Jak przenieść WordPress na serwer Domenomania.pl?

Promocja na hosting WordPress

Utworzyłeś witrynę internetową na serwerze innego operatora, a teraz planujesz przenieść ją na serwer domenomania.pl? Migracja WordPress nie jest trudna. Warto odpowiednio przygotować się do poprawnego przeniesienia CMS i przygotować niezbędne narzędzia.

Sprawdź w poniższym artykule jak wykonać migrację WordPress, czyli jak przenieść witrynę opartą o system WordPress między różnymi serwerami. Sprawdź: co to jest WordPress?

Przenoszenie witryny WordPress – organizacja

Przenoszenie WordPress nie jest trudne, ale warto odpowiednio przygotować się do tego oraz zapoznać się z narzędziami, które ułatwią Ci całe zadanie migracji WordPress.

Sam CMS składa się zwykle z trzech podstawowych elementów, jakie powinieneś przenieść. To folder plików, baza danych MySQL oraz domena internetowa. Jeśli dodatkowo korzystasz z certyfikatu SSL, powinieneś zadbać o jego dostępność na nowym serwerze.

Zainstalowany CMS WordPress działa w oparciu o dwa kluczowe elementy umieszczone na hostingu:

 • pliki w folderze znajdujące się na serwerze FTP,
 • baza danych MySQL dostępna w panelu administracyjnym.

Najłatwiejszą metodą migracji CMS WordPress jest klasyczny dostęp do serwera FTP, skopiowanie folderu plików, eksport bazy danych, a następnie kolejno umieszczenie plików strony na nowym serwerze i import bazy danych. Zakładając, że domena internetowa zostanie transferowana lub wydelegowana na serwery DNS domenomania.pl, nie powinieneś mieć żadnych problemów przy operacji skierowania domeny na nową lokalizację.

W procesie migracji CMS WordPress między serwerami pomocne są:

 • notatnik, edytor tekstu: z jego pomocą możesz odczytać zawartość plików konfiguracyjnych. Podobnie wykonasz to, korzystając z klienta WebFTP,
 • klient FTP: oprogramowanie pozwalające uzyskać dostęp do serwera plików, skopiować folder, następnie przenieść go na nowy serwer,
 • przeglądarka internetowa: pozwala uzyskać dostęp do panelu administracyjnego w celu eksportu i importu bazy danych MySQL.

Przenoszenie WordPress – krok po kroku

Zgodnie z powyższym do migracji WordPress konieczne jest przeniesienie bazy danych SQL oraz plików pomiędzy serwerami. Dodatkowo konieczne będzie przepięcie domeny internetowej i skierowanie jej na nową lokalizację na serwerze, w której znajdują się pliki przeniesionego WordPressa.

Zapoznaj się z poniższymi instrukcjami, aby przygotować się do przeniesienia WordPress:

Dodatkowe instrukcje:

Jeśli nie pamiętasz nazwy  i hasła do bazy danych MySQL, z której korzysta CMS WordPress, możesz je odczytać z pliku konfiguracyjnego na serwerze FTP:

Przenoszenie WordPress: eksport

W pierwszym etapie konieczne jest uzyskanie dostępu do danych systemu zarządzania treścią WordPress, tj. plików i bazy danych oraz przygotowanie domeny do transferu lub delegacji. Dane dostępu do CMS WordPress nie ulegną zmianie, więc jedyne co może zmienić się w czasie wykonywania tej operacji to nazwa i hasło do bazy danych (po stronie nowego serwera, na którym docelowo znajdą się pliki zmigrowanego WordPressa).

Wszystkie poniższe operacje wykonaj po stronie operatora hostingu, na którym obecnie znajduje się WordPress:

 1. Połącz się z serwerem FTP i przejdź do lokalizacji, w której znajduje się folder plików z WordPress.
 2. Jeśli korzystasz z klienta FTP w panelu, możesz uprościć sobie przenoszenie CMS poprzez spakowanie folderu plików do archiwum ZIP. Czynność ta może wyglądać inaczej w zależności od Twojego dostawcy hostingu.
 3. Pobierz folder plików z witryną WordPress na dysk komputera.
 4. Korzystając z panelu administratora hostingu, zaloguj się do phpMyAdmin, a następnie wykonaj eksport bazy danych. Czynność ta może wyglądać inaczej w zależności od Twojego dostawcy hostingu.
 5. Wykonaj transfer domeny do nowego operatora lub wydeleguj domenę na serwery DNS Domenomania.pl.

Przenoszenie WordPress: import

Posiadając pliki i bazę danych, możesz przystąpić do migracji danych na nowy serwer. Rozpocznij od przypisania domeny i wskazania lokalizacji na serwerze FTP, w której znajdą się pliki strony. Import bazy danych może spowodować, że zmianie ulegnie nazwa i hasło do bazy MySQL na nowym serwerze. Te dane szybko zaktualizujesz w pliku konfiguracyjnym WordPress (wp-config.php) na serwerze FTP.

Wszystkie poniższe operacje wykonaj po stronie operatora hostingu, na który chcesz przenieść WordPress:

 1. Połącz się z serwerem FTP i umieść pliki WordPress.
 2. Utwórz bazę danych SQL, a następnie importuj plik z bazą danych przez phpMyAdmin.
 3. Przypisz domenę do hostingu, wskazując folder, w którym znajdują się pliki CMS.
 4. Zaktualizuj nazwę i hasło do bazy danych WordPress w pliku wp-config.php:

Powyższa instrukcja jest uproszczoną prezentacją całego procesu. Niektóre czynności mogą wymagać większego zaangażowania lub poznania funkcji narzędzia, przy pomocy którego będziesz ją wykonywał. Dodatkowe informacje znajdziesz we wskazanych artykułach pomocy.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl