Dostęp SSH – do czego służy?

SSH (ang. Secure Shell) stosowane jest do bezpośredniego zarządzania serwerem z zastosowaniem bezpiecznego połączenia terminalowego. Połączenie nawiązywane z użyciem SSH jest bezpieczne, gdyż jest szyfrowane.

Czym jest SSH?

Protokół sieciowy SSH umożliwia połączenie się z serwerem WWW przez sieć Internet za pośrednictwem interfejsu wiersza poleceń (CLI). Głównymi atutami protokołu komunikacyjnego SSH jest przesyłanie wszystkich danych w zaszyfrowanej formie oraz możliwość identyfikacji użytkowników na wiele różnych sposobów (np. za pomocą kluczy RSA). SSH stosuje się m.in. do zdalnego zarządzania serwerem.

Logowanie do serwera z wykorzystaniem SSH można zrealizować na dwa sposoby:

  • za pomocą zwykłego hasła – taka metoda połączenia z serwerem SSH wymaga podania loginu i hasła dostępu,
  • za pomocą klucza RSA –  klucze stosowane są do autoryzacji podczas połączenia SSH z serwerem, dzięki temu logowanie jest bardziej bezpieczne i odbywa się bez ręcznego wpisywania hasła.

Połączenie SSH dostępne jest w pakietach hostingowych z linii PRO, które gwarantują dostęp SSH.

Do czego służy SSH?

Dzięki SSH możliwe jest łączeniem się ze zdalnym serwerem (np. hostingiem w Domenomania.pl) i uzyskanie dostępu do powłoki systemowej danego serwera. Domyślnie powłoka systemowa nazywana jest również konsolą, terminalem lub wierszem poleceniem.

Dostęp do wspomnianej powłoki systemowej przy pomocy SSH to narzędzie udostępniające wiele możliwości administracji i zarządzania całym serwerem (np. tworzenia, edycja, przenoszenie plików oraz katalogów, zmiana ich uprawnień, pakowanie i rozpakowywanie archiwów, czyli spakowanych plików).

Najczęściej na zwykłych kontach hostingowych (współdzielonych) dostęp do takich serwerów za pośrednictwem SSH jest limitowany lub ograniczony, np. nie jest możliwa instalacja dodatkowych narzędzi czy edytowania najważniejszych plików systemu.

Jeśli jednak posiadasz dostęp do konta root, to możesz bez ograniczeń konfigurować swój serwer oraz dodawać własne aplikacje na serwerze. W przypadku posiadania tzw. dostępu root, to możliwość zarządzania całym serwerem jest praktycznie nieograniczona.

Dodatkowe informacje na temat SSH

Dodatkowe informacje o SSH znajdziesz w artykułach oraz instrukcjach w naszym Centrum Wiedzy:

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie