Jak połączyć się z serwerem przez SFTP?

Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

W tym artykule znajdziesz instrukcje potrzebne do połączenia się z kontem cPanel za pośrednictwem SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol lub Secure File Transfer Protocol). SFTP zapewnia dostęp do plików, przesyłanie ich oraz inne narzędzia do zarządzania plikami i katalogami poprzez bezpieczne połączenie SSH. SFTP to oddzielny bezpieczny protokół, który nie jest zwyczajnym połączeniem zwykłego połaczenia FTP przez SSH.

Połączenie SFTP dostępne jest w pakietach hostingowych z linii PRO, które gwarantują dostęp SSH.

W porównaniu do połączeń FTP oraz FTPS, połączenie SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych plików, loginu i hasła dostępu. Przy protokole FTPS szyfrowane jest tylko login i hasło.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Jak połączyć się z serwerem przez SFTP?

W porównaniu do konfiguracji zwykłego połączenia FTP, konfiguracja połączenia SFTP różni się tylko podaniem innego numeru portu: 999. Pozostała część konfiguracji jest analogiczna do konfiguracji połączenia FTP.

Podczas konfiguracji połączenia w klientach SFTP najczęściej wystarczy podanie poniższych informacji:

 • Nazwa hosta – wpisz adres serwera (np. twojanazwa.domenomania.eu).
 • Numer portu SSH – wpisz numer portu: 999

  WAŻNE! Podczas konfiguracji połączenia SFTP pamiętaj o wpisaniu numeru portu: 999

 • Bezpieczeństwo – podczas konfiguracji połączenia wybierz, że chcesz skorzystać z protokołu SFTP.
 • Nazwa użytkownika – nazwa użytkownika, która umożliwia połączenie się z serwerem przez SSH, np. konto główne cPanel. Niemożliwe jest korzystanie z konta FTP do łączenia się przez SFTP.
 • Hasło – wpisz hasło dostępu.
 • Klucz prywatny – to klucz prywatny (RSA), który został skojarzony z kluczem publicznym umieszczonym na serwerze. Możesz tutaj wpisać bezwzględną ścieżkę do klucza prywatnego, który znajduje się na Twoim komputerze lokalnym. Podanie ścieżki do klucza prywatnego nie jest wymagane, aby skonfigurować połączenie SFTP z serwerem w Domenomania.pl.

  Jeśli wyświetlone zostanie ostrzeżenie, że klucz hosta serwera jest nieznany, to możesz zaakceptować klucz i zapisać go na komputerze lokalnym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ten komunikat nie zostanie ponownie wyświetlony.

  Po zalogowaniu do cPanel możesz wygenerować i pobrać klucz prywatny po przejściu do opcji: Zabezpieczenia -> Dostęp SSH. Więcej informacji: Jak w cPanel wygenerować klucze RSA (publiczny i prywatny)?

Gdzie znajdę dane do połączenia się z serwerem FTP?

Dane do połączenia się z serwerem FTP (np. nazwa hosta) znajdziesz po zalogowaniu do cPanelu. Więcej informacji: Jak znaleźć w cPanel dane do połączenia FTP?

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Najpopularniejsze frameworki PHP

Język PHP służy przede wszystkim do tworzenia stron internetowych, a także rozmaitych aplikacji. Mając do dyspozycji framework PHP otrzymujesz...

Co to jest Core Web Vitals?

Wskaźniki internetowe to gorący temat w społeczności zajmującej się szeroko pojętym SEO. Jednym z popularnych tematów powiązanych z SEO jest...

Popularne wtyczki do optymalizowania obrazów w WordPress

Obrazy wstawione na stronie internetowej mogą poprawić wrażenia użytkowników odwiedzających Twoją witrynę - wzbudzić zainteresowanie,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl