Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

słowa kluczowe:
Promocja na hosting WordPress

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa zbudowana jest właśnie w oparciu o ten system. Nie mówiąc o już o tym jakiej wersji WordPress używa. Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam? Zobacz jakie to łatwe.

Jak sprawdzić wersję WordPress?

Wiedza na temat używanej wersji WordPress jest niezbędna, aby dbać o bezpieczeństwo witryny WordPress.

Wersja WordPress – dlaczego warto ją znać?

Wiedza na temat używanej wersji WordPress jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo plikom witryny WordPress. Hakerzy stale próbują złamać kod WordPress oraz odnaleźć luki bezpieczeństwa, aby móc „włamać się” na strony WWW zbudowane o system WordPress w danej wersji. Z uwagi na to WordPress często dostarcza aktualizacje swojego oprogramowania, aby stale zabezpieczać wykryte luki w zabezpieczeniach. Przy każdej aktualizacji WordPress jesteśmy w stanie sprawdzić co zawiera dana aktualizacja oraz jakie wprowadza ulepszenia i dodatkowe zabezpieczenia.

Dodatkowo każda nowsza wersja WordPress wprowadza zazwyczaj szereg nowości i usprawnień dzięki czemu witryna WordPress może działać szybciej i wydajniej. Dlaczego warto wiedzieć z jakiej wersji WordPress korzysta strona WWW?

 • Bezpieczeństwo – wersje WordPress warto znać z uwagi na bezpieczeństwo. W ten sposób możemy sprawdzić czy dana wersja posiada znane luki bezpieczeństwa i dzięki tej wiedzy odpowiednio zabezpieczyć WordPress.
 • Szybkość i wydajność – nowsze wersje systemu WordPress posiadają usprawnienia, które wpływają na ogólną wydajnosć i szybkość działania witryny internetowej.
 • Kompatybilność PHP – aktualnie WordPress powinien wykorzystywać PHP w wersji minimum 8.0. Warto zatem znać posiadaną wersję WordPress i sprawdzić czy jest ona kompatybilna a najnowszymi i wspieranymi wersjami PHP.
 • Kompatybilność wtyczek i motywów – użytkownicy WordPress często dokonują aktualizacji wtyczek lub motywu. Nie zwracają uwagi, że aktualizacji powinien także ulec główny silnik WordPress. Brak dbania o odpowiednią wersję WordPress może ostatecznie uniemożliwić dokonanie jakiejkolwiek aktualizacji wtyczki czy używanego motywu WordPress.

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

Istnieje kilka metod, które pozwalają na sprawdzenie informacji z jakiej wersji WordPress korzysta dana strona internetowa. Dzięki temu każdy użytkownik moze wybrać metodę, która najbardziej u odpowiada. Zobacz jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzysta Twoja strona internetowa.

Sprawdzenie wersji WordPress w Kokpicie

Szybkim i łatwym sposobem sprawdzenia używanej wersji WordPress jest wykonanie tego poprzez panel administracyjny wp-admin.

 1. Zaloguj się do WordPress
 2. Na stronie głównej Kokpitu zobaczysz widget „W skrócie„, która zawiera informację o używanej wersji WordPress.
  Informacja o wersji WordPress zawarta w Kokpicie

Może zdarzyć się, że widget „W skrócie” nie będzie widoczny na stronie głównej Kokpitu WordPress jeśli wcześniej został usunięty. Wówczas możesz sprawdzić wersję WordPress w stopce Kokpitu.

Sprawdzenie wersji WordPress w stopce Kokpitu

Po zalogowaniu do panelu administracyjnego WordPress, informacja o używanej wersji widoczna jest w prawym dolnym rogu stopki. Jak ja sprawdzić?

 1. Zaloguj się do WordPress
 2. Przesuń stronę główną wp-admin na sam dół. W prawym dolnym rogu znajdziesz informację o używanej wersji WordPress.
  Wersja WordPress pokazana w stopce panelu wp-admin

Aktualizacje WordPressa – informacja o aktualnej wersji

Będą zalogowanym w panelu administracyjnym WordPress mozemy także sprawdzić używaną wersję WordPress w częsci odpowiedzialnej za aktualizacje.

 1. Zaloguj się do WordPress
 2. W lewym menu wybierz dział „Kokpit” i następnie: Aktualizacje
  Sekcja "Aktualizacje" w Kokpicie WordPress
 3. W miejscu tym widoczna jest informacja o używanej wersji WordPress
  Wersja WordPress w dziale aktualizacji WordPressa

Wersja strony WordPress widoczna w kodzie źródłowym

Jeśli z jakiś przyczyn nie masz dostępu do Kokpitu WordPress lub nie chcesz się logować do niego, możesz łatwo podejrzeć wersję WordPress korzystając z kodu źródłowego witryny. Jak to zrobić?

 1. W przeglądarce internetowej otwórz stronę WordPress, której wersję chcesz sprawdzić
 2. Kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz opcję: Wyświetl kod źródłowy
  Wersja WordPress w kodzie źródłowym strony
 3. Wyszukaj słowa: generator
 4. Wówczas w kodzie strony znajdziesz informację o używanej wersji WordPress
  Jak sprawdzić wersję WordPress w kodzie strony

Wersja strony WordPress w pliku version.php

Informacja na temat wykorzystywanej wersji WordPress zawarta jest także w pliku version.php, który możesz podejrzeć poprzez FTP lub np. menedżer plików.

 1. Zaloguj się do cPanel
 2. Przejdź do Menedżera plików
 3. Otwórz ścieżkę w postaci: katalog_strony/wp-includes/ (w naszym przypadku strona umieszczona jest w katalogu „public_html”)
  Katalog wp-includes
 4. Na liście plików znajdź plik „version.php„, kliknij na niego prawym klawiszem i wybierz opcję: View
  Podejrzenie pliku version.php dla WordPress
 5. Znajdź linijkę o treści „wp_version„. W tym miejscu znajdziesz używaną wersję WordPress.
  Wersja WordPress w pliku version.php

Wersja strony WordPress w WordPress Toolkit

WordPress Toolkit to wyjątkowo intuicyjne narzędzie pozwalające na zarządzanie witryną WordPress bez konieczności logowania się do Kokpitu. Dzięki niemu możesz łatwo poznać używaną wersję WordPress.

Łatwe zarządzanie witrynami WordPress poprzez WP Toolkit możliwe jest tylko w usłudze hostingu dla WordPress.

 1. Zaloguj się do panelu hsotingu WordPress
 2. W lewym menu wybierz: WP Toolkit
  Uruchamianie WP Toolkit w cPanel
 3. Zobaczysz listę witryn WordPress wraz z informacjami na temat każdej z nich. Widoczna jest tam używana wersja WordPress.
  WordPress Toolkit - informacja o wersji WordPress

Moja wersja WordPress jest nieaktualna – co wtedy?

Jeśli po weryfikacji używanej wersji WordPress okazało się, że dana strona internetowa nie korzysta z aktualnej wersji WordPress to warto w tym wypadku zastanowić się nad aktualizacją WordPress. W tym celu należy wykonać kopię bezpieczeństwa WordPress, a następnie przystąpić do procesu aktualizacji wersji WordPress oraz wszystkich wtyczek i motywów.

 

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl