Co to jest FTP?

Promocja na hosting

Serwer FTP możesz użyć do wielu celów, które związane są z publikowaniem plików na serwerze, np. w celu ich pobrania. Pliki znajdujące się na serwerze FTP mogą zostać pobrane bezpośrednio przez użytkownika (np. dokumenty) lub przez przeglądarki internetowe (np. w celu wyświetlenia strony WWW użytkownikowi).

Czym jest FTP?

FTP jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i po rozwinięciu oznacza: File Transfer Protocol. Jak sama nazwa wskazuje – FTP jest protokołem, który służy do transmisji plików pomiędzy klientem (czyli programem do tego służącym), który znajduje się na Twoim komputerze i serwerem, na którym umieszczasz pliki i katalogi.

Jak powstało FTP?

Pierwszy protokół FTP powstał 16 kwietnia 1971 roku i został upowszechniony jako RFC 114. Napisał go Abhay Bhushan – student Massachusetts Institute of Technology. Pierwszym celem FTP było umożliwienie przesyłania plików przez ARPANET. FTP z biegiem czasu zaczął być dostosowywany do nowych standardów sieciowych w tym TCP/IP. W roku 1980 FTP został zdefiniowany jako RFC 765 przez Joana Postela. W 1985 powstał kolejny protokół o nazwie RFC 959, umożliwiający tworzenie i usuwanie katalogu plików Był to przełom gdyż wcześniej jedynie protokół FTP ograniczał się do przesyłania plików do i z istniejących katalogów.

Jakie zastosowanie ma FTP?

Najprościej mówiąc FTP jest sposobem na przesyłanie plików przez sieć Internet między serwerem, a komputerem lokalnym. FTP to jeden z protokołów, czyli kanał komunikacji z serwerem plików, który jest jednym z podstawowych protokołów budujących podstawę sieci Internet. FTP umożliwia publikowanie plików, np. składających się na strony WWW na serwerach, publikować zdjęcia z wakacji lub pobranie kopii zapasowych z serwera na komputer.

Pierwotnie protokół FTP został opracowany do wysyłania i odbierania plików na starych komputerach i sieciach tekstowych sprzed graficznej ery komputerów. Miało to miejsce jeszcze przed połową lat 80-tych. Aktualnie używamy protokołu FTP, aby uzyskać dostęp do zdalnego komputera w sieci w celu pobierania lub odbierania plików lub umieszczania lub wysyłania plików. Często wykorzystywany jest do czynności taki jak:

  • Hobby i nauka – nawiązywanie połączenia FTP to swobodny, aby poznać protokół internetowy oraz sobaczyć w jaki sposób mogą być wyświetlane pliki na serwerze. Wiele osób także buduje systemy plików FTP dla zabawy i samorozwoju.
  • Tworzenie stron WWW – jest to bardzo popularne zastosowanie FTP. Na serwerze FTP bowiem ulokowane są pliki strony internetowej, która następnie może być dostępna do wyświetlania w Internecie.
  • Przechowywanie i udostępnianie plików – je to kolejne szeroko stosowane zastosowanie serwera FTP. Dzięki temu możesz umieszczać na FTP swoje pliki i udostępniać je innym osobom. Możesz także udostępnić komuś konto FTP, aby osoba ta Tobie mogła przesłać jakieś pliki.

Jak działa FTP?

FTP (File Transfer Protocol) jest to standardowy i najpopularniejszy sposób przesyłania plików pomiędzy urządzeniami, które mają dostęp do Internetu za pośrednictwem połączenia TCP/IP. Jako rzeczownik FTP to zarówno nazwa metody wysyłania plików, ale także nazwa programu, który faktycznie wysyła pliki. W codziennym życiu często spotykamy się z prośbami typu  „Proszę wysłać plik przez FTP”.

FTP to nic innego jak protokół, który działa w postaci klient-serwer. Działa w taki sposób, ze klient prosi, a serwer dostarcza mu oczekiwane dane. Protokół FTP wykorzystuje zatem dwa podstawowe kanały połączenia

  • kanał poleceń – inicjuje on daną akcję i wywoływany jest przez klienta FTP
  • kanał danych – przysyła on dane, o które poprosił klient FTP

Aby połączenie FTP mogło zaistnieć niezbędne jest także podanie poprawnych danych uwierzytelniających. Dane te ustala się na etapie tworzenia konta FTP i następnie wykorzystuje przy połączeniu FTP. Warto także zwrócić uwagę, że istnieją dwa tryby połączeń FTP:

  • pasywny – w trybie tym serwer serwer nie utrzymuje aktywnie danego połączenia. W trybie pasywnym klient używa połączenia kontrolnego do wysłania polecenia do serwera, a następnie otrzymuje od serwera adres IP serwera i numer portu serwera. Informacje te wykorzystuje następnie do otwarcia połączenia poprzez otrzymany port z potrzymanym numerem IP.
  • aktywny – w trybie aktywnym klient nasłuchuje na losowym porcie dla połączeń danych przychodzących z serwera. Klient wysyła wówczas polecenie FTP PORT, aby poinformować serwer na którym porcie nasłuchuje. Bardzo często zdarza się, że klient znajduje się za zaporą sieciową lub routerem NAT, które nie mogą przyjmować połączeń przychodzących TCP.

FTP daje precyzje, kontrolę i jasność w procesie przesyłania plików w sieciach IP. Sam przesył plików może być obsługiwany także przez skrzynkę email lub usługę HTTP, ale nie daje już takiej precyzji i jasności w działaniu jak FTP.

Jakie są rodzaje FTP?

Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów połączeń z FTP, które mogą służyć do transferu plików:

  • Anonimowy FTP – jest to metoda, która jest jedną z najbardziej podstawowych form FTP. Najczęściej stosowana jest do pobierania materiałów, które posiadają nieograniczoną dystrybucje Przesyłanie danych występuje bez szyfrowania lub używania danych użytkownika.
  • FTP chroniony hasłem – jest to podstawowa metoda korzystania z FTP, należąca do podstawowych usług, lecz tym razem wymaga użycia danych użytkownika i hasła.
  • Bezpieczny FTP (FTPS) – inaczej określane jako FTP Secure Sockets Layer (FTP-SSL). Podejście to umożliwia niejawne zabezpieczenie warstwy transportowej (TLS  zaraz po ustanowieniu połączenia FTP.
  • FTP przez jawny SSL/TLS (FTPES) – jest to usługa umożliwiająca jawną obsługę protokołu TLS przez uaktualnienie połączenia FTP przez port 21 do połączenia szyfrowanego. Wykorzystują go serwisy internetowe i usługi udostępniania plików, umożliwiające bezpieczne przesyłanie plików.
  • Bezpieczny FTP (SFTP) – jest podzbiorem protokołu Secure Shell, działający podobnie jak FTP, który zazwyczajdziała na porcie 22. SSH jest powszechnie używany przez administratorów systemów do zdalnego i bezpiecznego dostępu do systemów i aplikacji, a SFTP zapewnia mechanizm w ramach SSH do bezpiecznego przesyłania plików.

Poszczególne rodzaje różnią się nieco od siebie, ale wszystkie umożliwiają przesyłanie danych. Zobacz czym różni się FTP, FTPS i SFTP.

Jak połączyć się z FTP?

Istnieją różne metody połączenia z serwerem FTP. W zależności od upodobań użytkownika można się z nim łączyć w różny sposób. Rekomendujemy jednak połączenie za pośrednictwem klienta FTP, czyli programu, który umożliwi nam w łatwy sposób nawiązanie połączenia z serwerem FTP. Dla ułatwienia prezentujemy wybrane, popularne aplikacji do obsługi FTP:

Prócz możliwości połączenia z serwerem FTP za pomocą klienta FTP, możliwe jest także nawiązanie połączenia za pomocą przeglądarki internetowej. Połączenie takie działa w pełni poprawnie, jednak zdecydowanie rekomendujemy wykorzystywanie klienta FTP do połączeń jeśli są one częste i wymagają np. przesyłania lub usuwania dużej ilości plików. Ponadto istnieje także możliwość połączenia z FTP poprzez Menedżer plików. Zobacz jak można połączyć się z FTP i wybierz najodpowiedniejszą dla siebie opcję:

Dodatkowe informacje o FTP

Dodatkowe informacje na temat FTP znajdziesz w innych artykułach dostępnych w naszym Centrum Wiedzy:

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl