Czy używana wersja interpretera PHP jest wspierana?

Promocja na hosting WordPress

PHP to szeroko stosowany język skryptowy open source do tworzenia stron internetowych, stworzony przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku. Kod PHP może być osadzony w kodzie HTML lub używany w połączeniu z różnymi szablonami stron internetowych, zarządzaniem treścią stron internetowych i strukturami sieciowymi. Kod PHP jest zwykle przetwarzany przez interpreter PHP zaimplementowany jako moduł na serwerze WWW lub jako plik wykonywalny CGI (Common Gateway Interface). Sprawdź, czy używana wersja interpretera PHP jest wspierana.

Interpreter PHP – informacje podstawowe

Standardowy interpreter PHP jest darmowym oprogramowaniem udostępnianym na licencji PHP. PHP został szeroko przeportowany i może być wdrażany bezpłatnie na większości serwerów internetowych, na prawie wszystkich systemach operacyjnych i platformach. Wszystkie strony internetowe, czyli 79,2% z nich, używają PHP. To czyni go jednym z najczęściej używanych języków wśród programistów i twórców stron internetowych.

Powinieneś wiedzieć, że w każdym momencie, twórcy PHP udostępniają kilka wersji interpretera PHP, które posiadają wsparcie, są rozwijane, aktualizowane, a także takie, które są aktualizowane jedynie w zakresie niezbędnym do zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wiele wersji kończy wsparcie techniczne po 2 latach i zalecana jest ich aktualizacja. Zaktualizuj również wersję używanego interpretera PHP bezpośrednio na swojej usłudze hostingowej:

Czy używana wersja interpretera PHP jest wspierana?

Jeśli chcesz uzyskać potwierdzone informacje dot. najnowszej dostępnej wersji PHP, wsparcia dla poszczególnych wersji, dokumentacji PHP, changelogów, itp. odwiedź witrynę:

W zekcji Supported Versions – https://www.php.net/supported-versions.php – znajdziesz również informacje o wszystkich aktualnie wspieranych wersjach PHP, jak również:

  • która wersja PHP jest aktywnie wspierana. Zgłoszone błędy i problemy z bezpieczeństwem są naprawiane i regularnie wprowadzane są wydania punktowe,
  • która wersja PHP ma ograniczone wsparcie, obsługiwana tylko w przypadku krytycznych problemów z bezpieczeństwem. Wersje są dokonywane tylko w razie potrzeby,
  • które wersje PHP nie są już obsługiwane,
  • kiedy mija termin, wygasa, wsparcie dla poszczególnych wersji PHP

Na stronie php.net łatwo sprawdzisz, czy używana wersja interpretera PHP jest wspierana przez twórców i czy jest bezpieczna.

Dla przykładu, 11 marca 2023 roku, obsługiwanymi wersjami PHP, posiadającymi pełne wsparcie, są 8.2 i 8.1. Wygasająca wersja 8.0 obsługiwana jest tylko w przypadku krytycznych problemów z bezpieczeństwem. Jeśli więc używasz, np. systemów CMS, które potrzebują wsparcia PHP, utrzymuj na swojej usłudze hostingowej aktywną jedną z dwóch wersji PHP, tj. 8.1 lub 8.2.

Z tego samego kalendarza łatwo odczytać, że kolejne wersje interpreterów PHP pojawiają się zwykle pod koniec roku, z początkiem grudnia. Automatycznie w tym samym czasie, jedna z poprzednich wersji PHP, przechodzi w stan „tylko poprawki bezpieczeństwa” lub kończy „życie”.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl