LiteSpeed – najszybszy serwer WWW?

Promocja na hosting WordPress

Serwer WWW (z ang. „web server”) to nic innego jak program działający na serwerze, który obsługuje protokół HTTP (z ang. „(Hypertext Transfer Protocol) oraz inne protokoły służące do odpowiadania na żądania klientów, które są przesyłane za pośrednictwem sieci WWW. Głównym zadaniem web servera jest wyświetlanie zawartości stron internetowych. Szybkość jego działania w znaczny sposób wpływa na szybkość działania Twojej strony WWW i to jak szybko będzie dostępna dla odwiedzających. Popularne serwery WWW to Apache, Nginx oraz LiteSpeed.

Co to LiteSpeed?

LiteSpeed Web Server to popularny, wysokowydajny i skalowalny serwer WWW dostarczany przez firmę LiteSpeed Technologies. Aktualnie coraz częściej stosowany jest do zastąpienia popularnego serwera WWW – Apache. Dzięki zastosowaniu LiteSpeed możemy zapewnić doskonałą wydajność i skalowalność usług hostingowych. Zastosowanie tego serwera WWW pozwala także na rozwiązanie problemów związanych z wydajnością platform hostingowych, które bezpośrednio wpływają na problemy z dostępnością stron internetowych użytkowników.

Serwer WWW LiteSpeed posiada wszechstronną gamę funkcji oraz przyjazdy interfejs, który umożliwi nam konfigurację. Dodatkowo jest wyjątkowo szybki i znakomicie sprawdza się jako web server stron WWW oraz platform e-commerce, które wymagają wysokiej i błyskawicznej dostępności. Dodatkowym atutem tego serwera WWW jest fakt, że jest w 100% kompatybilny z Apache, dzięki czemu możemy korzystać z takich funkcji jak mod_rewrite czy .htaccess.

Jakie są rodzaje serwera WWW LiteSpeed?

LiteSpeed Web Server występuje w kilku wersjach. Wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby i jakie parametry techniczne posiada Twój serwer. Ponadto istnieje także możliwość wyboru pomiędzy wersją komercyjną, a darmową.

OpenLiteSpeed

Jest to darmowe rozwiązanie typu open source dostępne dla każdego. Decydując się na tę wersję nie musisz zwracać uwagi na parametry serwera. Nadaje się ona do utrzymywania witryn WWW nawet tych z dużym ruchem jednak warto zwrócić uwagę, że np. zmiana konfiguracji PHP lub innych ustawień wymaga wykonania restartu całego serwera WWW, aby zmiany zostały wczytane. Wersja ta jest kompatybilna z popularnymi panelami administracyjnymi takimi jak:

 • CyberPanel
 • DirectAdmin

OpenLiteSpeed to rozwiązanie zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego. Jeśli masz jednak zamiar udostępniać profesjonalne usługi hostingowe to warto przemyśleć zakup wersji komercyjnej LiteSpeed Web Server.

LiteSpeed Web Server

Wersja komercyjna serwera WWW od LiteSpeed ma kilka wariantów. Każdy z nich posiada taką samą funkcjonalność. Różnią polega na tym dla jakiego serwera jest przeznaczona. W wielu wersjach licencji zauważamy bowiem limit odnośnie ilości domen, które może obsłużyć, czy ilości pamięci operacyjnej serwera. Decydując się na zakup płatnej wersji serwera WWW LiteSpeed musisz wiedzieć dokładnie jakie ma być jego przeznaczenie. Ceny płatnych licencji zaczynają się od 10 dolarów miesięcznie, a kończą na najdroższej licencji „Web Host
Elite”, która kosztuje 92 dolary miesięcznie. Każda licencja jest w pełni kompatybilna z takimi panelami administracyjnymi jak:

 • cPanel
 • Plesk
 • DirectAdmin
 • CyberPanel
 • Virtualmin

Jeśli planujesz utrzymywać tylko 1 stronę WWW, i Twój serwer ma maksymalnie 2GB RAM – możesz skorzystać z LiteSpeed WebServer całkowicie za darmo w opcji „Free Starter”.

Jakie cechy posiada LiteSpeed?

Web server LiteSpeed gwarantuje doskonałą wydajność i szybkość działania. Jest on szybszy w obsłudze PHP niż popularny Apache dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla usług hostingowych. Ponadto znakomicie sprawdza się w przypadku obsługiwania stron opartych na takich rozwiązaniach jak WordPress, Joomla, PrestaShop czy Drupal, ponieważ z łatwością zwiększa ich wydajność i szybkość działania dzięki możliwości wykorzystania wtyczki LiteSpeed Cache.

Kompatybilność z Apache

Jest to bardzo duży atut. LiteSpeed Web Server jest w pełni kompatybilny z Apache. Dzięki temu zmiana serwera WWW może odbyć się bez żadnych problemów i w pełni wspierać będzie takie funkcje jak mod_rewrite, .htaccess czy mod_security. LiteSpeed bez problemu potrafi obsługiwać pliki konfiguracyjne Apache, dzięki czemu stanowi jego idealny zamiennik o znacznie większej szybkości i wydajności.

Wydajność i skalowalność

LiteSpeed znacznie podnosi wydajność, szybkość i skalowalność usług hostingowych dzięki swojej unikalnej architekturze. Rozwiązania zbudowane w oparciu o LiteSpeed potrafią obsługiwać bardzo dużą, jednoczesną ilość odwiedzin przy minimalnym zużyciu zasobów serwera takich jak pamięć operacyjna i procesor. Rozwiązanie to posiada unikalny i zoptymalizowany kod, który zwiększa wydajność PHP oraz dodatkowo obsługuje statyczne strony internetowe szybciej niż Apache. Dodatkowo jest przygotowany na nagłe skoki obciążenia i ataki DDOS, dzięki czemu gwarantuje ponadprzeciętną stabilność

Bezpieczeństwo

Ten serwer WWW jest w pełni kompatybilny z funkcją mod_security oraz posiada wbudowaną funkcję anty-DDoS, która chroni przed atakami w warstwie 7 o dowolnym rozmiarze. Dodatkowo posiada szereg ustawień, które potrafią zabezpieczyć go przez zbyt dużą ilością połączeń czy żądań, które nagle pragną wykorzystać znaczną przepustowość łącza.

Opłacalność

Zmiana serwera WWW na LiteSpeed jak zarówno łatwa jak i opłacalna. Koszty licencji nie są tak duże jeśli sprawdzimy jakie wymierne korzyści da nam zastosowanie tego rozwiązania. W przypadku Apache musimy zainwestować w infrastrukturę sprzętową, która zaoferuje nam optymalizację wydajności. Ponadto, unikalne cechy LiteSpeed Web Server zapewniają wyjątkowo stabilną, szybką i wydajną platformę hostingową, która minimalizuje konieczność interwencji i pomocy technicznej, często występującą w przypadku przeciążonych serwerów.

Serwery wyposażone w dyski SSD NVMe to gwarancja szybkości działania witryny WordPress. Postaw na sprawdzone rozwiązanie i napędź swoją stronę WWW hostingiem stworzonym dla systemu WordPress.

LiteSpeed – wtyczki pamięci podręcznej

Korzystanie z LiteSpeed gwarantuje dodatkową korzyść, która potrafi znacznie przyspieszyć działanie stron internetowych. Jest to wtyczka pamięci podręcznej LS Cache, która perfekcyjnie pracuje z wieloma witrynami obsługiwanymi przez serwer, który napędzany jest LiteSpeed Web Server.

Wtyczka ta zapewnia szereg możliwości i gwarantuje bardzo duże możliwości w poprawie wydajności i szybkości działania strony internetowej. Ponadto jest w pełni kompatybilne z bardzo dużą ilości popularnych systemów. Aktualnie wtyczka LS Cache jest dostępna i wspiera takie rozwiązania jak:

 • WordPress,
 • Joomla,
 • Drupal,
 • WooCommerce,
 • PrestaShop,
 • Magento,
 • MediaWiki,
 • xenForo,
 • OpenCart,
 • Laravel,
 • Shopware,
 • CS-Cart.

 

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl