Co to jest FTP?

Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy

Serwer FTP możesz użyć do wielu celów, które związane są z publikowaniem plików na serwerze, np. w celu ich pobrania. Pliki znajdujące się na serwerze FTP mogą zostać pobrane bezpośrednio przez użytkownika (np. dokumenty) lub przez przeglądarki internetowe (np. w celu wyświetlenia strony WWW użytkownikowi).

Podstawowe informacje czym jest FTP?

FTP jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i po rozwinięciu oznacza: File Transfer Protocol. Jak sama nazwa wskazuje – FTP jest protokołem, który służy do transmisji plików pomiędzy klientem (czyli programem do tego służącym), który znajduje się na Twoim komputerze i serwerem, na którym umieszczasz pliki i katalogi.

Za pomocą FTP możesz przesyłać pliki (np. stron internetowych oraz inne skrypty) na serwer oraz pobierać je z serwera na swój komputer za pośrednictwem sieci Internet.

Dostępnych jest wiele metod łączenia się z serwerem przez FTP. Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to wszystkie popularne metody połączeń FTP są dla Ciebie dostępne i możesz wybrać najwygodniejszy dla Ciebie sposób połączenia (np. przez menadżer plików dostępny w cPanelu lub przez zewnętrznego klienta FTP, którego możesz zainstalować na swoim komputerze).

FTP to sposób na przesyłanie plików

Najprościej mówiąc FTP jest sposobem na przesyłanie plików przez sieć Internet między serwerem, a komputerem lokalnym. FTP to jeden z protokołów, czyli kanał komunikacji z serwerem plików, który jest jednym z podstawowych protokołów budujących podstawę sieci Internet. FTP umożliwia publikowanie plików, np. składających się na strony WWW na serwerach, publikować zdjęcia z wakacji lub pobranie kopii zapasowych z serwera na komputer.

Dodatkowe informacje o FTP

Dodatkowe informacje na temat FTP znajdziesz w innych artykułach dostępnych w naszym Centrum Wiedzy:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy