SMTP – co to jest?

Promocja na hosting WordPress

SMTP to nazwa protokołu pocztowego, z którą możesz się spotkać przy konfiguracji serwera poczty wychodzącej w programach pocztowych. Skrót, a zarazem nazwa SMTP pochodzi z języka angielskiego (ang. Simple Mail Transfer Protocol).

Poprawnie skonfigurowany program pocztowy przy użyciu protokołu SMTP, po nawiązaniu połączenia ze skrzynką e-mail umożliwia wysłanie Twojej wiadomość e-mail do wskazanego adresata.

Protokół SMTP stosowany jest tylko do poczty wychodzącej, czyli do wysyłania wiadomości e-mail. SMTP nie umożliwia synchronizacji folderów pocztowych (czyli pobierania wiadomości z serwera pocztowego).

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Jak działa protokół SMTP?

Konfiguracja programu pocztowego przy użyciu SMTP powoduje, że w momencie wysłania wiadomości nastąpi połączenie z serwerem poczty wychodzącej dla skrzynki e-mail, po czym nastąpi wysyłki wiadomości e-mail do wskazanego adresata (a dokładniej nastąpi próba wysłania wiadomości do jego serwera poczty przychodzącej). Gdy wiadomość zostanie wysłana, to następnie serwer pocztowy adresata zależnie od jego konfiguracji dostarczy lub odrzuci odebraną od Ciebie wiadomość.

Zasady funkcjonowania serwerów poczty wychodzącej nie są takie same i niektórzy administratorzy mogą wprowadzać pewne limity (np. ograniczenie wysyłania określonej ilości wiadomości e-mail na 1 godzinę). Najczęściej celem takich działań jest zabezpieczanie przed rozsyłaniem spamu lub tworzeniem zbyt dużych kolejek na serwerach pocztowych, z których korzysta wielu użytkowników.

Wykaz numerów portów, z których należy korzystać przy konfiguracji programów pocztowych znajdziesz w artykule: Wykaz numerów portów na hostingu.

Co zamiast SMTP?

W porównaniu do protokołów IMAP oraz POP3, które mogą być stosowane zamiennie, SMTP nie posiada żadnej alternatywy i powszechnie na całym świecie do konfiguracji poczty wychodzącej w programach pocztowych używany jest tylko protokół SMTP.

Protokół SMTP możesz spotkać również podczas konfiguracji funkcji wysyłania wiadomości e-mail na stronach WWW (np. formularze kontaktowe, newsletter itp.).

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Gdzie znajdę adres serwera pocztowego SMTP?

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić adres serwera poczty wychodzącej SMTP dla swojej skrzynki e-mail. Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić dane do konfiguracji poczty dostępna jest pod poniższym linkiem:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Jak założyć stronę WWW?

Strona internetowa jest bardzo ważnym punktem w rozwoju naszego biznesu. Dzięki niej możemy dotrzeć do większej liczby Klientów. Strona WWW to...

Jak zalogować się do poczty e-mail?

Korzystając z usług hostingowych w Domenomania.pl masz możliwość korzystania z poczty e-mail. Aby zacząć korzystać z konkretnej skrzynki...

Dlaczego wiadomości e-mail docierają z opóźnieniem?

Poczta e-mail to w dzisiejszych czasach usługa, z której korzysta większość osób. Ważne zatem jest, aby korzystać z usług poczty e-mail...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl