WebP jest stosunkowo nowym i przez wielu użytkowników mało znanym formatem, który jest wykorzystywany jako rozszerzenie plików graficznych. Jeśli zastanawiasz się czym jest WebP, a także gdzie znajduje swoje zastosowanie, to wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
- Czym dokładnie jest format WebP?
- Gdzie jest wykorzystywany format WebP?
- Wady i zalety formatu WebP
- Jak przekonwertować obraz PNG/JPG na WebP?
- Czy warto korzystać z formatu WebP?
Czym dokładnie jest format WebP?
Format WebP początkowo został opracowany przez firmę On2 Technologies, jednak Google przejął technologię i zaczął ją rozwijać. Celem amerykańskiego giganta było stworzenie nowego standardu dla skompresowanej grafiki, która stanowiłaby alternatywę dla obecnych od dawna formatów JPG, czy PNG.
Mniejsza waga plików na stronie internetowej znacząco wpływa na jej szybkość działania. Do takiej optymalizacji rozszerzenie WebP sprawdza się idealnie. Obrazy PNG podczas bezstratnej kompresji zmniejszają się aż o 26%. Przy obrazach JPG i kompresji stratnej istnieje możliwość zmniejszenia rozmiaru o 85% przy zachowaniu jakości.
Gdzie jest wykorzystywany format WebP?
Pierwszą przeglądarka internetowa wykorzystująca format WebP był Google Chrome. Następnie rozszerzenie pojawiło się w przeglądarce Opera, a następnie w Microsoft Edge. W 2019 roku na wprowadzenie rozszerzenia .webp zdecydowała się również Mozilla. Format WebP jest dostępny od pewnego czasu, jednak wiele programów graficznych wciąż nie czyta tego rozszerzenia.
Przykładem może być chociażby Adobe Photoshop, który służy do obróbki zdjęć oraz grafiki. Aparaty fotograficzne, smartfony, a także inne urządzenia wykonujące zdjęcia nadal korzystają z formatu JPG. WebP z pewnością będzie coraz częściej wykorzystywany przez twórców stron internetowych, a także osoby, które chcą przyspieszyć działanie swojej strony, jednocześnie przy zachowaniu bardzo dobrej jakości.
Aktualnie format zdjęć WEBP jest coraz ważniejszy przy budowaniu stron internetowych. Warto zatem zadbać, aby tworzona przez nas witryna opierała się o grafiki w formacie nowej generacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu strona będzie działać szybciej i generować mniejsze obciążenia. Ponadto stosowanie formatu zdjęć WebP może mieć także pozytywny wpływ na wyniki SEO Twojej witryny internetowej.
Wady i zalety formatu WebP
Główną zaletą rozszerzenia WebP jest oszczędność miejsca, a także zdecydowanie szybsze ładowanie się obrazów podczas uruchamiania stron internetowych. Jednak format jest nadal mało popularny, dlatego do największych minusów należy zaliczyć brak wsparcia przez niektóre przeglądarki.
W sytuacji braku wsparcia WebP przez przeglądarkę, po otwarciu strony internetowej może występować problem z ładowaniem obrazów WebP. Wówczas trzeba mieć zdjęcia zapasowe w formacie JPG lub PNG, aby przeglądarka odwiedzającego daną witrynę była w stanie pobrać taki format zdjęcia, który jest w stanie obsłużyć.
Jak przekonwertować obraz PNG/JPG na WebP?
Konwersja do rozszerzenia .webp nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Tego typu aplikacje są dostępne bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Wystarczy załadować zdjęcie JPG lub PNG i wybrać konwersję do WebP. Po kilku chwilach grafika będzie dostępna do pobrania.
Do najpopularniejszych konwerterów możemy zaliczyć WebP Converter, Image Online Convert, a także Ezgif. W przypadku tego ostatniego możemy wkleić link do zdjęcia, który pobierze fotografię i automatycznie ją przekonwertuje na rozszerzenie webp.
W przypadku gdy korzystasz z systemu WordPress to warto w tym wypadku wykorzystać gotowe wtyczki, które będą wstanie stworzyć wersje .webp dla wszystkich mediów. Do popularnych wtyczek tego typu możemy zaliczyć WebP Converter for Media.
Jeśli chcesz korzystać z formatu WebP w programie Adobe Photoshop, to istnieją specjalne wtyczki na komputery z systemem macOS oraz Windows. Po ich zainstalowaniu, program będzie w stanie odczytać rozszerzenie .webp.
Jeśli nie chcesz korzystać z konwerterów, to z poziomu kodu strony PHP można dokonać zamiany. Wystarczy zastosować regułę „webp” => true, aby dokonać konwersji.
Czy warto korzystać z formatu WebP
Format WebP ma wiele zalet i przede wszystkim dobrze wpływa na stronę internetową. Format rozwijany przez Google pozytywnie działa na pozycję w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcesz jeszcze bardziej usprawnić swoje SEO, to zdecydowanie warto przekonwertować zdjęcia do formatu WebP.
Prawdopodobnie rozszerzenie WebP jeszcze przez wiele lat nie będzie tym głównym, ale z pewnością na stronach internetowych zacznie być wykorzystywane coraz chętniej. Jeśli nie zależy Ci ograniczeniu rozmiaru grafiki, to nadal możesz korzystać ze zdjęć w formacie JPG i PNG. Ich największą przewagą nad WebP jest obsługa przez praktycznie wszystkie przeglądarki i programy graficzne.