PuTTY to popularne i wszechstronne oprogramowanie, które znajduje zastosowanie w obszarze zarządzania zdalnymi połączeniami. Dostępne dla systemów operacyjnych Windows i Linux, PuTTY pełni rolę programowego emulatora terminala, umożliwiając użytkownikom komunikację z komputerami zdalnymi w sposób prosty i wygodny. Dzięki wykorzystaniu protokołów SSH i Telnet, PuTTY zapewnia tekstowy interfejs użytkownika, umożliwiając zarządzanie i kontrolę nad hostami zdalnymi.
- Jak zainstalować PuTTY?
- Jak działa PuTTY?
- Obsługa hostingu za pomocą PuTTY
- Obsługa połączenia SSH w PuTTY czy FTP?
Dzięki PuTTY, użytkownicy zyskują dostęp do potężnego narzędzia, które ułatwia zarządzanie i kontrolę nad zdalnymi systemami. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym administratorem systemów, czy początkującym użytkownikiem, artykuł ten pokaże Ci, jak wykorzystać możliwości PuTTY do efektywnego zarządzania zdalnymi hostami.
Jak zainstalować PuTTY?
Aby rozpocząć korzystanie z klienta SSH PuTTY należy go w pierwszej kolejności pobrać na swój komputer, a następnie zainstalować. Aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji oprogramowania zachęcamy do pobrania najnowszej wersji programu PuTTY bezpośrednio ze strony producenta. Aby tego dokonać:
- Otwórz swoją przeglądarkę internetową i w pasku adresu URL wpisz „https://www.putty.org/” lub kliknij w ten link.
- Pobierz program PuTTY korzystając z hiperłącza widocznego w górnej części witryny.
- Po pobraniu najnowszej wersji PuTTY uruchom instalator i podążaj zgodnie ze wskazówkami.
Jak działa PuTTY?
Program PuTTY korzystając z protokołu SSH lub Telnet zapewnia funkcję programowego emulatora terminala. Umożliwia tym samym zdalną sesję na komputerze. Pozwala na łączenie serwerów Linux np. z komputerami z systemem operacyjnym Windows oraz Linux, a także MacOS. Po uruchomieniu PuTTY, np. na komputerze z systemem Windows, możesz przesyłać polecenia bezpośrednio do serwera Linux.
Dzięki działającym w PuTTY mechanizmom dostępnych jest wiele korzyści, np. łatwy w obsłudze i konfiguracji, a uruchomiona w nim sesja może zostać wznowiona automatycznie, gdy tylko zostanie przywrócone połączenie między komputerem, a serwerem.
Obsługa hostingu za pomocą PuTTY
Podczas korzystania z hostingu Domenomania.pl możesz używać PuTTY do połączeń SSH, dzięki czemu konfiguracja usługi hostingowej jest zdalna i przez co jest często szybsza i bardziej elastyczna.
Jeśli posiadasz usługę hostingu w Domenomania.pl, możesz szybko skonfigurować połączenie SSH, korzystając przy tym z aplikacji PuTTY. Dowiedz się jak skonfigurować połączenie za pomocą protokołu SSH na przykładzie aplikacji Putty w systemie Windows.
- Konfiguracja połączenia SSH w PuTTY
- Jak w PuTTy połączyć się przez SSH z użyciem kluczy RSA?
- Dlaczego rozłączane jest połączenie SSH w PuTTY?
PuTTYy czy FTP?
PuTTY i FTP to dwie różne technologie służące do zarządzania zdalnymi połączeniami. PuTTY to programowy emulator terminala, obsługujący protokoły SSH i Telnet, umożliwiający tekstową interakcję z komputerami zdalnymi. FTP (File Transfer Protocol) to natomiast protokół służący do transferu plików między komputerami w sieci.
Chociaż zastosowanie i obsługa PuTTY może dla wielu osób wydawać się zbędne, z pewnością docenią je administratorzy serwerów jak również prostych usług hostingowych.