PuTTY – czym jest i do czego służy?

PuTTy to oprogramowanie dedykowane dla systemów operacyjnych Windows oraz Linux. Putty pełni funkcję programowego emulatora terminala. Korzysta przy tym z protokołu SSH oraz Telnet zapewniając tekstowy interfejs użytkownika dla komputerów zdalnych.

Jak działa Putty?

Program Putty korzystając z protokołu SSH lub Telnet zapewnia funkcję programowego emulatora terminala. Umożliwia tym samym zdalną sesję na komputerze. Pozwala na łączenie serwerów Linux np. z komputerami z systemem operacyjnym Windows oraz Linux, a także MacOS. Po uruchomieniu Putty, np. na komputerze z systemem Windows, możesz przesyłać polecenia bezpośrednio do serwera Linux.

Dzięki działającym w Putty mechanizmom dostępnych jest wiele korzyści, np. łatwy w obsłudze i konfiguracji, a uruchomiona w nim sesja może zostać wznowiona automatycznie, gdy tylko zostanie przywrócone połączenie między komputerem, a serwerem.

Obsługa hostingu za pomocą Putty

Podczas korzystania z hostingu Domenomania.pl możesz używać Putty do połączeń SSH. W ten sposób , dzięki czemu konfiguracja usługi hostingowej jest zdalna i przez co jest często szybsza i bardziej elastyczna.

Pomimo prostej obsługi Putty korzysta z dedykowanych poleceń Linuxa i wymaga ich znajomości, aby wszystkie operacje przebiegały prawidłowo.

Jeśli posiadasz usługę hostingu w Domenomania.pl, możesz szybko skonfigurować połączenie SSH, korzystając przy tym z aplikacji Putty. Dowiedz się jak skonfigurować połączenie za pomocą protokołu SSH na przykładzie aplikacji Putty w systemie Windows.

Aplikacja Putty zapewnia też funkcje przesyłania plików tak jak w przypadku protokołów FTP lub SFTP.

Putty czy FTP?

Chociaż zastosowanie i obsługa Putty może dla wielu osób wydawać się zbędne, z pewnością docenią je administratorzy serwerów jak również prostych usług hostingowych.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie