Co to catch-all?

Promocja na hosting WordPress

Catch-all to typ adresu e-mail, który powoduje największe zamieszanie wśród wielu użytkowników hostingu, a prawidłowe jego wykorzystanie wymaga zrozumienia czym jest catch-all i jak działa. Właściwe wykorzystanie catch-all zależy od specyfiki Twojej firmy, np. jaka jest polityka gromadzenia danych, jakie są cele firmy i jaki jest sposób wysyłania firmowych e-maili.

Co to jest serwer poczty e-mail typu catch-all?

Serwer poczty e-mail typu catch-all jest również nazywany serwerem typu: „akceptuj wszystko”. Jest to funkcja należąca do pocztowego serwera, której zadaniem jest zbieranie wiadomości e-mail, wysłanych na adresy pocztowe w Twojej domenie – nawet na te adresy e-mail, które nie istnieją, bo skrzynki nie są utworzone.

Oznacza to, że dzięki catch-all serwer pocztowy wykonuje odpowiednie przekierowania wiadomości e-mail, które zostały wysłane na adres Twojej domeny, a dokładniej na adresy e-mail, które nie istnieją.

Przykładowo: jeżeli włączysz funkcję catch-all na domenie: „twojafirma.pl”, to każda wiadomość e-mail wysłana na adres domeny: @twojafirma.pl, która nie mogła zostać przypisana do żadnej istniejącej skrzynki e-mail, zostanie przekierowana na wskazany przez Ciebie adres e-mail.

Jeśli funkcja catch-all jest wyłączona, to wiadomości e-mail wysłane na adresy nieistniejących skrzynek e-mail zostaną odrzucone przez serwer pocztowy i zwrócone do nadawców.

Warto pamiętać o catch-all

Podczas korzystania z funkcji catch-all, należy pamiętać że:

  • korzystanie z catch-all pozwala otrzymać e-maila nawet w przypadku, jeśli nadawca pomylił się w adresie e-mail,
  • korzystanie z catch-all może spowodować odbieranie większej ilości spamu, który mógłby zostać odrzucony przez serwer pocztowy automatycznie, gdyby funkcja catch-all była wyłączona.

Dlaczego istnieją adresy typu catch-all?

Początkowo webmasterzy używali catch-all, aby zapobiegać utracie wiadomości e-mail, które były wysyłane na niepoprawne adresy e-mail. Wszystkie błędnie adresowane wiadomości były kierowane do „ogólnej skrzynki” typu catch-all. Było to specjalne konto pocztowe, które mogło być okresowo sprawdzane w celu sprawdzenia czy jakieś ważne wiadomości e-mail nie zostały wysłane na błędny adres e-mail w Twojej domenie.

  • niektóre serwery mogą automatycznie odbijać wiadomości po wstępnej akceptacji (tzw. twarde odbijanie),
  • skrzynki pocztowe typu catch-all często przekraczają swoja pojemność, dlatego warto okresowo sprawdzać czy ich pojemność nie jest przekraczana. Po przekroczeniu pojemności skrzynki catch-all, błędnie adresowane wiadomości e-mail będą odrzucane,
  • skrzynki e-mail służące do przechwytywania błędnie adresowanych wiadomości e-mail mogą nie być monitorowane regularnie, jednak można je skonfigurować również tak, aby automatycznie usuwały wiadomości wybrane wiadomości.

Jakie są wady catch-all?

Korzystanie z funkcji catch-all posiada jedną ważną wadę. Gdy odbierasz wiadomości z nieistniejących kont pocztowych, generuje to odbiór większej ilości spamu. Dzieje się tak dlatego, że serwery wysyłające niezliczone ilości spamu, realizują takie wysyłki również na nieistniejące adresy e-mail, które są generowane losowo.

Żeby ograniczyć wiadomości typu spam, wielu użytkowników rezygnuje z tworzenia adresów e-mail w formacie: biuro@ lub kontakt@ oraz rezygnuje z korzystania z funkcji catch-all. Jednak najlepszym sposobem walki ze spamem jest korzystanie i personalizowanie filtrów antyspamowych.

W Domenomania.pl za walkę ze spamem odpowiada zaawansowany mechanizm zabezpieczeń antyspamowych oraz administratorzy, którzy na bieżąco monitorują działanie serwerów pocztowych.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Co to jest favicon i jak dodać do strony WWW?

Poniższy artykuł przedstawia co to są Favicony, dlaczego warto je używać, jak ważne są do prowadzenia strony WWW oraz jak je dodać do swojej...

Błąd 302 – co to jest i jak naprawić?

W artykule zostało wytłumaczone co to jest błąd 302 i jak poradzić sobie z jego naprawą. Jest to komunikat błędu, który możemy napotkać...

Brotli – co to jest i dlaczego warto go używać?

W niniejszym artykule wyjaśniamy co to jest Brotli oraz jakie korzyści płyną z jego zastosowania. Dowiedz się więcej o tej metodzie kompresji...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl