Jak przenieść WordPress na serwer Domenomania.pl?

Promocja na hosting WordPress

Utworzyłeś witrynę internetową na serwerze innego operatora, a teraz planujesz przenieść ją na serwer domenomania.pl? Migracja WordPress nie jest trudna. Warto odpowiednio przygotować się do poprawnego przeniesienia CMS i przygotować niezbędne narzędzia.

Sprawdź w poniższym artykule jak wykonać migrację WordPress, czyli jak przenieść witrynę opartą o system WordPress między różnymi serwerami. Sprawdź: co to jest WordPress?

Przenoszenie witryny WordPress – organizacja

Przenoszenie WordPress nie jest trudne, ale warto odpowiednio przygotować się do tego oraz zapoznać się z narzędziami, które ułatwią Ci całe zadanie migracji WordPress.

Sam CMS składa się zwykle z trzech podstawowych elementów, jakie powinieneś przenieść. To folder plików, baza danych MySQL oraz domena internetowa. Jeśli dodatkowo korzystasz z certyfikatu SSL, powinieneś zadbać o jego dostępność na nowym serwerze.

Zainstalowany CMS WordPress działa w oparciu o dwa kluczowe elementy umieszczone na hostingu:

 • pliki w folderze znajdujące się na serwerze FTP,
 • baza danych MySQL dostępna w panelu administracyjnym.

Najłatwiejszą metodą migracji CMS WordPress jest klasyczny dostęp do serwera FTP, skopiowanie folderu plików, eksport bazy danych, a następnie kolejno umieszczenie plików strony na nowym serwerze i import bazy danych. Zakładając, że domena internetowa zostanie transferowana lub wydelegowana na serwery DNS domenomania.pl, nie powinieneś mieć żadnych problemów przy operacji skierowania domeny na nową lokalizację.

W procesie migracji CMS WordPress między serwerami pomocne są:

 • notatnik, edytor tekstu: z jego pomocą możesz odczytać zawartość plików konfiguracyjnych. Podobnie wykonasz to, korzystając z klienta WebFTP,
 • klient FTP: oprogramowanie pozwalające uzyskać dostęp do serwera plików, skopiować folder, następnie przenieść go na nowy serwer,
 • przeglądarka internetowa: pozwala uzyskać dostęp do panelu administracyjnego w celu eksportu i importu bazy danych MySQL.

Przenoszenie WordPress – krok po kroku

Zgodnie z powyższym do migracji WordPress konieczne jest przeniesienie bazy danych SQL oraz plików pomiędzy serwerami. Dodatkowo konieczne będzie przepięcie domeny internetowej i skierowanie jej na nową lokalizację na serwerze, w której znajdują się pliki przeniesionego WordPressa.

Zapoznaj się z poniższymi instrukcjami, aby przygotować się do przeniesienia WordPress:

Dodatkowe instrukcje:

Jeśli nie pamiętasz nazwy  i hasła do bazy danych MySQL, z której korzysta CMS WordPress, możesz je odczytać z pliku konfiguracyjnego na serwerze FTP:

Przenoszenie WordPress: eksport

W pierwszym etapie konieczne jest uzyskanie dostępu do danych systemu zarządzania treścią WordPress, tj. plików i bazy danych oraz przygotowanie domeny do transferu lub delegacji. Dane dostępu do CMS WordPress nie ulegną zmianie, więc jedyne co może zmienić się w czasie wykonywania tej operacji to nazwa i hasło do bazy danych (po stronie nowego serwera, na którym docelowo znajdą się pliki zmigrowanego WordPressa).

Wszystkie poniższe operacje wykonaj po stronie operatora hostingu, na którym obecnie znajduje się WordPress:

 1. Połącz się z serwerem FTP i przejdź do lokalizacji, w której znajduje się folder plików z WordPress.
 2. Jeśli korzystasz z klienta FTP w panelu, możesz uprościć sobie przenoszenie CMS poprzez spakowanie folderu plików do archiwum ZIP. Czynność ta może wyglądać inaczej w zależności od Twojego dostawcy hostingu.
 3. Pobierz folder plików z witryną WordPress na dysk komputera.
 4. Korzystając z panelu administratora hostingu, zaloguj się do phpMyAdmin, a następnie wykonaj eksport bazy danych. Czynność ta może wyglądać inaczej w zależności od Twojego dostawcy hostingu.
 5. Wykonaj transfer domeny do nowego operatora lub wydeleguj domenę na serwery DNS Domenomania.pl.

Przenoszenie WordPress: import

Posiadając pliki i bazę danych, możesz przystąpić do migracji danych na nowy serwer. Rozpocznij od przypisania domeny i wskazania lokalizacji na serwerze FTP, w której znajdą się pliki strony. Import bazy danych może spowodować, że zmianie ulegnie nazwa i hasło do bazy MySQL na nowym serwerze. Te dane szybko zaktualizujesz w pliku konfiguracyjnym WordPress (wp-config.php) na serwerze FTP.

Wszystkie poniższe operacje wykonaj po stronie operatora hostingu, na który chcesz przenieść WordPress:

 1. Połącz się z serwerem FTP i umieść pliki WordPress.
 2. Utwórz bazę danych SQL, a następnie importuj plik z bazą danych przez phpMyAdmin.
 3. Przypisz domenę do hostingu, wskazując folder, w którym znajdują się pliki CMS.
 4. Zaktualizuj nazwę i hasło do bazy danych WordPress w pliku wp-config.php:

Powyższa instrukcja jest uproszczoną prezentacją całego procesu. Niektóre czynności mogą wymagać większego zaangażowania lub poznania funkcji narzędzia, przy pomocy którego będziesz ją wykonywał. Dodatkowe informacje znajdziesz we wskazanych artykułach pomocy.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl