POP3 – co to jest?

Promocja na hosting WordPress

POP3 to oznaczenie dla protokołu internetowego służącego do odbioru poczty e-mail z serwera pocztowego na komputer, np. do skonfigurowanego programu pocztowego. Z terminem POP3 możesz się spotkać przy konfiguracji programów pocztowych, np. Thunderbird.

Program pocztowy skonfigurowany przy pomocy protokołu POP3 służy do pobierania wiadomości z serwera pocztowego na urządzenie, na którym masz skonfigurowany program pocztowy.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak działa protokół POP3?

POP3 zapewnia komunikację pomiędzy skrzynką e-mail utworzoną na serwerze (hostingu), a programem pocztowym, który został poprawnie skonfigurowany. Pozwala na odbieranie (czyli pobieranie) wiadomości e-mail znajdujących się na skrzynce e-mail.

Protokół POP3 w odróżnieniu do protokołu IMAP powoduje pobranie całej wiadomości e-mail z serwera pocztowego (pobranie obejmuje również załączniki). Fakt pobierania całych wiadomości miał znaczenie wiele lat temu, gdy pojemność skrzynek pocztowych nie była tak duża jak dzisiaj. Utrzymywanie dużej ilości wiadomości e-mail wraz z ich załącznikami mogło wtedy szybko prowadzić do przepełnienia kont pocztowych.

Dzisiaj POP3 jest znacznie rzadziej używany. Jest to spowodowane zarówno wprowadzeniem nowszego protokołu IMAP, ułatwiający zarządzanie jedną skrzynką e-mail na wielu urządzeniach, a także z powodu możliwości tworzenia kont pocztowych o większych pojemnościach niż kiedyś.

Wykaz numerów portów, z których należy korzystać przy konfiguracji programów pocztowych znajdziesz w artykule: Wykaz numerów portów na hostingu.

Co zamiast POP3?

Jego nowszym odpowiednikiem jest IMAP, który również jest protokołem pocztowym, ale działa trochę inaczej. Główna różnica w działaniu protokołów POP3 oraz IMAP to synchronizacja, która występuje przy IMAP.

Programy pocztowe skonfigurowane przy użyciu POP3 usuwają wiadomości z serwera pocztowego po ich pobraniu (w przypadku IMAP usunięcie wiadomości następuje, gdy zostanie ona usunięta w programie pocztowym – na tym polega wspomniana synchronizacja przy protokole IMAP).

Protokół poczty wybierasz podczas konfiguracji programów pocztowych w celu połączenia się z istniejącą skrzynką e-mail. Oznacza to, że podczas tworzenia skrzynki e-mail na hostingu nie wybierasz protokołu pocztowego i do utworzonej skrzynki e-mail możesz połączyć się zarówno za pomocą POP3 oraz IMAP.

Konfiguracja przy użyciu POP3 na wielu urządzeniach

Jeśli korzystasz z protokołu POP3, to po pobraniu wiadomości są one dostępne tylko w programie, w którym konto e-mail zostało skonfigurowane. Aby obsługiwać jedno konto e-mail przy użyciu protokołu POP3 na wielu urządzeniach, można skorzystać z funkcji pozostawiania kopii wiadomości e-mail na serwerze.

Jeśli włączysz opcję pozostawiania kopii wiadomości na serwerze, to pobierane wiadomości e-mail przy użyciu protokołu POP3 nie będą usuwane z serwera pocztowego i nadal będą mogły być one pobierane przez pozostałe urządzenia, które łączą się z tą samą skrzynką.

Gdzie znajdę adres serwera pocztowego POP3?

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl, to możesz w łatwy sposób sprawdzić adres serwera poczty przychodzącej POP3 dla swojej skrzynki e-mail. Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić dane do konfiguracji poczty dostępna jest pod poniższym linkiem:

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl