Czym różnią się FTP, FTPS oraz SFTP?

Promocja na hosting WordPress

FTP, FTPS i SFTP są trzema popularnymi protokołami wykorzystywanymi do przesyłania plików na serwery WWW. Choć mają podobne funkcje, istnieją między nimi istotne różnice, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Zrozumienie tych różnic jest istotne dla właścicieli stron internetowych, którzy chcą skutecznie zarządzać swoją zawartością online.

FTP, FTPS, SFTP – wprowadzenie

FTP, FTPS oraz SFTP są stosowane przez twórców stron WWW podczas przesyłania plików składających się na witryny na serwer WWW, na którym są publikowane. Główne różnice pomiędzy FTP, FTPS oraz SFTP są związane z kwestiami bezpieczeństwa, które warto poznać, aby uniknąć niedogodności podczas zarządzania zawartością swoich stron internetowych.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jaka jest specyfika FTP?

FTP jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i po rozwinięciu oznacza: File Transfer Protocol. Jak sama nazwa wskazuje – FTP jest protokołem, który służy do transmisji plików pomiędzy klientem (czyli programem do tego służącym), który znajduje się na Twoim komputerze i serwerem, na którym umieszczasz pliki i katalogi.

Stosowanie standardowego protokołu FTP może być niebezpieczne, ponieważ przesyłane za jego pośrednictwem pliki nie są szyfrowane. Pliki przesyłane za pośrednictwem FTP mogą zostać „podsłuchane” przez osoby niepowołane (wraz z loginem i hasłem do serwera FTP). Z tego powodu używanie protokołu FTP nie jest zalecane z uwagi na niebezpieczeństwo wycieku danych dostępowych do serwera FTP.

Jaka jest specyfika FTPS?

Protokół FTPS jest o wiele bezpieczną metodą przesyłania plików w porównaniu do standardowego FTP. Protokół FTPS działa bardzo podobnie jak FTP, a jego główną różnicą jest szyfrowanie przesyłanych danych dostępowych podczas połączenia z serwerem FTP.

WAŻNE! FTPS jest tylko rozszerzeniem dla standardowego protokołu FTP (ang. File Transfer Protocol). FTPS jest najczęściej mylone z protokołem SFTP, który uznawany jest za bezpieczniejszy z powodu szyfrowania zarówno przesyłanych plików oraz loginu i hasła dostępu.

Jaka jest specyfika SFTP?

Co to jest SFTP?

SFTP to z języka angielskiego: SSH File Transfer Protocol. Jest to protokół komunikacyjny, który daje możliwość wymiany danych pomiędzy klientem, a serwerem. Serwer natomiast musi umożliwiać przesyłanie plików za pośrednictwem sieci TCP/IP. Dzięki zastosowaniu protokołu SFTP w wymianie danych znacznie poprawia bezpieczeństwo przysyłanych plików oraz nie jest wymagana obecności serwera FTP.

Co daje połączenie przez SFTP?

Połączenie przez SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych plików oraz danych dostępowych (loginu i hasła dostępu) do serwera FTP. Natomiast tradycyjne połączenie FTP nie zapewnia szyfrowania plików i danych dostępowych do serwera. Z tego względu połączenie przez SFTP jest uznawane za najbezpieczniejszą metodę przesyłania plików i katalogów na hosting.

SFTP zapewnia dostęp do plików, przesyłanie ich oraz inne narzędzia do zarządzania plikami i katalogami poprzez bezpieczne połączenie SSH. SFTP to oddzielny i bezpieczny protokół, który nie jest zwyczajną metodą połączenia za pośrednictwem FTP z użyciem SSH.

Połączenie SFTP dostępne jest w pakietach hostingowych z linii PRO, które gwarantują dostęp SSH.

W porównaniu do połączeń FTP oraz FTPS, połączenie SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych plików, loginu i hasła dostępu. Natomiast przy protokole FTPS szyfrowane jest tylko login i hasło.

Jakich portów należy używać do połączeń z FTP, FTPS i SFTP?

Połączenia poprzez różnego rodzaje protokoły charakteryzują się tym, że wykorzystywane są dla nich różne porty. To jakim portem można łączyć się z poszczególnym protokołem uzależnione jest od tego jak daną usługę skonfiguruje administrator serwera. W większości przypadków porty do połączeń są standardowe:

  • FTP najczęściej korzysta z portu 21
  • FTPs najczęściej korzysta z portu 21 lub 990
  • SFTP najczęściej korzysta z portu 22

Porównanie, wady i zalety FTP, FTPS i SFTP

SFTP w porównaniu do FTP

W mojej opinii, jeśli masz możliwość korzystania z protokołu SFTP, warto z niego skorzystać. FTP jest odpowiedni dla starszych urządzeń, które nie obsługują żadnej formy szyfrowania, ale jeśli masz dostęp do szyfrowania, lepiej wybrać SFTP. Nie chcesz, aby twoje pliki zostały przechwycone przez złośliwego hakera na drodze między twoim urządzeniem a odbiorcą, jeśli można tego uniknąć.

SFTP w porównaniu do FTPS

Zarówno SFTP, jak i FTPS zapewniają wysoki poziom ochrony. Największą różnicą między tymi dwoma protokołami jest sposób uwierzytelniania i zarządzania połączeniami.

W przypadku SFTP połączenia mogą być uwierzytelniane za pomocą identyfikatora użytkownika i hasła lub kluczy SSH. Aby połączyć się z serwerem SFTP, musisz wygenerować prywatny klucz SSH oraz klucz publiczny.

W przypadku FTPS, nazwy użytkowników i hasła są również szyfrowane. Aby nawiązać połączenie, klient FTPS najpierw sprawdzi, czy certyfikat serwera jest zaufany. Certyfikat uważany jest za zaufany, jeśli został podpisany przez znanego urzędu certyfikacji (CA), na przykład Verisign, lub jeśli certyfikat został wygenerowany samodzielnie (przez partnera) i masz kopię ich certyfikatu publicznego w swoim zaufanym magazynie kluczy.

Oto kilka ważnych cech porównujących SFTP i FTPS:

SFTP:

  • Brak oddzielnych połączeń dla poleceń i danych plików
  • Szyfrowane połączenia dla poleceń i danych plików
  • Uwierzytelnianie oparte na kluczach
  • Weryfikacja tożsamości hosta

FTPS:

  • Oddzielne połączenia dla poleceń i danych plików
  • Szyfrowane połączenia dla poleceń i danych plików
  • Brak uwierzytelniania opartego na kluczach
  • Weryfikacja tożsamości hosta

Czy FTPS i SFTP mogą współpracować na jednym serwerze?

FTPS i SFTP mogą współpracować ze sobą na jednym serwerze. Możliwe jest jednoczesne wdrożenie i współdziałanie obu tych protokołów bezpiecznego przesyłania plików na tym samym serwerze, umożliwiając użytkownikom wybór preferowanego metodu połączenia w zależności od ich potrzeb i wymagań bezpieczeństwa.

Jednakże, warto zauważyć, że FTPS i SFTP to dwa różne protokoły, z których każdy ma swoje unikalne cechy i wymagania dotyczące konfiguracji. FTPS jest rozszerzeniem protokołu FTP z dodatkowym szyfrowaniem zapewnianym przez SSL/TLS, natomiast SFTP to osobny protokół oparty na SSH, który zapewnia bezpieczny transfer plików i inne funkcje zarządzania plikami.

W przypadku współistnienia obu protokołów na tym samym serwerze, konieczne może być odpowiednie skonfigurowanie serwera i zapor ogniowych, aby umożliwić połączenia przy użyciu obu protokołów, jednocześnie utrzymując wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponadto, zarządzanie takim środowiskiem wymaga uważnego monitorowania i utrzymania, aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo obu metod transferu danych.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl