Jak dodać pliki SVG do WordPress?

Promocja na hosting WordPress

WordPress to najpopularniejszy system CMS, dla którego domyślnym formatem obrazów są pliki JPG i PNG. WordPress natywnie nie umożliwia wysyłania do biblioteki mediów plików SVG (grafiki wektorowej), która jest pożądana przez projektantów korzystających z wysokiej jakości obrazów.

Sprawdź w poniższym artykule czym dokładnie są pliki SVG i w jaki sposób umożliwić dodawanie grafik wektorowych do biblioteki mediów WordPress w celu użycia ich na stronie.

Pliki grafiki wektorowej SVG

Plik SVG to format pliku grafiki renderowanej dwuwymiarowo, czyli tzw. grafiki wektorowej. Jest jednym z popularniejszych formatów obrazu używanych w sieci Internet. Największą korzyścią z używania tego typu plików jest możliwość nieskończonego powiększania grafiki i obrazów – bez utraty jakości.

W przeciwieństwie do innych najczęściej używanych formatów plików, to format SVG przechowuje obrazy jako wektory, które składają się z linii, punktów, krzywych, kolorów i kształtów w oparciu o precyzyjne formuły. SVG składa się ze zwykłego języka XML i używa znaczników takich jak HTML – chociaż jest uznawany za bardziej rygorystyczny.

Wbrew założeniom, że mamy do czynienia z grafiką, pliki formatu SVG to proste pliki tekstowe opisujące wektory znajdujące się na docelowym obrazie. Kiedy osadzasz pliki SVG w dokumencie HTML możesz łatwo animować i manipulować kodem SVG za pomocą CSS lub JavaScript.

Pliki SVG są chętnie używane do produkcji logo oraz ikon i innych obrazów o minimalistycznym wyglądzie. Są stosunkowo małymi plikami i w porównaniu do odpowiedników w formatach JPG czy PNG idealnie nadają się do odciążenia rozmiaru strony internetowej.

Pliki SVG są bez problemu obsługiwane we wszystkich przeglądarkach internetowych, a Google bez problemu zaindeksuje je, wpływając na optymalizację SEO witryny.

Głównym powodem, dla którego nie możesz domyślnie przesłać plików SVG do WordPressa jest to, że tego typu pliki są podatne na naruszenia bezpieczeństwa. Wynika to z ich budowy opartej na XML.

Jak dodać pliki SVG do WordPress?

Ponieważ WordPress domyślnie nie obsługuje formatu SVG i nie umożliwia wczytywania tego typu plików do biblioteki mediów, możesz skorzystać z kilku rozwiązań. Użycie odpowiedniej wtyczki to stosunkowo prosty sposób, gdyż wymaga jedynie zainstalowania dodatku, który aktywuje obsługę SVG. Możesz też skorzystać z popularnego edytora Elementor, który również posiada zaimplementowaną funkcję obsługi SVG.

Obsługa SVG w Elementor

Jeśli korzystasz z kreatora stron Elementor, to po prostu skorzystaj z opcji dodawania grafiki, dzięki której możesz łatwo przesyłać obrazy SVG. W tym celu użyj przycisku: Prześlij, który pojawia się na dowolnym widżecie.

Dodawanie plików SVG możliwe jest m.in. dla użytkowników kreatora Elementor

Podczas pierwszego dodawania pliku SVG może pojawić się komunikat ostrzegający o zagrożeniu. Kliknij: Włącz, aby zaakceptować opcje.

Obsługa SVG za pomocą wtyczki SVG Support

Aby włączyć przesyłanie plików SVG do biblioteki mediów, możesz użyć dedykowanej do tego wtyczki, np. SVG Support.

Zainstaluj wtyczkę SVG Support, aby dodawać pliki SVG do biblioteki mediów

Konfiguracja zainstalowanej wtyczki dostępna jest w sekcji: Ustawienia > SVG Support. W tym miejscu możesz dostosować główne ustawienia, takie jak: ograniczenie przesyłania SVG tylko do administratorów witryny.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl