Utworzyłeś witrynę internetową na serwerze innego operatora, a teraz planujesz przenieść ją na serwer domenomania.pl? Migracja WordPress nie jest trudna. Warto odpowiednio przygotować się do poprawnego przeniesienia CMS i przygotować niezbędne narzędzia.
- Przenoszenie witryny WordPress – organizacja
- Jak przenieść stronę WordPress – instrukcja krok po kroku?
Przenoszenie witryny WordPress – organizacja
Przenoszenie WordPress nie jest trudne, ale warto odpowiednio przygotować się do tego oraz zapoznać się z narzędziami, które ułatwią Ci całe zadanie migracji WordPress.
Sam CMS składa się zwykle z trzech podstawowych elementów, jakie powinieneś przenieść. To folder plików, baza danych MySQL oraz domena internetowa. Jeśli dodatkowo korzystasz z certyfikatu SSL, powinieneś zadbać o jego dostępność na nowym serwerze.
Najłatwiejszą metodą migracji CMS WordPress jest klasyczny dostęp do serwera FTP, skopiowanie folderu plików, eksport bazy danych, a następnie kolejno umieszczenie plików strony na nowym serwerze i import bazy danych. Zakładając, że domena internetowa zostanie transferowana lub wydelegowana na serwery DNS domenomania.pl, nie powinieneś mieć żadnych problemów przy operacji skierowania domeny na nową lokalizację.
W procesie migracji CMS WordPress między serwerami pomocne są:
- notatnik, edytor tekstu: z jego pomocą możesz odczytać zawartość plików konfiguracyjnych. Podobnie wykonasz to, korzystając z klienta WebFTP,
- klient FTP: oprogramowanie pozwalające uzyskać dostęp do serwera plików, skopiować folder, następnie przenieść go na nowy serwer,
- przeglądarka internetowa: pozwala uzyskać dostęp do panelu administracyjnego w celu eksportu i importu bazy danych MySQL.
Przenoszenie WordPress – krok po kroku
Zgodnie z powyższym do migracji WordPress konieczne jest przeniesienie bazy danych SQL oraz plików pomiędzy serwerami. Dodatkowo konieczne będzie przepięcie domeny internetowej i skierowanie jej na nową lokalizację na serwerze, w której znajdują się pliki przeniesionego WordPressa.
Zapoznaj się z poniższymi instrukcjami, aby przygotować się do przeniesienia WordPress:
- Jak połączyć się z bazą danych SQL za pomocą phpMyAdmin?
- Połączenie z serwerem FTP w przeglądarce internetowej.
- Konfiguracja połączenia w kliencie FTP
- Jak transferować domenę internetową?
Dodatkowe instrukcje:
Jeśli nie pamiętasz nazwy i hasła do bazy danych MySQL, z której korzysta CMS WordPress, możesz je odczytać z pliku konfiguracyjnego na serwerze FTP:
Przenoszenie WordPress: eksport
W pierwszym etapie konieczne jest uzyskanie dostępu do danych systemu zarządzania treścią WordPress, tj. plików i bazy danych oraz przygotowanie domeny do transferu lub delegacji. Dane dostępu do CMS WordPress nie ulegną zmianie, więc jedyne co może zmienić się w czasie wykonywania tej operacji to nazwa i hasło do bazy danych (po stronie nowego serwera, na którym docelowo znajdą się pliki zmigrowanego WordPressa).
Wszystkie poniższe operacje wykonaj po stronie operatora hostingu, na którym obecnie znajduje się WordPress:
- Połącz się z serwerem FTP i przejdź do lokalizacji, w której znajduje się folder plików z WordPress.
- Jeśli korzystasz z klienta FTP w panelu, możesz uprościć sobie przenoszenie CMS poprzez spakowanie folderu plików do archiwum ZIP. Czynność ta może wyglądać inaczej w zależności od Twojego dostawcy hostingu.
- Pobierz folder plików z witryną WordPress na dysk komputera.
- Korzystając z panelu administratora hostingu, zaloguj się do phpMyAdmin, a następnie wykonaj eksport bazy danych. Czynność ta może wyglądać inaczej w zależności od Twojego dostawcy hostingu.
- Wykonaj transfer domeny do nowego operatora lub wydeleguj domenę na serwery DNS Domenomania.pl.
Przenoszenie WordPress: import
Posiadając pliki i bazę danych, możesz przystąpić do migracji danych na nowy serwer. Rozpocznij od przypisania domeny i wskazania lokalizacji na serwerze FTP, w której znajdą się pliki strony. Import bazy danych może spowodować, że zmianie ulegnie nazwa i hasło do bazy MySQL na nowym serwerze. Te dane szybko zaktualizujesz w pliku konfiguracyjnym WordPress (wp-config.php) na serwerze FTP.
Wszystkie poniższe operacje wykonaj po stronie operatora hostingu, na który chcesz przenieść WordPress:
- Połącz się z serwerem FTP i umieść pliki WordPress.
- Utwórz bazę danych SQL, a następnie importuj plik z bazą danych przez phpMyAdmin.
- Przypisz domenę do hostingu, wskazując folder, w którym znajdują się pliki CMS.
- Zaktualizuj nazwę i hasło do bazy danych WordPress w pliku wp-config.php: