Jak połączyć się z serwerem przez FTPS?

Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy

Połączenie przez FTPS (w porównaniu do połączeń FTP oraz SFTP) zapewnia tylko szyfrowanie loginu i hasła (bez szyfrowania przesyłanych plików). W przypadku oddzielnego protokołu SFTP szyfrowane są zarówno przesyłane pliki, login i hasła dostępu. Natomiast tradycyjne połączenie FTP nie zapewnia szyfrowania plików i danych dostępowych do serwera. Z tego względu połączenie przez SFTP jest uznawane za najbezpieczniejszą metodę przesyłania plików i katalogów na hosting.

WAŻNE! FTPS jest tylko rozszerzeniem dla standardowego protokołu FTP (ang. File Transfer Protocol). FTPS jest najczęściej mylone z protokołem SFTP, który uznawany jest za bezpieczniejszy z powodu szyfrowania zarówno przesyłanych plików oraz loginu i hasła dostępu.

Łączenie z serwerem przez FTPS

W popularnych klientach FTP w celu konfiguracji połączenia przez FTP będzie wymagane zaznaczenie opcji, które mogą nosić następujące nazwy:

  • Bezpośrednie połączenie FTP przez TLS (w FileZilla) – tzw. jawny FTPS
  • Domniemane połączenie FTP przez TLS (w FileZilla) – tzw. niejawny FTPS
  • SSL/TLS (w Total Commander)
W przypadku niektórych klientów FTP (np. FileZilla) dostępne są dwa tryby FTPS (jawny i niejawny). Jeśli skorzystasz z jawnego FTPS, to program rozpocznie połączenie za pomocą normalnego portu FTP i jawnie przełączy się w tryb bezpieczny (TLS) z „AUTH TLS”. Podczas korzystania z niejawnego FTPS, który uznawany jest za usługę starszego typu, połączenie od samego początku korzysta z trybu TLS.

W kliencie FileZilla przy jawnym trybie FTPS dodawany jest przedrostek „FTPES://” przed nazwą hosta serwera. W przypadku niejawnego trybu FTPS (starszego typu) dodawany jest przedrostek „FTPS://” przed nazwą hosta serwera. Dla niejawnego trybu FTPS prawdopodobnie będziesz musiał również ustawić port 990, aby połączenie z serwerem mogło zostać nawiązane.

Konfiguracja połączenia FTPS nie wymaga dodatkowych działań. Wystarczy standardowa konfiguracja połączenia FTP i zaznaczenie wskazanej opcji, która odpowiada za użycie FTPS (TLS) podczas połączenia z serwerem.

Przykład konfiguracji połączenia FTPS w FileZilla

W przypadku klienta FileZilla podczas konfiguracji połączenia FTPS, należy w polu: Szyfrowanie zaznaczyć odpowiednią opcję. Pozostałe dane do połączenia są takie same jak przy zwykłym połączeniu FTP.

Aby ustawić połączenie FTPS, w konfiguracji FileZilla należy zaznaczyć odpowiednią opcję.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy