Prawdziwy BLACK FRIDAY!

Jak edytować plik functions.php dla WordPress?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał WordPressa, otwarcie i edycja pliku functions.php może mieć kluczowe znaczenie. Zobacz jak edytować plik functions.php dla WordPress.

Plik functions.php to jeden z plików PHP, który jest zawsze ładowany podczas każdego wywołania WordPress i pozwala na modyfikację zachowania całego CMS, np. wykonanie dodatkowych skryptów PHP. W poniższym artykule dowiesz się jak edytować plik functions.php w WordPress.

Plik functions.php – informacje podstawowe

Plik functions.php to ważny plik operacyjny dla całego systemu CMS WordPress, który zawiera istotne funkcje PHP. To one sprawiają, że witryna WordPress po prostu działa.

Istnieją dwie główne lokalizacje pliku funkcji w WordPress:

  • Plik functions.php znajdujący się w głównym katalogu Twojej witryny.
  • Plik functions.php znajdujący się w motywie WordPress. Każdy zainstalowany motyw WordPress ma swój własny plik o nazwie functions.php w swoim katalogu głównym w ramach instalacji WordPress.

Podobnie jak w przypadku wtyczek WordPress, plik functions.php istnieje, aby umożliwić użytkownikom wprowadzanie niestandardowego kodu PHP, który zostanie wykonany podczas ładowania strony internetowej. Dzięki temu możemy zdefiniować dodatkowe działania takie jak wykonanie obliczeń po stronie serwera oraz bardziej złożone operacje jak wykonanie czy uruchomienie określonego programu napisanego w języku PHP.

Jak edytować plik functions.php dla WordPress?

Podobnie jak popularny plik wp-config.php, tak samo plik functions.php znajdziesz na serwerze FTP. Plik functions.php zlokalizowany jest w katalogu motywu. Pobranie lub edycja tych plików na serwerze FTP, to najlepsze rozwiązanie do edycji funkcji pliku functions.php.

Do połączenia z serwerem FTP możesz użyć klienta FTP zainstalowanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym lub skorzystać z menadżera plików dostępnego w cPanel lub DirectAdmin. Poniżej znajdziesz instrukcje w jaki sposób skonfigurować połączenie z FTP:

Przejdź do wybranego katalogu z instalacją WordPress, a następnie do głównego katalogu. W tym miejscu znajduje się główny plik functions.php, czyli plik dostarczany w domyślnym pakiecie zainstalowanego WordPressa. To plik odpowiedzialny za działanie całej witryny, a wprowadzenie błędnych poleceń może spowodować, że witryna WordPress przestanie działać.

Przejdź do katalogu wp-content, gdzie znajdziesz katalogi z motywami WordPress. W folderze głównym twojego motywu powinieneś znaleźć plik functions.php. Zanim wprowadzisz zmiany w pliku, utwórz jego kopię zapasową, aby przyśpieszyć proces ewentualnego przywracania witryny, gdy pojawią się problemy po błędnym zmodyfikowaniu pliku.

Na serwerze FTP w katalogu z motywem znajdziesz plik functions.php

Edycja pliku functions.php w panelu WordPress

Nie zalecamy tej metody, ale jeśli masz wystarczające umiejętności, możesz edytować zawartość pliku functions.php za pomocą panelu administratora WordPress. Motywy WordPress używają własnych plików functions.php, które dostępne są w katalogu głównym motywu. Dostęp do tego pliku zyskasz, przechodząc do Edytora motywu. Pamiętaj, aby przed wprowadzeniem zmian, utworzyć kopię zapasową zawartości pliku.

  1. Zaloguj się do WordPress (wp-admin).
  2. Przejdź do sekcji: Wygląd > Edytor motywu.
  3. Przejdź do pliku motywu: functions.php
    W plikach szablony, w Edytorze motywu, znajdziesz m.in. plik functions.php
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jak zalogować się do bazy danych w DirectAdmin?

DirectAdmin to panel administracyjny, który powszechnie stosowany jest przez firmy hostingowe. Daje on możliwość zarządzania poszczególnymi...

Hosting BLACK FRIDAY

Hosting Black Friday już jest! Sprawdź wyjątkowe oferty na dowolne plany hostingowe i kup je z ogromnym rabatem. Bez niedomówień, bez haczyków!...

Jak stworzyć sklep WooCommerce?

Jeśli myślisz o założeniu biznesu e-commerce warto dowiedzieć się więcej o WooCommerce. Jest to popularna wtyczka umożliwiającą stworzenie...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl
BLACK FRIDAY Każdy
pakiet hostingowy
za 1 lub 10 złotych
na rok!
Podane ceny są cenami netto. Oferta ważna do 30.11.2022