawy ciągów, uporządkowane zestawy ciągów, hashe, mapy bitowe, dane powiązane z obiektami w przestrzeni, a także strumienie danych.

Redis jako baza danych współpracuje z danymi w pamięci RAM, jednak istnieje możliwość przeniesienia danych na dyski. Korzystanie z tej rozbudowanej bazy danych daje użytkownikowi sporo możliwości. Obsługa jest całkiem prosta, dlatego nawet mniej doświadczone osoby poradzą sobie z obsługą Redisa.

Czym jest Redis?

Redis jest coraz chętniej wybierany głównie ze względu na doskonałą wydajność. Dowodem na to są firmy stosujące to rozwiązanie. Na liście możemy zobaczyć takich gigantów jak: Twitter, GitHub, Weibo, Pinterest, Snapchat czy Flickr. Ponadto korzystają z niego także posiadacze mniejszych stron WWW czy sklepów internetowych, którzy chcą wykorzystać object cache do przyspieszenia działania swojej witryny internetowej.

Redis – wady i zalety

Zdecydowanie do największych zalet należy zaliczyć jego doskonałą wydajność oraz wielozadaniowość.  W tej bazie danych nie pracujemy w oparciu o dyski – dlatego wyszukanie poszczególnych elementów w bazie danych jest dużo szybsze. Czas odpowiedzi liczymy w mikrosekundach, natomiast sam Redis jest w stanie wykonać kilka milionów żądań na sekundę. Narzędzie redis-benchmark pozwala na przeprowadzenie testów wydajnościowych. Wiele niezależnych serwisów potwierdziło, że wydajność tej bazy danych jest doskonała!

Do najpopularniejszych struktur obsługiwanych przez Redis możemy zaliczyć:

  • ciągi,
  • listy ciągów,
  • zestawy ciągów,
  • struktury przechowywania pól i wartości,
  • typy danych dla operacji, czyli bitmapy,
  • struktury służące do szacowania unikalnych elementów, czyli hyperlogi.

Dzięki swoim elastycznym rozwiązaniom może być wykorzystywany do takich zadań jak gromadzenie danych, maszynowe nauczanie, strumieniowanie danych, wysyłanie powiadomień, zmniejszanie zawartości, czy analizę w czasie rzeczywistym.

Redis jako baza danych NoSQL działa na licencji Open Source, dlatego każdy będzie mógł dopasować go do swoich potrzeb. Możliwości tej bazy danych są praktycznie nieograniczone!

Czy Redis ma wady? Ze względu na swoją charakterystykę baza danych wymaga bardzo dużej ilości pamięci RAM, ponieważ to w niej przechowywane są dane. Wielkość dysków w tym przypadku nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jest na tyle udanym projektem, że trudno doszukać się w nim większych wad.

Serwery wyposażone w dyski SSD NVMe to gwarancja szybkości działania witryny WordPress. Postaw na sprawdzone rozwiązanie i napędź swoją stronę WWW hostingiem stworzonym dla systemu WordPress.

Praktyczne zastosowania Redis

Domain Authority i Page Authority łączy algorytm wykorzystujący uczenie maszynowe. Jednak w przypadku Page Authority oceniana jest konkretna podstrona danej witryny. W Domain Authority określana jest ocena całej zawartości domeny.

Najbardziej popularne zastosowanie Redis to:

Page Authority jest doskonałym narzędziem do sprawdzenia konkretnych podstron pod kątem optymalizacji SEO. Warto dodać, że jakość danej strony jest obliczana w 100-punktowej skali logarytmicznej.

Caching

Może być wykorzystany jako cache – co znacznie skraca czas jakiego potrzebujesz na dostęp do danych. Dzięki temu można wykonywać rozmaite zadania w znacznie krótszym czasie.

Caching umożliwia również przechowywanie danych, bądź produktów przez dłuższy czas w witrynie. Oznacza to, że zalogowany użytkownik nie utraci swoich produktów lub zapisanych danych. Cache w Redis może funkcjonować również, gdy inne elementy strony nie działają w danym momencie. W ten sposób zachowujesz działanie aplikacji – co z pewnością docenią użytkownicy.

Większość tradycyjnych baz danych działa przede wszystkim w celu zapewnienia jak najlepszej funkcjonalności. W przypadku Redisa jest inaczej, ponieważ liczy się tutaj szybkość działania na dużą skalę. Umożliwia on również przechowywanie odpowiedzi API w pamięci podręcznej nawet przez krótką chwilę. To poprawia wydajność aplikacji i sprawia, że unikamy wydłużonej komunikacji pomiędzy procesami.

Zarządzanie danymi geoprzestrzennymi

Redis jest w stanie zaoferować specjalnie zbudowane struktury danych w pamięci do zarządzania danymi geoprzestrzennymi w czasie rzeczywistym i na dużą skalę. Możesz użyć Redis, aby dodać do aplikacji funkcje wykorzystujące lokalizację. Może to być czas jazdy, odległość czy szczególne punkty znajdujące się na mapie.

Maszynowe nauczanie

Większość nowych aplikacji wykorzystuje maszynowe nauczanie, aby przetworzyć ogromne ilości danych, a także zautomatyzować podejmowanie decyzji. Może być stosowany do wykrywania oszustw w grach i usługach finansowych.

Baza danych może obsługiwać licytacje w czasie rzeczywistym czy udostępniać trasy przejazdu. To oczywiście tylko kilka przykładów zastosowania Redisa. Szybki magazyn danych w pamięci RAM do szybkiego tworzenia i wdrażania modeli uczenia maszynowego jest świetnym rozwiązaniem w wielu branżach.

Analizy w czasie rzeczywistym

Redis może być zastosowany jako magazyn danych w pamięci do pozyskiwania, przetwarzania i analizowania danych w czasie rzeczywistym z opóźnieniem poniżej milisekundy. Iidealnie sprawdza się do analizy social mediów czy zarządzania reklamami.

Strumieniowe przesyłanie multimediów

Zastosowanie Redisa może mieć miejsce również w transmisjach na żywo. Bazę danych można wykorzystać do przechowywania metadanych o profilach użytkowników, historii przeglądania, informacji uwierzytelniających, a także tokenów. Pozwala on również na strumieniowe przesyłanie materiałów wideo do milionów użytkowników zarówno stacjonarnie jak i mobilnie.

Rankingi gier

Redis cieszy się sporym zainteresowaniem wśród twórców gier, którzy wykorzystują go do tworzenia tabel z wynikami w czasie rzeczywistym. Struktura danych Redis Sorted Set gwarantuje niepowtarzalność elementów przy zachowaniu posortowanej listy według wyników użytkowników. Tworzenie list oraz ich aktualizowanie jest bardzo proste!

Komunikatory

Redis obsłuży również pokoje rozmów, strumienie komentarzy, kanały mediów społecznościowych, a także komunikację wewnętrzną pomiędzy serwerami w czasie rzeczywistym.

Szukasz dobrego miejsca na swoje aplikacje internetowe? Wypróbuj niewiarygodnie szybki i bezpieczny hosting WordPress z darmowym certyfikatem SSL. Zaufaj firmie zajmującej się usługami hostingowymi i domenami nieprzerwanie od roku 2004.

Czy warto korzystać z Redis?

Nie jest on jest standardową bazą danych, co widać na powyższych przykładach. Użytkownik ma ogromne pole manewru do wykorzystania go do swoich projektów. Opisane przez nas przykłady są jedynie małym ułamkiem tego co baza typu klucz-wartość potrafi.

Warto zagłębić w się w dokumentację udostępnioną przez twórców. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci wdrożyć nowe rozwiązania i znacznie przyspieszyć pracę.

Redis jest bardzo często wykorzystywany w witrynach WordPress. Użytkownicy chwalą sobie takie zastosowanie. Warto zatem wykupić hosting dla WordPress z Redis i wykorzystać pełne możliwości tego rozwiązania.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami internetowymi, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Redis czy MongoDB

Redis i MongoDB to dwa różne systemy zarządzania bazami danych, które mają swoje  unikalne cechy i zastosowania. Redis jest magazynem bazy danych w pamięci, co oznacza, że dane są przechowywane w pamięci operacyjnej, co zapewnia bardzo szybki dostęp do nich. Z kolei MongoDB jest znanym magazynem dokumentów na dysku, gdzie dane są zapisywane na trwałym nośniku.

Choć Redis i MongoDB służą różnym celom, często są używane razem, aby zoptymalizować szybkość i wydajność bazy danych typu NoSQL. Redis pełni rolę bufora, umożliwiając szybkie odnalezienie potrzebnych danych. Działa jako bufor odczytu, co sprawia, że MongoDB może obsłużyć częstsze aktualizacje dokumentów w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

MongoDB natomiast jest efektywny w przechowywaniu dużych ilości danych, a Redis umożliwia szybsze przetwarzanie tych danych. Ich połączenie tworzy potężne rozwiązanie do zarządzania bazami danych, które może być dostosowane do różnych przypadków użycia.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl