Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne stanowi jeden z kluczowych elementów dla pozycjonowania strony internetowej, ale również jej działania. Daje użytkownikom możliwość dostępu do innych zasobów niż treści, które aktualnie przeglądają.
Niedziałające linki w WordPress
Błędne, uszkodzone, niedziałające linki w WordPress są tak samo złe dla odwiedzających jak również dla SEO strony internetowej. Naprawienie błędnych linków jest kluczowym elementem całego procesu budowania i utrzymywania witryny.
Jeśli jakiś użytkownik klika w link zapewne interesuje go przejście do zasobów, które mogą być kluczowe dla znalezienia odpowiedzi na jego pytania lub uzyskania dodatkowych informacji. Kiedy odwiedza stronę, która nie istnieje lub wskazuje błąd może być to frustrujące, a z czasem spowodować, że użytkownik opuści witrynę i nie wróci do niej – zakładając, że dodawane treści nie są kompletne lub nikt nie sprawdza ich jakości.
Problemy w działaniu linków są tak samo złe dla użytkowników jak i dla robotów wyszukiwarek. Google indeksuje każdą witrynę i negatywnie reaguje na napotykane błędy 404 przy nieaktywnych linkach. Jeśli linki stanowią element linkowania wewnętrznego, tracisz w ten sposób dodatkowe korzyści wynikające z SEO (czyli lepszego pozycjonowania).
Jak znaleźć i naprawić uszkodzone linki w WordPress?
Do poszukiwania problemów z linkami możesz skorzystać z wielu narzędzi online, ale najprościej będzie zacząć od repozytorium WordPress i instalacji wtyczki Broken Link Checker, która automatycznie wyszuka problematyczne linki i pozwoli Ci podjąć działania w celu ich naprawy.
- Zaloguj się do WordPress (wp-admin).
- Przejdź do sekcji: Wtyczki.
- Zainstaluj i aktywuj wtyczkę: Broken Link Checker.
- Przejdź do sekcji: Narzędzia > Niedziałające linki.
Jeśli Twoja witryna posiada niedziałające linki (np. wskazujące błąd 404), możesz znaleźć je wszystkie w tym widoku. Lista zawiera adres URL, status błędu, lokalizację linku (źródło) oraz informację, w którym miejscu link się znajduje, np. na obrazie lub w fragmencie tekstu.
Rozwijając dodatkowe menu przy danym linku lub korzystając z działań masowych, możesz edytować poszczególne błędne linki, np. edytując adres URL (poprawiając go), usuwając, potwierdzając, że działa czy prosząc o ponowne sprawdzenie.