Jaka jest różnica między domeną i serwerem?

Promocja na hosting WordPress

Zarówno domena i hosting są niezbędne, jeśli chcesz pojawić się w Internecie. Domena jest Twoim adresem internetowym, natomiast hosting jest miejscem na pliki, strony internetowe i pocztę e-mail, na które kieruje domena.

Domena jest nieodłączonym elementem hostingu i odwrotnie. Razem stanowią komplet usług dzięki którym możesz posiadać własną stronę WWW, pocztę w swojej własnej domenie.

Najprostszą definicję hostingu można przedstawić jako miejsce, na który przesyłasz pliki, które będą udostępniane w Internecie. Następnie domena może zostać połączona z hostingiem w celu udostępniania zawartości hostingu pod krótkim adresem internetowym lub w celu utworzenia skrzynek e-mail z adresem domeny (np. kowalski@mojadomena.pl).

Co to jest domena?

Domena to adres internetowy, który kierowany na zasoby, dzięki czemu są one udostępniane w sieci Internet, np. strony internetowe, skrzynki pocztowe lub pliki do pobrania z serwera. Nazwa domeny wraz z jej końcówką nie mogą się powtórzyć – żaden inny użytkownik nie może posiadać takiego samego adresu domeny.

Po wpisaniu adresu domeny w przeglądarce, użytkownik zostanie przeniesiony we wskazane miejsce (np. do lokalizacji na hostingu, w której opublikowana jest strona internetowa. Podobnie jest z wysyłką poczty e-mail na adresy stworzone w adresie domeny. Jeśli użytkownik wyślę wiadomość na adres e-mail utworzony w adresie domeny, to taka przesyłka zostanie dostarczona na serwer pocztowym, z którym połączona jest domena.

Co to jest hosting / serwer?

Pojęcia serwer i hosting są często stosowane zamiennie, gdyż kojarzone są z taką samą usługą. Serwer jest specjalnie skonfigurowanym komputerem, na który składają się zasoby takie jak: system operacyjny, pojemność, moc procesora czy pamięć. Na serwerze mogą zostać wydzielone konta hostingowe, które współdzielą zasoby serwera.

Hosting to miejsce na zewnętrznym serwerze, na który mogą zostać przesłane m.in. pliki niezbędne do utrzymania strony WWW, a także mogą zostać utworzone konta poczty elektronicznej. Hosting posiada prosty system zarządzania, ma przydzieloną określoną ilość zasobów serwera fizycznego oraz może mieć zdefiniowane własne ustawienia, które są niezależne w stosunku do innych kont hostingowych, znajdujących się na tym samym serwerze.

Na hostingu możesz utrzymywać pliki strony internetowej, które zostaną wyświetlone po wywołaniu domeny w przeglądarkach internetowych. Jednak na hostingu nie musisz utrzymywać tylko plików stron WWW, gdyż możliwe jest również publikowanie innych zasobów, np. pliki do pobrania dla innych użytkowników, zdjęcia czy filmy, które chcesz udostępnić rodzinie czy znajomym.

Jeśli na hostingu nie będziesz miał podłączonej domeny, to zawartość hostingu możesz wywoływać w Internecie za pomocą darmowej domeny, która może zostać dołączana do hostingu. Jeśli utworzysz skrzynki e-mail na hostingu, to takie konta pocztowe będą mogły korzystać z adresu darmowej domeny.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl