Backup WordPress – jak go wykonać?

Promocja na hosting WordPress

Strony internetowe oparte o system zarządzania treścią WordPress to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w dzisiejszym czasie. Stosowanie tego popularnego systemu we wszelkiego rodzaju stronach internetowych powoduje, że warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie swoich danych. Backup WordPress’a to czynność, którą należy wykonywać regularnie, uzależniając to od specyfiki swojej witryny.

Co to backup WordPress (kopia zapasowa)?

Backup, czyli kopia zapasowa, to nic innego jak kopia plików danej strony internetowej. W przypadku backupu WordPress mówimy zatem o pełnej kopii plików oraz bazy danych witryny opartej o ten popularny system zarządzania treścią.

Każda z witryn internetowych opartych o WordPress składa się z plików strony internetowej oraz bazy danych. W celu wykonania kopii zapasowej WordPress niezbędne jest zatem pełne zabezpieczenie i skopiowanie tych dwóch elementów.

W celu wykonania pełnej kopii zapasowej instancji WordPress niezbędne jest wykonanie kopii bazy danych raz katalogu z plikami danej witryny (zazwyczaj jest to katalog „public_html”)

Dlaczego i kiedy wykonywać backup WordPress?

Backup witryny WordPress wykonujemy by odpowiednio zabezpieczać swoje dane. To jak często wykonujemy backup WordPress powinniśmy uzależnić od specyfiki swojej witryny. Jeśli prowadzimy np. portal informacyjny, w którym często zmieniają się dane, warto zadbać o to, aby kopia bezpieczeństwa była wykonywana często. W tym przypadku warto nawet, aby było to kilka razy na dobę. Podobną częstotliwość powinniśmy zapewnić sklepom internetowym opartym o WordPress. Witryny, które rzadziej zmieniają swoją zawartość nie muszą tak często wykonywać kopii zapasowych i ich konfiguracja może być całkowicie indywidualna.

Jeśli planujemy dokonywanie jakichkolwiek zmian w witrynie to ważne jest, aby przed ich rozpoczęciem wykonać backup WordPress’a. Zdarza się, ze w trakcie prac coś pójdzie nie tak lub aktualizacja wybranej wtyczki spowoduje brak działania strony. Wówczas w łatwy sposób możemy szybko i sprawnie przywrócić działającą wersję strony z kopii zapasowej. Kiedy zatem powinniśmy wykonywać backup WordPress?

 • Kiedy dane w witrynie internetowej ulegają częstym zmianom – szczególnie gdy prowadzimy sklep internetowy lub portal informacyjny. Wówczas musimy zadbać o to, aby nasze (np. zamówienia czy artykuły informacyjne) były stale zabezpieczane.
 • Gdy planujemy modyfikacje w witrynie – jeśli planujesz zmiany wizualne lub funkcjonalne strony WWW, pamiętaj o tym, by wykonać kopię zapasową działającej wersji strony.
 • Kiedy planujemy aktualizować wtyczki – często zdarza się, ze zaktualizowana wersja wtyczki nie jest kompatybilna z innymi elementami naszej witryny i wówczas całość przestaje poprawnie działać.
 • W momencie kiedy chcemy aktualizować motywy – aktualizacja motywu to spora zmiana i może wywołać problemy z funkcjonowaniem witryny. Pamiętaj, aby przed takim działaniem wykonać backup WordPress.
 • Kiedy planujemy aktualizować wersję WordPress – aktualizacja systemu WordPress do nowszej wersji to często duża zmiana. Bardzo często zdarza się, ze powoduje ona brak funkcjonowania wybranych elementów witryny. Zwłaszcza gdy aktualizujemy z dość starej wersji systemu. W tym przypadku zawsze należy wykonywać kopię zapasową.

Hosting WordPress – kopia zapasowa strony WWW

Oprócz indywidualnej konfiguracji kopii zapasowych i zabezpieczenia danych witryny internetowej we własnym zakresie warto zwrócić uwagę, aby hosting dla WordPress gwarantował wykonywanie regularnych kopii bezpieczeństwa. Hsotingodawcy powinien zapewnić regularne zabezpieczanie konta hostingowego, aby zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa Twoich danych. Zarówno baz danych, plików stron internetowych, jak i poczty e-mail. Zawróć uwagę, aby dostawca hostingu WordPress dla Twojej witryny zapewniał regularne kopie bezpieczeństwa.

Hosting dla WordPress to gwarancja codziennej kopii bezpieczeństwa Twoich danych do 30 dni wstecz!

Pamiętaj także, że WP_HOME i WP_SITEURL to istotne ustawienia konfiguracyjne w WordPress, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa Twojej witryny. Prawidłowe ustawienie WP_HOME zapewnia, że linki i zasoby na stronie są prawidłowo wyświetlane, natomiast adekwatna konfiguracja WP_SITEURL jest krytyczna dla zapewnienia dostępu do panelu administracyjnego oraz poprawnego ładowania skryptów i stylów, co jest niezbędne szczególnie podczas logowania i przywracania witryny z kopii zapasowej.

Jak wykonać automatyczną kopię WordPress?

Posiadając wykupiony hosting WordPress w naszej firmie masz możliwość skorzystania z automatycznej opcji wykonania backupu WordPress poprzez jedno kliknięcie. Autoinstalator WordPress zapewnia możliwość zarządzania WordPress, w tym konfiguracji wykonywania systematycznych kopii bezpieczeństwa Twoich stron WWW.

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego serwera.
 2. W sekcji „Oprogramowanie” przejdź do: Autoinstalator aplikacji
  Jak skorzystać z autoinstalatora WordPress w Domenomania.pl
 3. W tym miejscu zobaczysz listę Twoich stron internetowych. Wybierz opcję „Kopia zapasowa” przy witrynie, którą chcesz zabezpieczyć.
  Jak wykonać automatyczny backup WordPress?
 4. Następnie określ lokalizację w jakiej chcesz umieścić tworzoną kopię zapasową. Możesz skorzystać z opcji domyślnej, czyli Twoje konto hostingowe lub wskazać zewnętrzną lokalizację. Pozostawiamy wybór „Moje konto hostingowe” i następnie klikamy: Wykonaj kopię zapasową
  Jak automatycznie stworzyć backup WordPress?
 5. W tym momencie Autoinstalator wykona kopię plików oraz bazy danych Twojej strony internetowej. Postęp wykonywania kopii widoczny będzie na pasku postępu.
  Jak przebiega automatyczny backup WordPress?
 6. To wszystko. Backup WordPress został wykonany. Listę dostępnych kopii zapasowych możesz sprawdzić w zakładce: Moje kopie zapasowe
  Moje kopie zapasowe w Autoinstalatorze WordPress

Kopia WordPress za pomocą wtyczki

Jeśli dostawca usług hostingowych, z którego oferty korzystasz nie zapewnia Ci możliwości wykonywania automatycznych kopii zapasowych WordPress, warto w tym wypadku skorzystać z odpowiedniej wtyczki, która ułatwi Ci przeprowadzenie całego procesu. W tym wypadku możesz skorzystać z takich rozwiązań jak:

Jeśli chcesz skorzystać z innej wtyczki to także nie ma żadnego problemu. Dla WordPress istnieje wiele wtyczek do wykonania backupu. W tym wypadku wystarczy zalogować się do Kokpitu WordPress i następnie wyszukać wtyczki do tworzenia kopii zapasowych.

 1. Zaloguj się do Kokpitu
 2. Przejdź do sekcji dodawania nowej wtyczki do WordPress
 3. Wyszukaj słowo „backup”. Wyniki wyszukiwania zwrócą bardzo wiele wtyczek, które umożliwiają wykonanie kopii zapasowej.
  Jak wyszukać wtyczki do backupu WordPress?
 4. Zainstaluj preferowaną przez siebie wtyczkę i wykonaj backup WordPress za jej pomocą.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl