Edycja rekordu MX przy domenie przez cPanel

Promocja na hosting WordPress

Edycja rekordu MX przy domenie może być przydatna, jeśli posiadasz domenę i przypisałeś ją do hostingu przez panel administracyjny (np. cPanel). Po przypisaniu domeny do hostingu, tworzony jest domyślny rekord MX, który później możesz zmodyfikować, np. jeśli chcesz przekierować całą pocztę e-mail w domenie na inny serwer.

Czym jest rekord MX?

Rekord MX (Mail Exchange) zawiera informacje dla serwera pocztowego o tym gdzie ma dostarczyć wiadomość e-mail, która została wysłana do Twojej domeny lub subdomeny.

Rekord MX odpowiedzialny jest za wskazanie MTA dla Twojej domeny. Określany również jako punkt mapowania domeny na serwer poczty. Oznacza to, że za pomocą rekordu MX możesz skierować ruch poczty e-mail na inny serwer. Rekord MX używany jest również podczas uruchamiania własnego serwera poczty e-mail.

Jak zmodyfikować rekord MX przy domenie w cPanel?

Modyfikacja istniejącego rekordu MX jest przydatna, np. gdy chcesz skierować ruch poczty e-mail w ramach domeny głównej (np. mojadomena.pl) na inny serwer pocztowy. Jeśli chcesz skierować pocztę e-mail tylko dla subdomeny, to przejdź do instrukcji tworzenia nowego rekordu MX w cPanel.

 1. Zaloguj się do cPanel.
 2. Po zalogowaniu się do panelu cPanel, w sekcji: Domeny wybierz opcję: Edytor stref DNS.Jak edytować rekord MX w cPanel?
 3. Na kolejnej stronie kliknij przycisk Zarządzaj, przy domenie, do której chcesz zmodyfikować rekord MX.Jak zmienić rekord MX w cPanel?
 4. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich rekordów, które w chwili obecnej są utworzone w strefie domeny. Na liście znajdź rekord MX i kliknij przy nim przycisk: Edytuj.
  Znajdź na liście rekord MX i kliknij przycisk: Edytuj, aby go zmodyfikować.
 5. Na liście zostanie wyświetlone pole, służące do edycji wartości istniejącego rekordu MX.
  • jeśli chcesz podać jeden adres dla rekordu MX, to polu: Miejsce docelowe wpisz adres serwera, na który ma zostać skierowany rekord MX. Jak sprawdzić adres mojego serwera w cPanel?
   Aby edytować rekord MX wpisz w polu: Miejsce docelowe nowy adres serwera pocztowego, na który ma zostać skierowany MX.
  • jeśli chcesz podać więcej adresów dla rekordu MX, to po zmodyfikowaniu obecnego rekordu MX, skorzystaj z przycisku: Dodaj rekord i dodaj drugi rekord MX z taką samą nazwą, ale innym priorytetem i miejscem docelowym.
   Aby dodać więcej adresów serwerów pocztowych do rekordu MX, utwórz kolejny rekord MX.

   Priorytet przy rekordzie MX

   Dodatkowo rekord MX posiada też priorytet. Jeśli podasz wiele adresów serwerów pocztowych przy jednym rekordzie MX i ustalisz im odpowiednie priorytety, to poczta e-mail najpierw spróbuje zostać dostarczona do serwera z najwyższym priorytetem (najwyższy priorytet to najniższa liczna całkowita).Priorytet dla rekordów MX zawsze musi składać się z liczby całkowitej. Przykładowa kolejność priorytetów (w kolejności od najważniejszego) to: 0, 1, 5, 10, 15.

 6. Kliknij przycisk: Zapisz. Po zapisaniu zmian przy rekordzie MX, należy odczekać na propagację zmiany ustawień przy domenie w sieci Internet. Odświeżenie ustawień domeny może trwać nawet do 1 godziny, ale z reguły trwa krócej (zależy na ile jest ustawiony TTL dla domeny). Podczas propagacji ustawień domeny poczta e-mail może być obsługiwana zarówno przez stary jak i nowy serwer pocztowy (w zależności od lokalizacji serwera pocztowego, który łączy się z Twoją domeną).

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl