Działanie ransomware opiera się najczęściej na skutecznym zablokowaniu dostępu do całego komputera lub wybranych danych. Wynikiem ataku ransomware często jest szantaż ofiary w celu odzyskania dostępu (wykonanie opłaty w celu odszyfrowania danych).
- Czym jest ransomware?
- Jak powstaje oprogramowanie ransomware?
- Jak rozprzestrzenia się ransomware?
- Jak stwierdzić zainfekowanie ransomware?
- Ransomware – jakie niesie zagrożenia dla firm?
- Ochrona dzięki oprogramowaniu anty-ransomware
Czym jest ransomware?
Ransomware to typ oprogramowania malware, które odmawia dostępu do danych (np. przez ich zaszyfrowanie) oraz przejmuje kontrolę nad komputerem. Właściciel zaatakowanego w ten sposób urządzenia, czyli ofiara ataku, często zmuszana jest do wykonania płatności atakującemu w celu odzyskania dostępu do zablokowanych danych.
Proste ransomware mogą zainstalować w miarę nieskomplikowaną blokadę na aplikacje lub na system operacyjny, którą doświadczony użytkownik może stosunkowo łatwo usunąć.
Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych form ransomware, który może stosować technikę kryptowirusowego wymuszenia i powodować zaszyfrowanie plików, które sprawi że uzyskanie dostępu do danych będzie niemożliwe. Takie działanie kończy się zazwyczaj żądaniem okupu w celu odszyfrowania plików przy pomocy specjalnego klucza.
Jak powstaje oprogramowanie ransomware?
Ransomware jest tworzony jest oszustów posiadających wiedzę o programowaniu komputerowym. Ransomware głównie uzyskuje kontrolę nad określonym oprogramowaniem lub całym komputerem – jego zadaniem jest pozbawienie użytkownika dostępu do danych.
Jak rozprzestrzenia się ransomware?
Oprogramowanie ransomware może znaleźć się w naszym urządzeniu za pomocą przeglądarki internetowej a także po otworzeniu załącznika e-mail. Do zainfekowania może dojść również, gdy otworzysz zainfekowaną witrynę ze złośliwym oprogramowaniem.
Złośliwe oprogramowanie ransomware może być również dostarczane wraz ze spamem wysyłanym na skrzynki e-mail – głównie w załącznikach, które ofiary przeglądają nie podejrzewając zagrożenia. Natychmiast po otwarciu takiego załącznika dochodzi do przejęcia komputera ofiary.
Jak stwierdzić zainfekowanie ransomware?
Urządzenia zainfekowane przez ransomware bardzo często odmawiają dostępu do danych. Utrata kontroli nad swoim komputerem czy też urządzeniem mobilnym jest najczęstszym objawem zainfekowania ransomware. Wyświetlanie powiadomień, które mają za zadanie skierować do dokonania płatności w celu odzyskania dostępu są powszechnymi objawami zainfekowania przez ransomware.
Częstą odmianą ataku ransomware jest próba podszycia się pod organy ścigania, np. prokuraturę, policję czy też inną instytucje publiczną, która cechuje się powszechnym zaufaniem społecznym. W takim scenariuszu oszust dąży do wyłudzenia pieniędzy, szantażując ofiarę upublicznieniem przestępstwa rzekomo popełnionego przez użytkownika.
Charakterystyczne dla infekcji ransomware jest blokowanie dostępu do przechowywanych na komputerze danych bez ich wykradania. Działanie ransomware obejmuje tylko zawartość zainfekowanego urządzenia i polega głównie na zaszyfrowaniu danych. Zachowanie to przypomina atak na bank, gdzie wzięto zakładników (w tym wypadku blokada danych) i przestępcy oczekują okupu w celu ich uwolnienia.
Ransomware – jakie niesie zagrożenia dla firm?
Firma oraz każda inna instytucja oraz organizacja czy osoba prywatna, która zostanie zaatakowana złośliwym oprogramowaniem ransomware może być doprowadzona nawet do upadku. Przekonało się o tym już wiele firm, że oprogramowanie ransomware niesie za sobą ogromne zagrożenie.
Warto też wiedzieć, że ransomware jako złośliwe oprogramowanie może działać także w trybie offline, czyli bez dostępu do Internetu. Odłączenie zainfekowanego urządzenia od sieci Internet nie będzie skutkować odblokowaniem dostępu do zaszyfrowanych danych.
Ochrona dzięki oprogramowaniu anty-ransomware
Najlepszym sposobem na zapobieganie, wykrycie i szybkie usunięcie infekcji ransomware z komputera czy innego urządzenia mobilnego jest używanie aplikacji antywirusowych.
Większość popularnych aplikacji antywirusowych posiada narzędzia (w tym zapory sieciowe) zabezpieczające przed skutkami działania aplikacji typu ransomware.