Jak wyświetlać obrazy w formatach nowej generacji w WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Konwertowanie obrazów to jeden z elementów optymalizacji stron WWW i pozwala na przyśpieszenie ich działania, poprzez zmniejszenie rozmiaru grafiki, a co za tym idzie zmniejszenie ilości danych niezbędnych do pobrania.

Google zaleca konwertowanie obrazów JPEG i PNG do formatu nowej generacji WebP, chociaż w sieci znajdziesz także informacje na temat formatu SVG. Z tego artykułu dowiesz się więcej o konwersji obrazów do WebP, a co za tym idzie, poznasz format obrazu nowej generacji dla WordPress.

WebP – informacje podstawowe

Format obrazu WebP to jeden z formatów nowej generacji, co do którego Google nie ma wątpliwości, że stanowi idealne rozwiązanie dla serwisów internetowych. W odróżnieniu od JPEG oraz PNG oferuje większą prędkość i lepszą jakość. Uważa się, że korzystanie z formatu WebP może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie strony internetowej.

Korzystając z formatu WebP, możemy zaobserwować nawet 26% spadek rozmiaru pliku niż PNG i nawet 34% zmniejszenie rozmiaru pliku niż JPEG. W obu przypadkach jakość obrazu pozostaje niezmieniona, w odniesieniu do strony internetowej, zaobserwujesz szybsze prędkości działania jak i lepsze raporty PSI.

WebP jest obsługiwany przez większość popularnych przeglądarek (w tym Chrome, Firefox, Opera i Edge). Wyjątek od tej reguły, mogą stanowić takie przeglądarki, jak np. Safari.

Począwszy od wersji WordPress 5.8 do przodu, możesz przesyłać obrazy WebP i używać ich w WordPressie, tak jak dziś w przypadku obrazów JPEG lub PNG. Sam WordPress nie konwertuje już dodanych mediów, dlatego w dalszym ciągu konieczne będzie wykonanie tego za pomocą wtyczki lub serwisów online.

Polecane narzędzia do konwertowania obrazów

O ile WordPress 5.8 i jego nowsze wersje wspierają już ładowanie obrazów w formacie WebP, to dla już załadowanych mediów (wysłanych w starszych wersjach WordPress jeszcze przed jego zaktualizowaniem do 5.8) konieczne będzie skorzystanie, np. z dodatkowych wtyczek.

Wtyczki do konwertowania plików graficznych do formatu WebP rozwiązują także problem związany z dodawaniem nowych obrazów, które od tej pory będą dzięki nim automatycznie konwertowane na format nowej generacji.

Jakie są polecane wtyczki do konwertowania obrazów w WordPress?

  • EWWW Image Optimizer
  • WebP Converter for Media – Convert WebP & Optimize Images

Możesz także skorzystać z narzędzi typu on-line w celu wykonywania konwersji podczas wysyłania plików graficznych do biblioteki WordPress:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest favicon i jak dodać do strony WWW?

Poniższy artykuł przedstawia co to są Favicony, dlaczego warto je używać, jak ważne są do prowadzenia strony WWW oraz jak je dodać do swojej...

Błąd 302 – co to jest i jak naprawić?

W artykule zostało wytłumaczone co to jest błąd 302 i jak poradzić sobie z jego naprawą. Jest to komunikat błędu, który możemy napotkać...

Brotli – co to jest i dlaczego warto go używać?

W niniejszym artykule wyjaśniamy co to jest Brotli oraz jakie korzyści płyną z jego zastosowania. Dowiedz się więcej o tej metodzie kompresji...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl