Czym różnią się FTP, FTPS oraz SFTP?

FTP, FTPS oraz SFTP są stosowane przez twórców stron WWW podczas przesyłania plików składających się na witryny na serwer WWW, na którym są publikowane. Główne różnice pomiędzy FTP, FTPS oraz SFTP są związane z kwestiami bezpieczeństwa, które warto poznać, aby uniknąć niedogodności podczas zarządzania zawartością swoich stron internetowych.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jaka jest specyfika FTP?

FTP jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i po rozwinięciu oznacza: File Transfer Protocol. Jak sama nazwa wskazuje – FTP jest protokołem, który służy do transmisji plików pomiędzy klientem (czyli programem do tego służącym), który znajduje się na Twoim komputerze i serwerem, na którym umieszczasz pliki i katalogi.

Stosowanie standardowego protokołu FTP może być niebezpieczne, ponieważ przesyłane za jego pośrednictwem pliki nie są szyfrowane. Pliki przesyłane za pośrednictwem FTP mogą zostać „podsłuchane” przez osoby niepowołane (wraz z loginem i hasłem do serwera FTP). Z tego powodu używanie protokołu FTP nie jest zalecane z uwagi na niebezpieczeństwo wycieku danych dostępowych do serwera FTP.

Jaka jest specyfika FTPS?

Protokół FTPS jest o wiele bezpieczną metodą przesyłania plików w porównaniu do standardowego FTP. Protokół FTPS działa bardzo podobnie jak FTP, a jego główną różnicą jest szyfrowanie przesyłanych danych dostępowych podczas połączenia z serwerem FTP.

WAŻNE! FTPS jest tylko rozszerzeniem dla standardowego protokołu FTP (ang. File Transfer Protocol). FTPS jest najczęściej mylone z protokołem SFTP, który uznawany jest za bezpieczniejszy z powodu szyfrowania zarówno przesyłanych plików oraz loginu i hasła dostępu.

Jaka jest specyfika SFTP?

Co to jest SFTP?

SFTP to z języka angielskiego: SSH File Transfer Protocol. Jest to protokół komunikacyjny, który daje możliwość wymiany danych pomiędzy klientem, a serwerem. Serwer natomiast musi umożliwiać przesyłanie plików za pośrednictwem sieci TCP/IP. Dzięki zastosowaniu protokołu SFTP w wymianie danych znacznie poprawia bezpieczeństwo przysyłanych plików oraz nie jest wymagana obecności serwera FTP.

Co daje połączenie przez SFTP?

Połączenie przez SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych plików oraz danych dostępowych (loginu i hasła dostępu) do serwera FTP. Natomiast tradycyjne połączenie FTP nie zapewnia szyfrowania plików i danych dostępowych do serwera. Z tego względu połączenie przez SFTP jest uznawane za najbezpieczniejszą metodę przesyłania plików i katalogów na hosting.

SFTP zapewnia dostęp do plików, przesyłanie ich oraz inne narzędzia do zarządzania plikami i katalogami poprzez bezpieczne połączenie SSH. SFTP to oddzielny i bezpieczny protokół, który nie jest zwyczajną metodą połączenia za pośrednictwem FTP z użyciem SSH.

Połączenie SFTP dostępne jest w pakietach hostingowych z linii PRO, które gwarantują dostęp SSH.

W porównaniu do połączeń FTP oraz FTPS, połączenie SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych plików, loginu i hasła dostępu. Natomiast przy protokole FTPS szyfrowane jest tylko login i hasło.

Jakich portów należy używać do połączeń z FTP, FTPS i SFTP?

Połączenia poprzez różnego rodzaje protokoły charakteryzują się tym, że wykorzystywane są dla nich różne porty. To jakim portem można łączyć się z poszczególnym protokołem uzależnione jest od tego jak daną usługę skonfiguruje administrator serwera. W większości przypadków porty do połączeń są standardowe:

  • FTP najczęściej korzysta z portu 21
  • FTPs najczęściej korzysta z portu 21 lub 990
  • SFTP najczęściej korzysta z portu 22
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl