IMAP czy POP3 – jakie są różnice?

Promocja na hosting WordPress

Co to jest IMAP oraz POP3?

Zarówno IMAP oraz POP3 są protokołami pocztowymi, które umożliwiają połączenie z serwerem poczty przychodzącej. Z terminami IMAP oraz POP3 możesz spotkać się podczas konfiguracji programów pocztowych w celu obsługi utworzonej skrzynki e-mail (np. utworzonej na hostingu w Domenomania.pl).

IMAP został stworzony jako następca protokołu POP3, który do dzisiaj jest nadal używany przez wielu użytkowników poczty e-mail.

Jakie są cechy protokołu POP3?

Protokół pocztowy POP3 (ang. Post Office Protocol 3) został stworzony wiele lat temu i uważany jest idealny protokół do tzw. pracy offline. Oznacza to, że po pobraniu poczty e-mail wraz z załącznikami z serwera pocztowego na komputer lokalny, wszystkie pobrane w ten sposób wiadomości są usuwane z serwera (lub pozostawione na serwerze, jeśli w programie pocztowym jest włączona opcja pozostawiania kopii wiadomości na serwerze).

Ze względu na usuwanie pobranych wiadomości e-mail, zarządzanie jedną skrzynką e-mail przez wielu użytkowników korzystających z POP3 może okazać się utrudnione.

Protokół POP3 jest dobrym rozwiązaniem do pracy offline przy skrzynce e-mail, ponieważ połączenie z Internetem jest potrzebne tylko, gdy chcesz pobrać i wysłać wiadomości e-mail ze skrzynki e-mail.

Jakie są cechy protokołu IMAP?

Protokół pocztowy IMAP (ang. Internet Message Access Protocol) jest nowszy od POP3 i uznawany jest jako jego następca. Cechą charakterystyczną dla IMAP jest przechowywanie całej poczty e-mail na serwerze pocztowym nawet po jej pobraniu przez program pocztowy na komputer lokalny.

Program pocztowy używający protokołu IMAP po połączeniu z serwerem pobiera tylko same nagłówki wiadomości. Pobieranie treści wiadomości e-mail oraz załączników jest wykonywane po otworzeniu wybranej wiadomości w programie pocztowym. Oznacza to, że usuwanie i zarządzanie korespondencją e-mail jest możliwe bez pobierania jej z serwera pocztowego.

Protokół IMAP jest dobrym rozwiązaniem, gdy do jednej skrzynki e-mail łączy się wiele urządzeń lub wielu użytkowników. Każdy połączony za pomocą IMAP użytkownik skrzynki e-mail ma dostęp do takiej samej zawartości – bez względu ile razy zostały pobrane wiadomości e-mail z serwera. Korespondencja e-mail z serwera jest usuwana dopiero, gdy zostanie ona usunięta przez dowolnego użytkownika połączonego za pośrednictwem IMAP.

Czy powinienem korzystać z IMAP czy POP3?

Podczas konfiguracji obsługi skrzynki e-mail w programach pocztowych możesz korzystać zarówno z tradycyjnego protokołu POP3 oraz jego nowszego następcy IMAP. Jednak należy pamiętać, że podczas konfiguracji programu pocztowego możesz wybrać jeden z nich: POP3 lub IMAP.

Jeśli z jednej skrzynki e-mail chcesz korzystać z poziomu wielu urządzeń (np. komputer, smartfon, tablet), to najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z protokołu IMAP. Dzięki możliwości synchronizacji wszystkich folderów poczty pomiędzy wszystkimi połączonymi urządzeniami, zarządzanie skrzynką e-mail będzie ułatwione, gdyż pobrane wiadomości nie są usuwane z serwera (tak jak ma to miejsce przy używaniu protokołu POP3).

IMAP ułatwia korzystanie wielu osobom lub urządzeniom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę podczas zarządzania pocztą e-mail niezależnie od miejsca Twojego pobytu.

Główne cechy protokołu IMAP

  • pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach,
  • szybkie połączenie oszczędzające transfer danych dzięki pobieraniu tylko nagłówków wiadomości e-mail –  jedynie wybrane wiadomości są pobierane w całości na urządzenie,
  • jeśli korzystasz z IMAP, to możesz wybrać, które katalogi pocztowe utworzone na skrzynce chcesz synchronizować ze skonfigurowanym urządzeniem. Przykładowo, możesz ustawić, aby synchronizacja nie obejmowała katalogu SPAM (możesz wybrać inne katalogi niż SPAM),
  • powszechnie stosowany przy konfiguracji połączeń ze skrzynkami e-mail, z którymi łączy się wiele urządzeń (np. smartfon, telefon i tablet). IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail,
  • korzystając z IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail,
  • używanie protokołu IMAP to wygodna obsługa poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu oraz urządzenia, z którego korzystasz.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl