PuTTY – czym jest i do czego służy?

Promocja na hosting WordPress

PuTTY to popularne i wszechstronne oprogramowanie, które znajduje zastosowanie w obszarze zarządzania zdalnymi połączeniami. Dostępne dla systemów operacyjnych Windows i Linux, PuTTY pełni rolę programowego emulatora terminala, umożliwiając użytkownikom komunikację z komputerami zdalnymi w sposób prosty i wygodny. Dzięki wykorzystaniu protokołów SSH i Telnet, PuTTY zapewnia tekstowy interfejs użytkownika, umożliwiając zarządzanie i kontrolę nad hostami zdalnymi.

Dzięki PuTTY, użytkownicy zyskują dostęp do potężnego narzędzia, które ułatwia zarządzanie i kontrolę nad zdalnymi systemami. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym administratorem systemów, czy początkującym użytkownikiem, artykuł ten pokaże Ci, jak wykorzystać możliwości PuTTY do efektywnego zarządzania zdalnymi hostami.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak zainstalować PuTTY?

Aby rozpocząć korzystanie z klienta SSH PuTTY należy go w pierwszej kolejności pobrać na swój komputer, a następnie zainstalować. Aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji oprogramowania zachęcamy do pobrania najnowszej wersji programu PuTTY bezpośrednio ze strony producenta. Aby tego dokonać:

  1. Otwórz swoją przeglądarkę internetową i w pasku adresu URL wpisz „https://www.putty.org/” lub kliknij w ten link.
  2. Pobierz program PuTTY korzystając z hiperłącza widocznego w górnej części witryny.
    Jak pobrać najnowszą wersję PuTTY?
  3. Po pobraniu najnowszej wersji PuTTY uruchom instalator i podążaj zgodnie ze wskazówkami.

Jak działa PuTTY?

Program PuTTY korzystając z protokołu SSH lub Telnet zapewnia funkcję programowego emulatora terminala. Umożliwia tym samym zdalną sesję na komputerze. Pozwala na łączenie serwerów Linux np. z komputerami z systemem operacyjnym Windows oraz Linux, a także MacOS. Po uruchomieniu PuTTY, np. na komputerze z systemem Windows, możesz przesyłać polecenia bezpośrednio do serwera Linux.

Za pomocą Putty możesz nawiązać połączenie SSH ze swoim serwerem i korzystać z wiersza poleceń

Dzięki działającym w PuTTY mechanizmom dostępnych jest wiele korzyści, np. łatwy w obsłudze i konfiguracji, a uruchomiona w nim sesja może zostać wznowiona automatycznie, gdy tylko zostanie przywrócone połączenie między komputerem, a serwerem.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Obsługa hostingu za pomocą PuTTY

Podczas korzystania z hostingu Domenomania.pl możesz używać PuTTY do połączeń SSH, dzięki czemu konfiguracja usługi hostingowej jest zdalna i przez co jest często szybsza i bardziej elastyczna.

Pomimo prostej obsługi PuTTY korzysta z dedykowanych poleceń Linuxa i wymaga ich znajomości, aby wszystkie operacje przebiegały prawidłowo.

Jeśli posiadasz usługę hostingu w Domenomania.pl, możesz szybko skonfigurować połączenie SSH, korzystając przy tym z aplikacji PuTTY. Dowiedz się jak skonfigurować połączenie za pomocą protokołu SSH na przykładzie aplikacji Putty w systemie Windows.

Wiersz poleceń Putty przy połączeniu SSH daje ogromne możliwości do wykonywania poleceń na serwerze

Aplikacja Putty zapewnia też funkcje przesyłania plików tak jak w przypadku protokołów FTP lub SFTP.

PuTTYy czy FTP?

PuTTY i FTP to dwie różne technologie służące do zarządzania zdalnymi połączeniami. PuTTY to programowy emulator terminala, obsługujący protokoły SSH i Telnet, umożliwiający tekstową interakcję z komputerami zdalnymi. FTP (File Transfer Protocol) to natomiast protokół służący do transferu plików między komputerami w sieci.

Chociaż zastosowanie i obsługa PuTTY może dla wielu osób wydawać się zbędne, z pewnością docenią je administratorzy serwerów jak również prostych usług hostingowych.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl