Co to ransomware? Zablokowany komputer

Promocja na hosting WordPress

Działanie ransomware opiera się najczęściej na skutecznym zablokowaniu dostępu do całego komputera lub wybranych danych. Wynikiem ataku ransomware często jest szantaż ofiary w celu odzyskania dostępu (wykonanie opłaty w celu odszyfrowania danych).

Zabezpiecz swój komputer lub inne urządzenie mobilne instalując oprogramowanie antywirusowe. Większość aplikacji antywirusowych zapewnia zabezpieczenia przez skutkami działania ransomware.

Czym jest ransomware?

Ransomware to typ oprogramowania malware, które odmawia dostępu do danych (np. przez ich zaszyfrowanie) oraz przejmuje kontrolę nad komputerem. Właściciel zaatakowanego w ten sposób urządzenia, czyli ofiara ataku, często zmuszana jest do wykonania płatności atakującemu w celu odzyskania dostępu do zablokowanych danych.

Po zainfekowaniu komputera lub urządzenia mobilnego oprogramowaniem ransomware, użytkownicy często szantażowani są informacjami o płatnościach w celu odszyfrowania danych. Żądania wynoszą nawet od kilkuset do nawet kilku tysięcy dolarów (zwykle płatnych w walucie Bitcoin).

Proste ransomware mogą zainstalować w miarę nieskomplikowaną blokadę na aplikacje lub na system operacyjny, którą doświadczony użytkownik może stosunkowo łatwo usunąć.

Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych form ransomware, który może stosować technikę kryptowirusowego wymuszenia i powodować zaszyfrowanie plików, które sprawi że uzyskanie dostępu do danych będzie niemożliwe. Takie działanie kończy się zazwyczaj żądaniem okupu w celu odszyfrowania plików przy pomocy specjalnego klucza.

Gdy atak zostanie prawidłowo przeprowadzony, bez uzyskania deszyfrującego klucza uzyskanie dostępu do danych może okazać się niestety niemożliwe. Postaraj się zabezpieczyć swoje urządzenie dobrym programem antywirusowym, żeby uniknąć dotkliwych skutków ataków ransomware.

Jak powstaje oprogramowanie ransomware?

Ransomware jest tworzony jest oszustów posiadających wiedzę o programowaniu komputerowym. Ransomware głównie uzyskuje kontrolę nad określonym oprogramowaniem lub całym komputerem – jego zadaniem jest pozbawienie użytkownika dostępu do danych.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Jak rozprzestrzenia się ransomware?

Oprogramowanie ransomware może znaleźć się w naszym urządzeniu za pomocą przeglądarki internetowej a także po otworzeniu załącznika e-mail. Do zainfekowania może dojść również, gdy otworzysz zainfekowaną witrynę ze złośliwym oprogramowaniem.

Przedstawione sytuacje zainfekowania ransomware najprawdopodobniej nie miałyby miejsca, jeśli na urządzeniu zainstalowane byłoby oprogramowanie antywirusowe z aktualną bazą sygnatur i zagrożeń.

Złośliwe oprogramowanie ransomware może być również dostarczane wraz ze spamem wysyłanym na skrzynki e-mail – głównie w załącznikach, które ofiary przeglądają nie podejrzewając zagrożenia. Natychmiast po otwarciu takiego załącznika dochodzi do przejęcia komputera ofiary.

Jak stwierdzić zainfekowanie ransomware?

Urządzenia zainfekowane przez ransomware bardzo często odmawiają dostępu do danych. Utrata kontroli nad swoim komputerem czy też urządzeniem mobilnym jest najczęstszym objawem zainfekowania ransomware. Wyświetlanie powiadomień, które mają za zadanie skierować do dokonania płatności w celu odzyskania dostępu są powszechnymi objawami zainfekowania przez ransomware.

Częstą odmianą ataku ransomware jest próba podszycia się pod organy ścigania, np. prokuraturę, policję czy też inną instytucje publiczną, która cechuje się powszechnym zaufaniem społecznym. W takim scenariuszu oszust dąży do wyłudzenia pieniędzy, szantażując ofiarę upublicznieniem przestępstwa rzekomo popełnionego przez użytkownika.

Ofiara ataku ransomware jest często nieświadoma, że jego komputer został zainfekowany dopóki jego dane nie zostaną zaszyfrowane przez skutki działania ransomware.

Charakterystyczne dla infekcji ransomware jest blokowanie dostępu do przechowywanych na komputerze danych bez ich wykradania. Działanie ransomware obejmuje tylko zawartość zainfekowanego urządzenia i polega głównie na zaszyfrowaniu danych. Zachowanie to przypomina atak na bank, gdzie wzięto zakładników (w tym wypadku blokada danych) i przestępcy oczekują okupu w celu ich uwolnienia.

Każdy użytkownik, który przechowuje ważne i cenne dane, po skutecznym ataku ransomware, będzie zmuszony je utracić lub odzyskać ponosząc duże koszty. Przed opłaceniem okupu zastanów się, ponieważ często bywa tak, że pomimo spełnienia żądań, oszust nie odsyła klucza do odszyfrowania danych!

Ransomware – jakie niesie zagrożenia dla firm?

Firma oraz każda inna instytucja oraz organizacja czy osoba prywatna, która zostanie zaatakowana złośliwym oprogramowaniem ransomware może być doprowadzona nawet do upadku. Przekonało się o tym już wiele firm, że oprogramowanie ransomware niesie za sobą ogromne zagrożenie.

Atak ransomware zazwyczaj zaczyna się na jednym stanowisku (komputerze) w organizacji, po czym błyskawicznie następuje blokada w całej sieci. Wszystkie komputery w danej firmie mogą zostać unieruchomione, co może skutkować ogromnymi stratami finansowymi!

Warto też wiedzieć, że ransomware jako złośliwe oprogramowanie może działać także w trybie offline, czyli bez dostępu do Internetu. Odłączenie zainfekowanego urządzenia od sieci Internet nie będzie skutkować odblokowaniem dostępu do zaszyfrowanych danych.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Ochrona dzięki oprogramowaniu anty-ransomware

Najlepszym sposobem na zapobieganie, wykrycie i szybkie usunięcie infekcji ransomware z komputera czy innego urządzenia mobilnego jest używanie aplikacji antywirusowych.

Większość popularnych aplikacji antywirusowych posiada narzędzia (w tym zapory sieciowe) zabezpieczające przed skutkami działania aplikacji typu ransomware.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl