POP3 to oznaczenie dla protokołu internetowego służącego do odbioru poczty e-mail z serwera pocztowego na komputer, np. do skonfigurowanego programu pocztowego. Z terminem POP3 możesz się spotkać przy konfiguracji programów pocztowych, np. Thunderbird.
- Jak działa protokół POP3?
- Co zamiast POP3?
- Konfiguracja przy użyciu POP3 na wielu urządzeniach
- Gdzie znajdę adres serwera pocztowego POP3?
Program pocztowy skonfigurowany przy pomocy protokołu POP3 służy do pobierania wiadomości z serwera pocztowego na urządzenie, na którym masz skonfigurowany program pocztowy.
Jak działa protokół POP3?
POP3 zapewnia komunikację pomiędzy skrzynką e-mail utworzoną na serwerze (hostingu), a programem pocztowym, który został poprawnie skonfigurowany. Pozwala na odbieranie (czyli pobieranie) wiadomości e-mail znajdujących się na skrzynce e-mail.
Protokół POP3 w odróżnieniu do protokołu IMAP powoduje pobranie całej wiadomości e-mail z serwera pocztowego (pobranie obejmuje również załączniki). Fakt pobierania całych wiadomości miał znaczenie wiele lat temu, gdy pojemność skrzynek pocztowych nie była tak duża jak dzisiaj. Utrzymywanie dużej ilości wiadomości e-mail wraz z ich załącznikami mogło wtedy szybko prowadzić do przepełnienia kont pocztowych.
Dzisiaj POP3 jest znacznie rzadziej używany. Jest to spowodowane zarówno wprowadzeniem nowszego protokołu IMAP, ułatwiający zarządzanie jedną skrzynką e-mail na wielu urządzeniach, a także z powodu możliwości tworzenia kont pocztowych o większych pojemnościach niż kiedyś.
Co zamiast POP3?
Jego nowszym odpowiednikiem jest IMAP, który również jest protokołem pocztowym, ale działa trochę inaczej. Główna różnica w działaniu protokołów POP3 oraz IMAP to synchronizacja, która występuje przy IMAP.
Programy pocztowe skonfigurowane przy użyciu POP3 usuwają wiadomości z serwera pocztowego po ich pobraniu (w przypadku IMAP usunięcie wiadomości następuje, gdy zostanie ona usunięta w programie pocztowym – na tym polega wspomniana synchronizacja przy protokole IMAP).
Konfiguracja przy użyciu POP3 na wielu urządzeniach
Jeśli korzystasz z protokołu POP3, to po pobraniu wiadomości są one dostępne tylko w programie, w którym konto e-mail zostało skonfigurowane. Aby obsługiwać jedno konto e-mail przy użyciu protokołu POP3 na wielu urządzeniach, można skorzystać z funkcji pozostawiania kopii wiadomości e-mail na serwerze.
Jeśli włączysz opcję pozostawiania kopii wiadomości na serwerze, to pobierane wiadomości e-mail przy użyciu protokołu POP3 nie będą usuwane z serwera pocztowego i nadal będą mogły być one pobierane przez pozostałe urządzenia, które łączą się z tą samą skrzynką.
Gdzie znajdę adres serwera pocztowego POP3?
Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić adres serwera poczty przychodzącej POP3 dla swojej skrzynki e-mail. Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić dane do konfiguracji poczty dostępna jest pod poniższym linkiem: