IMAP – co to jest?

Promocja na hosting WordPress

IMAP jest powszechnie używaną na całym świecie nazwą protokołu pocztowego, która pochodzi z języka angielskiego: Internet Message Access Protocol.

IMAP został stworzony jako następca protokołu POP3, który do dzisiaj jest nadal używany przez wielu użytkowników poczty e-mail. Z nazwą IMAP możesz spotkać się m.in. podczas konfiguracji programów pocztowych i jest to nazwa serwera poczty przychodzącej.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

IMAP to następca protokołu POP3

Protokół pocztowy IMAP w porównaniu do swojego poprzednika POP3, umożliwiającego tylko pobieranie i usuwanie wiadomości, pozwala dodatkowo na synchronizacje wielu folderów (utworzonych na skrzynce e-mail) oraz ogranicza się do pobierania tylko nagłówków odebranych wiadomości.

Pobieranie jedynie nagłówków to oszczędzanie transferu oraz szybsze połączenie pomiędzy skonfigurowanym programem pocztowym, a serwerem poczty. IMAP umożliwia realizacje wielu operacji na wiadomościach oraz ułatwia zarządzanie katalogami poczty, które utworzone są na skrzynce e-mail.

Protokół poczty wybierasz podczas konfiguracji programów pocztowych w celu połączenia się z istniejącą skrzynką e-mail. Oznacza to, że podczas tworzenia skrzynki e-mail na hostingu nie wybierasz protokołu pocztowego i do utworzonej skrzynki e-mail możesz połączyć się zarówno za pomocą IMAP oraz POP3.

Jak działa protokół IMAP?

Skonfigurowanie programu pocztowego przy użyciu protokołu IMAP umożliwia pobieranie wiadomości e-mail na Twoje urządzenie. Specyfiką IMAP jest nie pobieranie całych wiadomości na komputer lokalny, gdyż mechanizm pobierania poczty jest oparty o tzw. „czytanie nagłówków”, dzięki czemu praca na IMAP jest zdecydowanie szybsza i bardziej ekonomiczna (oszczędza transfer danych) niż przy zastosowaniu protokołu POP3.

Pobieranie wiadomości przy IMAP następuje w momencie, gdy klikniesz wiadomość e-mail w programie pocztowym, aby ją odczytać. Załączniki dodane do wiadomości również są pobieranie w momencie, gdy użytkownik wybierze wiadomość do odczytania.

Wykaz numerów portów, z których należy korzystać przy konfiguracji programów pocztowych znajdziesz w artykule: Wykaz numerów portów na hostingu.

Konfiguracja przy użyciu IMAP na wielu urządzeniach

Ważną cechą protokołu IMAP jest synchronizacja pomiędzy serwerem pocztowym, a programami pocztowymi, które łączą się ze skrzynką przy użyciu IMAP. W przeciwieństwie do POP3, protokół IMAP nie usuwa wiadomości po ich pobraniu na urządzenie.  W przypadku IMAP usunięcie wiadomości następuje, gdy zostanie ona usunięta w programie pocztowym przez użytkownika.

Używanie IMAP jest zalecane dla wszystkich użytkowników – w szczególności tych, którzy korzystają z wielu urządzeń do łączenia się z jedną skrzynką e-mail.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Cechy protokołu IMAP

  • pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach,
  • szybkie połączenie oszczędzające transfer danych dzięki pobieraniu tylko nagłówków wiadomości e-mail –  jedynie wybrane wiadomości są pobierane w całości na urządzenie,
  • jeśli korzystasz z IMAP, to możesz wybrać, które katalogi pocztowe utworzone na skrzynce chcesz synchronizować ze skonfigurowanym urządzeniem. Przykładowo, możesz ustawić, aby synchronizacja nie obejmowała katalogu SPAM (możesz wybrać inne katalogi niż SPAM),
  • powszechnie stosowany przy konfiguracji połączeń ze skrzynkami e-mail, z którymi łączy się wiele urządzeń (np. smartfon, telefon i tablet). IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail,
  • korzystając z IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail,
  • używanie protokołu IMAP to wygodna obsługa poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu oraz urządzenia, z którego korzystasz.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Gdzie znajdę adres serwera pocztowego IMAP?

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić adres serwera poczty przychodzącej IMAP dla swojej skrzynki e-mail. Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić dane do konfiguracji poczty dostępna jest pod poniższym linkiem:

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl