Jak wyświetlać obrazy w formatach nowej generacji w WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Konwertowanie obrazów to jeden z elementów optymalizacji stron WWW i pozwala na przyśpieszenie ich działania, poprzez zmniejszenie rozmiaru grafiki, a co za tym idzie zmniejszenie ilości danych niezbędnych do pobrania.

Google zaleca konwertowanie obrazów JPEG i PNG do formatu nowej generacji WebP, chociaż w sieci znajdziesz także informacje na temat formatu SVG. Z tego artykułu dowiesz się więcej o konwersji obrazów do WebP, a co za tym idzie, poznasz format obrazu nowej generacji dla WordPress.

WebP – informacje podstawowe

Format obrazu WebP to jeden z formatów nowej generacji, co do którego Google nie ma wątpliwości, że stanowi idealne rozwiązanie dla serwisów internetowych. W odróżnieniu od JPEG oraz PNG oferuje większą prędkość i lepszą jakość. Uważa się, że korzystanie z formatu WebP może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie strony internetowej.

Korzystając z formatu WebP, możemy zaobserwować nawet 26% spadek rozmiaru pliku niż PNG i nawet 34% zmniejszenie rozmiaru pliku niż JPEG. W obu przypadkach jakość obrazu pozostaje niezmieniona, w odniesieniu do strony internetowej, zaobserwujesz szybsze prędkości działania jak i lepsze raporty PSI.

WebP jest obsługiwany przez większość popularnych przeglądarek (w tym Chrome, Firefox, Opera i Edge). Wyjątek od tej reguły, mogą stanowić takie przeglądarki, jak np. Safari.

Począwszy od wersji WordPress 5.8 do przodu, możesz przesyłać obrazy WebP i używać ich w WordPressie, tak jak dziś w przypadku obrazów JPEG lub PNG. Sam WordPress nie konwertuje już dodanych mediów, dlatego w dalszym ciągu konieczne będzie wykonanie tego za pomocą wtyczki lub serwisów online.

Polecane narzędzia do konwertowania obrazów

O ile WordPress 5.8 i jego nowsze wersje wspierają już ładowanie obrazów w formacie WebP, to dla już załadowanych mediów (wysłanych w starszych wersjach WordPress jeszcze przed jego zaktualizowaniem do 5.8) konieczne będzie skorzystanie, np. z dodatkowych wtyczek.

Wtyczki do konwertowania plików graficznych do formatu WebP rozwiązują także problem związany z dodawaniem nowych obrazów, które od tej pory będą dzięki nim automatycznie konwertowane na format nowej generacji.

Jakie są polecane wtyczki do konwertowania obrazów w WordPress?

  • EWWW Image Optimizer
  • WebP Converter for Media – Convert WebP & Optimize Images

Możesz także skorzystać z narzędzi typu on-line w celu wykonywania konwersji podczas wysyłania plików graficznych do biblioteki WordPress:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Jak zainstalować nowy język w Mozilla Thunderbird?

Mozilla Thunderbird to klient poczty e-mail, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Z uwagi na to, że jest to programowanie stosowane...

Jak dodać Google Fonts w witrynie WordPress?

Projektując i tworząc stronę internetową opartą o WordPress powinniśmy zadbać o to, aby była ona wykonana we właściwy sposób i spełniała...

Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPress

Odnośniki bezpośrednie (z ang. "permalinks") to nic innego jak odnośnik, który kieruje do konkretnej podstrony witryny internetowej. W przypadku...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl