Protokół sieciowy SSH stosowany jest m.in. do bezpośredniego zarządzania serwerem WWW za pomocą sieci Internet oraz wygodnego wiersza poleceń (CLI). Możesz tak samo obsługiwać połączenie SSH korzystając z komputera z systemem Windows jak również urządzenia mobilnego, np. z systemem Android. Sprawdź popularne aplikacje do połączenia SSH dla urządzenia mobilnego.
Protokół SSH – informacje podstawowe
Połączenie SSH umożliwia nawiązanie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia ze zdalnym serwerem, np. hostingiem w Domenomania.pl. W ten sposób uzyskasz dostęp do warstwy systemowej serwera czyli konsoli, terminala lub inaczej wiersza poleceń.
Po nawiązaniu połączenia zyskasz możliwość administracji i zarządzania serwerem. W podstawowej funkcjonalności będziesz mógł szybko wykonywać takie operacje jak tworzenie, edycja, przenoszenie plików oraz zmiana ich uprawnień czy pakowanie i rozpakowywanie archiwów.
- Posiadasz urządzenie z systemem Android? Sprawdź także: Popularne aplikacje poczty e-mail na Android
Aplikacje Android do obsługi SSH
Większość użytkowników jest przyzwyczajona do korzystania z połączenia SSH za pomocą aplikacji Windows lub Mac. W dobie wszechstronnej mobilności bardzo przydatne może okazać się korzystanie z aplikacji mobilnych, np. gdy właśnie znajdujesz się w firmie klienta i potrzebujesz wprowadzić zmiany w konfiguracji serwera.
Poniżej znajdziesz kilka proponowanych aplikacji z marketu Google Play dla Android, które możesz zainstalować i korzystać z nich wydając polecenia w wierszu poleceń swojego serwera.
Najpopularniejszą aplikacją dla systemu Windows jest Putty, który od lat cieszy się dużym uznaniem użytkowników. Często wybierając program, administratorzy wpierw opierają swój wybór na możliwościach i prostocie obsługi Putty, aby znaleźć równie dobrą alternatywę.
- JuiceSSH: darmowy klient SSH dla systemu Android, obsługujący także Local Shell, Mosh i Telnet. Aplikacja jest darmowa, ale możesz wykupić jej wersję Premium zyskując dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi obejmujących np. dynamiczne przekierowanie portów, pracę zespołową i synchronizację danych na wielu urządzeniach jednocześnie. W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, JuiceSSH pozwala także na obsługę zewnętrznych wtyczek, np. Google Authenticator, który wprowadza dodatkową warstwę bezpieczeństwa.
- ConnectBot: bardzo prosty klient SSH dla Android, którego kod źródłowy można m.in. znaleźć w serwisie GitHub. Aplikacja jest pozbawiona reklam i nie posiada żadnych opcji jej rozbudowy. Użytkownicy cenią sobie tę aplikację za bardzo dobry zestaw funkcji, który możesz dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Brakuje w nim wielu zaawansowanych funkcji, ale może być bardzo przydatny w podstawowym zakresie obsługi wiersza poleceń.
- Terminus: podobnie jak klient SSH JuiceSSH oferuje zestaw zaawansowanych narzędzi do obsługi serwera. Jest bezpłatny, zawiera wiele motywów wizualnych i jako jeden z nielicznych klientów pozwala na obsługę kart, a więc i wielu różnych połączeń jednocześnie. Istnieje możliwość wykupienia programu w abonamencie miesięcznym i rocznym, rozszerzając tym samym jego funkcjonalność. Ważnym aspektem przy wyborze tego oprogramowania jest fakt, że w każdej z oferowanych wersji nie zawiera reklam.