Popularne aplikacje do obsługi SSH na urządzeniu Android

Protokół sieciowy SSH stosowany jest m.in. do bezpośredniego zarządzania serwerem WWW za pomocą sieci Internet oraz wygodnego wiersza poleceń (CLI). Możesz tak samo obsługiwać połączenie SSH korzystając z komputera z systemem Windows jak również urządzenia mobilnego, np. z systemem Android. Sprawdź popularne aplikacje do połączenia SSH dla urządzenia mobilnego.

Protokół SSH – informacje podstawowe

Połączenie SSH umożliwia nawiązanie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia ze zdalnym serwerem, np. hostingiem w Domenomania.pl. W ten sposób uzyskasz dostęp do warstwy systemowej serwera czyli konsoli, terminala lub inaczej wiersza poleceń.

Po nawiązaniu połączenia zyskasz możliwość administracji i zarządzania serwerem. W podstawowej funkcjonalności będziesz mógł szybko wykonywać takie operacje jak tworzenie, edycja, przenoszenie plików oraz zmiana ich uprawnień czy pakowanie i rozpakowywanie archiwów.

Aplikacje Android do obsługi SSH

Większość użytkowników jest przyzwyczajona do korzystania z połączenia SSH za pomocą aplikacji Windows lub Mac. W dobie wszechstronnej mobilności bardzo przydatne może okazać się korzystanie z aplikacji mobilnych, np. gdy właśnie znajdujesz się w firmie klienta i potrzebujesz wprowadzić zmiany w konfiguracji serwera.

Poniżej znajdziesz kilka proponowanych aplikacji z marketu Google Play dla Android, które możesz zainstalować i korzystać z nich wydając polecenia w wierszu poleceń swojego serwera.

Aplikacja Termius - SSH/SFTP and Telnet client zapewnia łatwy dostęp do wiersza poleceń w telefonie

Najpopularniejszą aplikacją dla systemu Windows jest Putty, który od lat cieszy się dużym uznaniem użytkowników. Często wybierając program, administratorzy wpierw opierają swój wybór na możliwościach i prostocie obsługi Putty, aby znaleźć równie dobrą alternatywę.

  1. JuiceSSH: darmowy klient SSH dla systemu Android, obsługujący także Local Shell, Mosh i Telnet. Aplikacja jest darmowa, ale możesz wykupić jej wersję Premium zyskując dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi obejmujących np. dynamiczne przekierowanie portów, pracę zespołową i synchronizację danych na wielu urządzeniach jednocześnie. W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, JuiceSSH pozwala także na obsługę zewnętrznych wtyczek, np. Google Authenticator, który wprowadza dodatkową warstwę bezpieczeństwa.
  2. ConnectBot: bardzo prosty klient SSH dla Android, którego kod źródłowy można m.in. znaleźć w serwisie GitHub. Aplikacja jest pozbawiona reklam i nie posiada żadnych opcji jej rozbudowy. Użytkownicy cenią sobie tę aplikację za bardzo dobry zestaw funkcji, który możesz dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Brakuje w nim wielu zaawansowanych funkcji, ale może być bardzo przydatny w podstawowym zakresie obsługi wiersza poleceń.
  3. Terminus: podobnie jak klient SSH JuiceSSH oferuje zestaw zaawansowanych narzędzi do obsługi serwera. Jest bezpłatny, zawiera wiele motywów wizualnych i jako jeden z nielicznych klientów pozwala na obsługę kart, a więc i wielu różnych połączeń jednocześnie. Istnieje możliwość wykupienia programu w abonamencie miesięcznym i rocznym, rozszerzając tym samym jego funkcjonalność. Ważnym aspektem przy wyborze tego oprogramowania jest fakt, że w każdej z oferowanych wersji nie zawiera reklam.
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jak usunąć informację “Dumnie wspierany przez WordPress”?

Stopka szablonu WordPress dostarcza zazwyczaj użytkownikom strony informacji na temat autora witryny i praw autorskich. Często zawiera także dane...

Jak automatycznie zalogować się do WordPress?

WordPress Toolkit to niezwykle intuicyjne narzędzie pozwalające na łatwe zarządzanie witrynami opartymi o system CMS WordPress. Dzięki niemu nie...

Jak dodać słowa kluczowe i meta opisy w WordPress?

W strategii SEO witryn internetowych ważnymi aspektami są opisy meta oraz słowa kluczowe. Ich odpowiednia konfiguracja i unikalność pozwala...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl