Wirtualna Poczta – co to i do czego służy?

Wirtualna poczta to unikalne rozwiązanie, które pozwala na dostęp do wiadomości e-mail za pośrednictwem przeglądarki. Jeśli zastanawiasz się czym dokładnie jest wirtualna poczta, a także jak z jej korzystać, to wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Wirtualna poczta to usługa poczty e-mail, która pozwala na dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki temu nie trzeba instalować specjalnego oprogramowania zawierającego klienta poczty e-mail. Wielu dostawców usług internetowych zapewnia dostęp do poczty e-mail po wykupieniu pakietu z serwerem i domeną internetową.

Czym jest wirtualna poczta?

Wirtualna poczta korzysta z oprogramowania do obsługi poczty internetowej. Jednym z najchętniej wykorzystywanych aplikacji Webmail jest Roundcube. Więcej o nim dowiesz się w dalszej części artykułu.

Wirtualna poczta przechowuje wszystkie dane na zewnętrznych serwerach, dlatego wiadomości i załączniki nie zajmują miejsca na dysku. To duże udogodnienie, ponieważ nie obciąża samego komputera. Nawet przy mniej wydajnym sprzęcie możesz komfortowo korzystać z poczty.

Czym jest klient poczty e-mail?

Klient poczty e-mail jest programem, który zapewnia dostęp do poczty bezpośrednio na komputerze bez konieczności logowania się przez internet. Konta obsługiwane są poprzez POP3 lub IMAP. W ten sposób pozwalają na obsługę kont u dostawców usług internetowych.

Wszystkie nowe wiadomości e-mail pochodzą z serwera dostawcy usług. Następnie są one dostarczane przez agenta przesyłania poczty i przechowywane na komputerze stacjonarnym. Po wysłaniu wiadomości komputera jest ona przekazywana przez serwery usługodawcy.

Do najpopularniejszych klientów poczty zaliczany jest Microsoft Outlook, który dodatkowo jest zintegrowany z pakietem Office. Ta usługa jest jednak płatna. Nie zawsze trzeba płacić za taką usługę, w sieci znajdziemy wiele darmowych alternatyw. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także Mozilla Thinderbird – klient poczty e-mail, z którego korzysta bardzo wielu użytkowników.

Co lepsze wirtualna poczta czy klient e-mail?

Wirtualna poczta charakteryzuje się prostym interfejsem i dużymi możliwościami, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ilość dostępnego miejsca na wiadomości jest zwykle ograniczona. Aby ją zwiększyć trzeba dokupić odpowiedni pakiet. W darmowych wersjach mogą ponadto występować reklamy, które są czasami uciążliwe.

W przypadku klientów poczty e-mail największe ryzyko jest związane z aktualizacjami systemu. Wirtualna poczta otrzymuje je regularnie, natomiast standardowy klient e-mail może mieć wprowadzane nowe rozwiązania z pewnym opóźnieniem. Ponadto zawsze istnieje ryzyko awarii komputera, który obsługuje dany program pocztowy i wówczas możliwa jest utrata wiadomości.

Ważną kwestią jest również synchronizacja. W przypadku klientów poczty e-mail korzystających z protokołu IMAP nie ma większego problemu z korzystaniem na wielu komputerach. Jeśli jednak klient poczty korzysta z protokołu POP3, wówczas mogą pojawiać się kłopoty. Wirtualna poczta pod tym względem działa znakomicie, ponieważ wiadomości synchronizują się zawsze i wszędzie.

Wirtualna poczta ma przewagę nad standardowymi klientami również pod względem tworzenia kopii zapasowych. W przypadku uszkodzenia komputera lub błędu w oprogramowaniu może być problem z odzyskaniem danych. Wirtualna poczta wszystkie dane przechowuje na zewnętrznych serwerach, gdzie ryzyko utraty danych jest dosłownie minimalne.

W takim razie, które rozwiązanie jest lepsze? To tak naprawdę zależy od potrzeb użytkownika, choć nie da się ukryć, że wirtualna poczta ma przewagę nad standardowym klientem e-mail.

Jaka wirtualna poczta jest najlepsza?

Zdecydowanie najpopularniejszą wirtualną pocztą jest Roundcube, który jest na rynku już od 2008 roku. Rozwiązanie zostało zaprogramowane przy użyciu serwera PHP, który może być wykorzystywany na dowolnym serwerze i systemie operacyjnym.

Jedną z największych zalet jest wtyczka API, która pozwala na tworzenie własnych, niestandardowych modyfikacji bez konieczności zmiany kodu źródłowego. Roundcube jest niezwykle prosty w obsłudze, dlatego każdy poradzi sobie z nim bez większego problemu. Do popularnych klientów poczty wirtualnej możemy zaliczyć Gmaila, Zoho Mail, RainLoop, czy Horde. Każdy z pewnością wybierze coś dla siebie!

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Redis w WordPress – co to i jak uruchomić?

Zastosowanie Redis jest jedną z najlepszych metod, aby przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress. W tym wypadku ważne jest, aby...

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl