PuTTY – czym jest i do czego służy?

Promocja na hosting WordPress

PuTTY to oprogramowanie dedykowane dla systemów operacyjnych Windows oraz Linux. PuTTY pełni funkcję programowego emulatora terminala. Korzysta przy tym z protokołu SSH oraz Telnet zapewniając tekstowy interfejs użytkownika dla komputerów zdalnych.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak zainstalować PuTTY?

Aby rozpocząć korzystanie z klienta SSH PuTTY należy go w pierwszej kolejności pobrać na swój komputer, a następnie zainstalować. Aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji oprogramowania zachęcamy do pobrania najnowszej wersji programu PuTTY bezpośrednio ze strony producenta. Aby tego dokonać:

  1. Otwórz swoją przeglądarkę internetową i w pasku adresu URL wpisz „https://www.putty.org/” lub kliknij w ten link.
  2. Pobierz program PuTTY korzystając z hiperłącza widocznego w górnej części witryny.
    Jak pobrać najnowszą wersję PuTTY?
  3. Po pobraniu najnowszej wersji PuTTY uruchom instalator i podążaj zgodnie ze wskazówkami.

Jak działa PuTTY?

Program PuTTY korzystając z protokołu SSH lub Telnet zapewnia funkcję programowego emulatora terminala. Umożliwia tym samym zdalną sesję na komputerze. Pozwala na łączenie serwerów Linux np. z komputerami z systemem operacyjnym Windows oraz Linux, a także MacOS. Po uruchomieniu PuTTY, np. na komputerze z systemem Windows, możesz przesyłać polecenia bezpośrednio do serwera Linux.

Za pomocą Putty możesz nawiązać połączenie SSH ze swoim serwerem i korzystać z wiersza poleceń

Dzięki działającym w PuTTY mechanizmom dostępnych jest wiele korzyści, np. łatwy w obsłudze i konfiguracji, a uruchomiona w nim sesja może zostać wznowiona automatycznie, gdy tylko zostanie przywrócone połączenie między komputerem, a serwerem.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Obsługa hostingu za pomocą PuTTY

Podczas korzystania z hostingu Domenomania.pl możesz używać PuTTY do połączeń SSH, dzięki czemu konfiguracja usługi hostingowej jest zdalna i przez co jest często szybsza i bardziej elastyczna.

Pomimo prostej obsługi PuTTY korzysta z dedykowanych poleceń Linuxa i wymaga ich znajomości, aby wszystkie operacje przebiegały prawidłowo.

Jeśli posiadasz usługę hostingu w Domenomania.pl, możesz szybko skonfigurować połączenie SSH, korzystając przy tym z aplikacji PuTTY. Dowiedz się jak skonfigurować połączenie za pomocą protokołu SSH na przykładzie aplikacji Putty w systemie Windows.

Wiersz poleceń Putty przy połączeniu SSH daje ogromne możliwości do wykonywania poleceń na serwerze

Aplikacja Putty zapewnia też funkcje przesyłania plików tak jak w przypadku protokołów FTP lub SFTP.

PuTTYy czy FTP?

Chociaż zastosowanie i obsługa PuTTY może dla wielu osób wydawać się zbędne, z pewnością docenią je administratorzy serwerów jak również prostych usług hostingowych.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Jak założyć stronę WWW?

Strona internetowa jest bardzo ważnym punktem w rozwoju naszego biznesu. Dzięki niej możemy dotrzeć do większej liczby Klientów. Strona WWW to...

Jak zalogować się do poczty e-mail?

Korzystając z usług hostingowych w Domenomania.pl masz możliwość korzystania z poczty e-mail. Aby zacząć korzystać z konkretnej skrzynki...

Dlaczego wiadomości e-mail docierają z opóźnieniem?

Poczta e-mail to w dzisiejszych czasach usługa, z której korzysta większość osób. Ważne zatem jest, aby korzystać z usług poczty e-mail...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl