SMTP – co to jest?

Promocja na hosting WordPress

SMTP to nazwa protokołu pocztowego, z którą możesz się spotkać przy konfiguracji serwera poczty wychodzącej w programach pocztowych. Skrót, a zarazem nazwa tego protokołu, pochodzi z języka angielskiego (ang. Simple Mail Transfer Protocol). Dowiedz się, czym jest adres serwera pocztowego SMTP, jak działa protokół SMTP.

Poprawnie skonfigurowany program pocztowy przy użyciu protokołu Simple Mail Transfer Protocol, po nawiązaniu połączenia ze skrzynką e-mail umożliwia wysłanie Twojej wiadomość e-mail do wskazanego adresata.

Protokół SMTP stosowany jest tylko do poczty wychodzącej, czyli do wysyłania wiadomości e-mail. SMTP nie umożliwia synchronizacji folderów pocztowych (czyli pobierania wiadomości z serwera pocztowego).

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Jak działa protokół SMTP?

Konfiguracja programu pocztowego przy użyciu tego protokołu powoduje, że w momencie wysłania wiadomości nastąpi połączenie z serwerem poczty wychodzącej dla skrzynki e-mail, po czym nastąpi wysyłki wiadomości e-mail do wskazanego adresata (a dokładniej nastąpi próba wysłania wiadomości do jego serwera poczty przychodzącej). Gdy wiadomość zostanie wysłana, to następnie serwer pocztowy adresata zależnie od jego konfiguracji dostarczy lub odrzuci odebraną od Ciebie wiadomość.

Zasady funkcjonowania serwerów poczty wychodzącej nie są takie same i niektórzy administratorzy mogą wprowadzać pewne limity (np. ograniczenie wysyłania określonej ilości wiadomości e-mail na 1 godzinę). Najczęściej celem takich działań jest zabezpieczanie przed rozsyłaniem spamu lub tworzeniem zbyt dużych kolejek na serwerach pocztowych, z których korzysta wielu użytkowników.

Wykaz numerów portów, z których należy korzystać przy konfiguracji programów pocztowych znajdziesz w artykule: Wykaz numerów portów na hostingu.

Co zamiast SMTP?

W porównaniu do protokołów IMAP oraz POP3, które mogą być stosowane zamiennie, ten protokół nie posiada żadnej alternatywy i powszechnie na całym świecie do konfiguracji poczty wychodzącej w programach pocztowych używany jest tylko protokół SMTP.

Protokół poczty wychodzącej, możesz spotkać również podczas konfiguracji funkcji wysyłania wiadomości e-mail na stronach WWW (np. formularze kontaktowe, newsletter itp.).

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Gdzie znajdę adres serwera pocztowego SMTP?

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić adres serwera poczty wychodzącej dla swojej skrzynki e-mail. Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić dane do konfiguracji poczty dostępna jest pod poniższym linkiem:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl