Jak w PuTTY połączyć się przez SSH z użyciem kluczy RSA?

Promocja na hosting WordPress

Aby połączyć się z serwerem w Domenomania.pl przez SSH za pośrednictwem programu PuTTY z użyciem klucza RSA, musisz wygenerować klucz publiczny i prywatny, które są używane podczas takiego połączenia. Zobacz, jak przebiega połączenie SSH z pomocą RSA.

Generowanie kluczy SSH możliwe jest m.in. za pomocą zewnętrznej aplikacji PuTTYgen lub po zalogowaniu się do cPanel w sekcji: Zabezpieczenia i przejściu do opcji: Dostęp SSH.

Protokół sieciowy SSH umożliwia połączenie się z serwerem WWW przez sieć Internet za pośrednictwem interfejsu wiersza poleceń (CLI). Sprawdź: do czego służy SSH?

Połączenie SSH dostępne jest w pakietach hostingowych z linii PRO, które gwarantują dostęp SSH.

Więcej szczegółowych informacji na temat kluczy RSA znajdziesz w artykule: Klucze RSA do połączenia SSH

Połączenie z serwerem przez SSH z użyciem kluczy RSA

 1. Po uruchomieniu PuTTY z interfejsu sesji, wybierz zapisaną wcześniej sesję autoryzacji i kliknij przycisk: Load. Pamiętaj,aby podczas połączenia SSH z serwerem w Domenomania.pl używać portu 999.

  Kliknij: Session, wybierz zapisaną sesję i kliknij przycisk: Load

 2. Następnie przejdź do interfejsu uwierzytelniania, czyli wybierz sekcję: SSH i kliknij opcję: Auth. Na wyświetlonym ekranie kliknij przycisk: Browse i wybierz plik klucza prywatnego do przesłania.
  Przejdź do sekcji: SSH, następnie kliknij opcję: Auth i kliknij przycisk: Browse, aby załadować plik klucza prywatnego (RSA).
 3. Po załadowaniu klucza prywatnego RSA, przejdź ponownie do interfejsu sesji, wybierz zapisaną sesję autoryzacji i kliknij przycisk: Save. Jeśli tego nie zrobisz, to PuTTY nie zapisze ustawień z dodanym przed chwilą kluczem prywatnym.

  Klucz publiczny RSA powinien zostać zaimportowany na Twój serwer za pomocą cPanel. W tym celu  zaloguj się do cPanel, przejdź do sekcji: Zabezpieczenia i kliknij opcję: Dostęp SSH, aby zaimportować wygenerowany klucz publiczny. Więcej informacji: Jak zaimportować klucz RSA w cPanel?

 4. Po poprawnym ustawieniu kluczy RSA w kliencie PuTTY oraz na serwerze w Domenomania.pl, będziesz mógł korzystać z połączenia SSH z zastosowaniem kluczy RSA (większe bezpieczeństwo podczas logowania do serwera przez SSH w porównaniu do autoryzacji samym hasłem dostępu).

Jeśli podczas generowania kluczy RSA nie podałeś hasła dostępu do klucza prywatnego, to po zainicjowaniu połączenia SSH, zostaniesz poproszony o podanie tylko loginu – nie jest wtedy wymagane podanie hasła dostępu.

Przykład połączenia SSH z zastosowaniem kluczy RSA bez wpisywania hasła.

Połączenie z serwerem przez SSH za pomocą PuTTY możliwe jest również bez zastosowania kluczy RSA. Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule:

Czym są klucze RSA?

Klucze RSA (Rivest–Shamir–Adleman) to rodzaj kryptografii klucza publicznego, który jest wykorzystywany w celu zabezpieczenia komunikacji i uwierzytelniania użytkowników. Klucze RSA składają się z pary kluczy: klucza prywatnego i klucza publicznego.

Oto krótkie wyjaśnienie tych dwóch kluczy:

 1. Klucz Prywatny (Private Key): Jest to tajny klucz, który jest przechowywany na twoim komputerze lub urządzeniu. Nikomu nie powinno być udostępniane. Klucz prywatny jest używany do odblokowania zaszyfrowanych danych, co oznacza, że tylko osoba posiadająca ten klucz może odczytać zaszyfrowane wiadomości lub uzyskać dostęp do zaszyfrowanych zasobów.
 2. Klucz Publiczny (Public Key): Jest to klucz, który jest udostępniany publicznie, dlatego jest nazywany kluczem publicznym. Klucz publiczny jest używany do zaszyfrowania danych, które są następnie odblokowywane kluczem prywatnym. Oznacza to, że każdy może używać twojego klucza publicznego do zaszyfrowania wiadomości lub danych, ale tylko ty, jako właściciel klucza prywatnego, możesz je odczytać lub odblokować.

Proces działania kluczy RSA jest oparty na matematyce liczby pierwsze i faktoryzacji. Klucze są generowane w taki sposób, że jest bardzo trudno, jeśli nie niemożliwe, odgadnąć klucz prywatny na podstawie klucza publicznego. Dlatego system kluczy RSA jest uważany za bezpieczny i jest szeroko stosowany w kryptografii.

W kontekście połączenia SSH z serwerem, klucze RSA są używane w celu uwierzytelniania użytkownika. Klucz publiczny jest przekazywany na serwer, który go akceptuje, a następnie weryfikuje tożsamość użytkownika, sprawdzając, czy potrafi on zalogować się, używając odpowiadającego klucza prywatnego.

Klucze RSA są bardziej bezpieczne niż tradycyjne hasła, ponieważ są trudniejsze do złamania lub odgadnięcia, co sprawia, że są popularnym narzędziem do uwierzytelniania i zabezpieczania połączeń SSH i innych usług internetowych.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl