Jak spakować i rozpakować archiwum ZIP przez menadżera plików?

Połączenie FTP przez menedżer plików w cPanel umożliwia szybki dostęp do plików na serwerze. Za pomocą menadżera plików możesz spakować lub rozpakować archiwa ZIP w ramach plików znajdujących się na serwerze FTP.

Spakowane, czyli skompresowane pliki zajmują mniej miejsca niż po ich rozpakowaniu. Skompresowane pliki są często używane do operacji przenosin, bo zawsze lepiej przenosić jeden plik do nowej lokalizacji niż listę setki czy tysięcy plików.

Zastosowanie pakowania i rozpakowania plików

Skompresowane dane na serwerze FTP to skompresowane (zajmujące mniej miejsca) pliki znajdujące się w jednym archiwum. Wiele plików w postaci jednego archiwum ułatwia między operacje ich pobierania czy przenoszenia. Pakowanie plików na serwerze FTP stosowane jest również podczas aktualizacji popularnych systemów CMS oraz operacji zapisywania kopii zapasowych danych.

Rozpakowanie danych najczęściej jest używane przy instalacji systemów CMS takich jak WordPress. Rozpakowanie archiwum z paczką instalacyjną bezpośrednio na serwerze jest szybsze niż wysłanie listy tysięcy plików na serwer FTP.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Jak spakować pliki lub katalogi do archiwum ZIP?

 1. Zaloguj się do panelu cPanel.
 2. Przejdź do sekcji Pliki, następnie wybierz opcję Menedżer plików.
  cPanel znajdź sekcję: Pliki i kliknij opcję: Menadżer plików
 3. Na ekranie zostanie wyświetlony menadżer plików na serwerze FTP. Przejdź do wybranego katalogu, aby znaleźć pliki lub foldery, które chcesz spakować. Kliknij na pliku lub katalogu, aby go zaznaczyć i kliknij opcję
  Zaznacz plik i kliknij opcję: Kompresja w Menadżerze plików cPanel
 4. Wybierz rodzaj kompresji, który ma zostać użyty do spakowania wybranych plików oraz, jeśli chcesz, zmień nazwę dla spakowanego pliku. Kliknij przycisk: Compress File(s), aby rozpocząć kompresję wskazanych danych.
  Rodzaje kompresji w menadżerze plików cPanel
 5. Po zakończonym procesie pakowania plików, na ekranie zostanie wyświetlone okno z listą spakowanych plików. Kliknij przycisk: Zamknij w prawym dolnym rogu ekranu i przejdź do widoku katalogu, w którym znajduje się spakowany plik.Potwierdzenie wykonanej kompresji w menadżerze plików cPanel
 6. Po zamknięciu okna z wynikami kompresji plików, zostaniesz przekierowany do listy plików, w której znajdziesz nowe spakowane archiwum. Jeśli nie widzisz go tuż po jego spakowaniu, to kliknij opcję: Załaduj ponownie w górnym menu menadżera plików.

Jak rozpakować dane w menadżerze plików cPanel?

 1. Zaloguj się do panelu cPanel.
 2. Przejdź do sekcji Pliki, następnie wybierz opcję Menedżer plików.
  W cPanel znajdź sekcję: Pliki i kliknij opcję: Menadżer plików
 3. Na ekranie zostanie wyświetlony menadżer plików na serwerze FTP. Przejdź do wybranego katalogu, aby znaleźć pliki lub foldery, które chcesz spakować. Kliknij na pliku lub katalogu, aby go zaznaczyć i kliknij opcję: Kompresja w prawym górnym rogu ekranu.
  Zaznacz plik i kliknij: Wyodrębnij, aby rozpakować wybrany plik
 4. Wybierz rodzaj kompresji, który ma zostać użyty do spakowania wybranych plików oraz, jeśli chcesz, zmień nazwę dla spakowanego pliku. Kliknij przycisk: Extract files(s), aby rozpocząć wypakowanie wskazanego archiwum.
  Wpisz ścieżkę lokalizacji i nazwę katalogu, do rozpakowania plików
 5. Po zakończonym procesie wypakowania plików, na ekranie zostanie wyświetlone okno z listą plików, które zostały rozpakowane. Kliknij przycisk: Zamknij w prawym dolnym rogu ekranu i przejdź do widoku katalogu, w którym znajdują się wypakowane pliki.
  Okno potwierdzające wypakowanie plików
 6. Po zamknięciu okna z wynikami wypakowania plików, zostaniesz przekierowany do listy plików, w której znajdziesz nowe wypakowane pliki lub katalogi. Jeśli nie widzisz plików tuż ich wypakowaniu, to kliknij opcję: Załaduj ponownie w górnym menu menadżera plików.
 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Redis w WordPress – co to i jak uruchomić?

Zastosowanie Redis jest jedną z najlepszych metod, aby przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress. W tym wypadku ważne jest, aby...

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl