IMAP jest powszechnie używaną na całym świecie nazwą protokołu pocztowego, która pochodzi z języka angielskiego: Internet Message Access Protocol.
- IMAP to następca protokołu POP3
- Jak działa protokół IMAP?
- Konfiguracja przy użyciu IMAP na wielu urządzeniach
- Cechy protokołu IMAP
- Gdzie znajdę adres serwera pocztowego IMAP?
IMAP został stworzony jako następca protokołu POP3, który do dzisiaj jest nadal używany przez wielu użytkowników poczty e-mail. Z nazwą IMAP możesz spotkać się m.in. podczas konfiguracji programów pocztowych i jest to nazwa serwera poczty przychodzącej.
IMAP to następca protokołu POP3
Protokół pocztowy IMAP w porównaniu do swojego poprzednika POP3, umożliwiającego tylko pobieranie i usuwanie wiadomości, pozwala dodatkowo na synchronizacje wielu folderów (utworzonych na skrzynce e-mail) oraz ogranicza się do pobierania tylko nagłówków odebranych wiadomości.
Pobieranie jedynie nagłówków to oszczędzanie transferu oraz szybsze połączenie pomiędzy skonfigurowanym programem pocztowym, a serwerem poczty. IMAP umożliwia realizacje wielu operacji na wiadomościach oraz ułatwia zarządzanie katalogami poczty, które utworzone są na skrzynce e-mail.
Jak działa protokół IMAP?
Skonfigurowanie programu pocztowego przy użyciu protokołu IMAP umożliwia pobieranie wiadomości e-mail na Twoje urządzenie. Specyfiką IMAP jest nie pobieranie całych wiadomości na komputer lokalny, gdyż mechanizm pobierania poczty jest oparty o tzw. „czytanie nagłówków”, dzięki czemu praca na IMAP jest zdecydowanie szybsza i bardziej ekonomiczna (oszczędza transfer danych) niż przy zastosowaniu protokołu POP3.
Pobieranie wiadomości przy IMAP następuje w momencie, gdy klikniesz wiadomość e-mail w programie pocztowym, aby ją odczytać. Załączniki dodane do wiadomości również są pobieranie w momencie, gdy użytkownik wybierze wiadomość do odczytania.
Konfiguracja przy użyciu IMAP na wielu urządzeniach
Ważną cechą protokołu IMAP jest synchronizacja pomiędzy serwerem pocztowym, a programami pocztowymi, które łączą się ze skrzynką przy użyciu IMAP. W przeciwieństwie do POP3, protokół IMAP nie usuwa wiadomości po ich pobraniu na urządzenie. W przypadku IMAP usunięcie wiadomości następuje, gdy zostanie ona usunięta w programie pocztowym przez użytkownika.
Używanie IMAP jest zalecane dla wszystkich użytkowników – w szczególności tych, którzy korzystają z wielu urządzeń do łączenia się z jedną skrzynką e-mail.
Cechy protokołu IMAP
- pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach,
- szybkie połączenie oszczędzające transfer danych dzięki pobieraniu tylko nagłówków wiadomości e-mail – jedynie wybrane wiadomości są pobierane w całości na urządzenie,
- jeśli korzystasz z IMAP, to możesz wybrać, które katalogi pocztowe utworzone na skrzynce chcesz synchronizować ze skonfigurowanym urządzeniem. Przykładowo, możesz ustawić, aby synchronizacja nie obejmowała katalogu SPAM (możesz wybrać inne katalogi niż SPAM),
- powszechnie stosowany przy konfiguracji połączeń ze skrzynkami e-mail, z którymi łączy się wiele urządzeń (np. smartfon, telefon i tablet). IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail,
- korzystając z IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail,
- używanie protokołu IMAP to wygodna obsługa poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu oraz urządzenia, z którego korzystasz.
Gdzie znajdę adres serwera pocztowego IMAP?
Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić adres serwera poczty przychodzącej IMAP dla swojej skrzynki e-mail. Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić dane do konfiguracji poczty dostępna jest pod poniższym linkiem: