Jak zmienić kolejność wyświetlania wpisów / postów w WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Podczas publikowania treści w WordPress możesz dodawać wpisy oraz strony. Stanowią one różny typ publikowanych treści, które mogą być wyświetlane na wiele sposobów, np. wg. określonej kolejności lub daty publikacji.

Wtyczka Simple Custom Post Order umożliwia zmianę kolejności wpisów niezależnie od daty publikacji.

Do czego służy wtyczka Simple Custom Post Order?

Simple Custom Post Order umożliwia zmianę kolejności publikowanych treści metodą „przeciągnij i upuść” (tzw. drag and drop) – bez względu na datę publikacji wpisów. Pozwala na zmianę kolejności publikowanych wpisów w sekcji: Wpisy, a także na zmianę kolejności ich publikacji w poszczególnych kategoriach, do których wpisy są przypisane.

Takie rozwiązanie jest przydatne, gdy publikujesz treści, w których data publikacji nie odgrywa kluczowej roli, a ważna jest kolejność wpisów np. wg. określonego tematu.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Czym są wpisy i strony w WordPress?

Tworząc treści w CMS WordPress masz możliwość dodawania stron oraz wpisów, które nie różnią się samą zawartością, co przeznaczeniem oraz sposobem publikacji i widoczności na stronie internetowej.

 • Wpisy: wyświetlane są zwykle w sekcji blogowej strony internetowej i zawierają datę publikacji. Najnowszy wpis jest widoczny na górze bloga. Opublikowany wpis pozostaje, ale każdy kolejny będzie stanowił jego aktualizację lub dostarczy nowszych, bieżących informacji. Wpisy używane są do prowadzenia blogów, sekcji informacyjnych, newsów, a przy zastosowaniu odpowiednich rozszerzeń, także do budowania baz wiedzy.
 • Strony: stanowią odrębną listę opublikowanych treści. Dedykowane są treściom statycznym, w których nie ma znaczenia data publikacji co aktualność samej zawartości. Używane są w celu zbudowania drzewa menu strony internetowej, zawierają głównie treści informacyjne, np. sekcje: o firmie, formularze kontaktowe, ofertę, katalog produktów, itp.. Wymagają aktualizacji w celu zapewnienia użytkownikom aktualnych informacji, ale same w sobie nie zmieniają się w czasie i nie tracą na ważności.

Publikując strony, nadajemy im kolejność określoną za pomocą menu witryny internetowej. W przypadku wpisów, są one publikowane z datą bieżącą i wyświetlane są w sekcji blog, zaczynając od najnowszej publikacji.

Jeśli chcemy zmienić kolejność prezentowania wpisów lub stron w WordPress, możemy zmienić datę ich publikacji lub skorzystać z wtyczki, umożliwiającej ręczne zarządzanie kolejnością wyświetlania.

Simple Custom Post Order – instalacja i konfiguracja

Wtyczka Simple Custom Post Order pozwala na szybką zmianę kolejności publikowanych wpisów. Najczęściej stosowana jest, gdy chcemy zachować datę publikacji lub jest ona całkowicie bez znaczenia dla publikowanych treści.

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress.
 2. Przejdź do sekcji: Wtyczki i zainstaluj Simple Custom Post Order.

 3. Przejdź do menu: Ustawienia > SCPOrder, aby dokonać zmiany w ustawieniach wtyczki.
  Zmiana kolejności wpisów i kategorii WordPress
 4. W ustawieniach wtyczki Simple Custom Post Order, możesz:
  • zdecydować dla jakich treści wtyczka ma być aktywna: wybierz wpisy i posty (Check to Sort Post Types),
  • jakie dodatkowe parametry wpisów chcesz zmieniać, np. tagi i kategorie (Check to Sort Taxonomies).
 5. Jeśli potrzebujesz przywrócić ustawienia domyślne tj. pierwotną kolejność opublikowanych treści, skorzystaj z opcji: Check to reset order of Post Types i wybierz, dla jakiego typu treści chcesz przywrócić standardowe ustawienia.

Zmiana kolejności publikowanych treści

Wtyczka Simple Custom Post Order poza samą konfiguracją, działa w oparciu o mechanizm przeciągnij i upuść (ang drag and drop). W zależności dla jakich treści włączyłeś wtyczkę, możesz przejść odpowiednio do sekcji: Wpisy, Kategorie czy Tagi i dokonać zmiany kolejności ich wyświetlania na liście.

 • Wpisy: złap wybrany wpis i zmień jego położenie na liście, np. umieść go wyżej lub niżej innych publikacji. Zwróć uwagę, że data publikacji nie uległa zmianie. Jeśli zmieniłeś położenie najnowszego wpisu przenosząc go niżej, to po wejściu na stronę WWW będzie on widoczny pomiędzy starszymi publikacjami.
 • Kategorie: po aktywacji wtyczki, możesz zmienić kolejność dodanych kategorii wg. własnego uznania. Złap kategorię i zmień jej położenie na liście. Stwórz własne drzewo kategorii, a następnie umieść widget na stronie internetowej, aby ułatwić użytkownikom dostęp do poszczególnych treści.

Kluczowym elementem w działaniu wtyczki jest także możliwość zmiany kolejności publikowanych wpisów w poszczególnych kategoriach.

 • Wpisy w kategoriach: na liście wpisów znajdziesz wszystkie publikacje przypisane do wybranej kategorii. Kliknij w kategorię przy wybranym wpisie, aby zobaczyć inne posty do niej przypisane. Kiedy rozpoczniesz zmianę kolejności wpisów, będzie ona dotyczyła tej określonej kategorii.

Centrum Wiedzy Domenomania.pl korzysta z wtyczki umożliwiającej zmianę kolejności. W ten sposób możemy zarządzać kategoriami wpisów, a także kolejnością publikowanych treści.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl