Jak wygląda dobry autoresponder (automatyczna odpowiedź)?

Promocja na hosting WordPress

Autoresponder jest najczęściej stosowany podczas informowania o nieobecności. Posiada szereg zalet, które w dzisiejszych czasach mogą wpłynąć na utrzymanie klienta oraz budowanie relacji z innymi użytkownikami.

Co to jest autoresponder (automatyczne odpowiedzi)?

Automatyczne odpowiedzi to funkcja, która jest znana chyba przez każdego użytkownika e-mail. Autoresponder to funkcja umożliwiająca automatyczne wysłanie odpowiedzi na pocztę przychodzącą. Autoresponder odpowiada nadawcy wysyłając określoną przez użytkownika treść. Automatyczne odpowiedzi mogą być wysyłane tylko w określonym przedziale czasowym.

Ustawiony autoresponder w połączeniu z dobrze przygotowaną wiadomością pozwoli m.in:

  • poinformować nadawców o odebraniu wiadomości lub jej przekazaniu do konkretnej osoby,
  • przekazać informacje o nieobecności i możliwości braku odpowiedzi w określonym czasie.

Jak powinna wyglądać wiadomość o nieobecności?

Idealna treść wiadomości o nieobecności powinna wyjaśniać jej przyczyny oraz posiadać szacowaną datę powrotu. Wiadomości ustawiane w autoresponderze wysyłane są do wszystkich nadawców, którzy wysyłają do Ciebie pocztę e-mail. Dzięki temu możesz powiadomić swoje kontakty (np. partnerów biznesowych) o koniecznym dłuższym czekaniu na Twoją odpowiedź niż zwykle.

W treści autorespondera możesz również zawrzeć informacje co stało się z wiadomością nadawcy, np. czy jego e-mail został automatycznie przekierowany do innej osoby. Jeśli takie przekierowanie nie ma miejsca, warto wskazać adres e-mail osoby w Twojej firmie, która zastępuje Cię podczas nieobecności.

Jeśli jest to konieczne w treści automatycznej odpowiedzi informującej o nieobecności możesz zawrzeć jaki jest jej powód (np. urlop, choroba, wyjazd służbowy, itp.). Nadawca wysyłanych do Ciebie wiadomości może niecierpliwie oczekiwać na kontakt – jeśli Twoja praca tego wymaga, możesz wskazać alternatywną możliwość ostatecznego kontaktu (np. podać numer telefonu w nagłych przypadkach, pod którym jesteś dostępny podczas nieobecności).

Automatyczne odpowiedzi informujące o nieobecności powinny być dostosowane do sytuacji. Treść może mieć charakter formalny, ale może też posiadać osobiste elementy – jednak decyzję czy można ich użyć są zależne od nadawców, którzy mogą się z Tobą kontaktować w czasie nieobecności. Oznacza to, że jeśli Twoja skrzynka e-mail służy do kontaktu tylko z konkretnymi kontaktami, to należy ją dopasować do tych konkretnych odbiorców.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jakie elementy powinien zawierać autoresponder?

Sprawdź jakie elementy powinny składać się na automatyczne odpowiedzi o nieobecności:

  • Temat wiadomości – tytuł wiadomości e-mail jest pierwszą informacją, którą zobaczy odbiorca autorespondera. Warto od razu wskazać w temacie wiadomości fakt, że nie jesteś dostępny, np. „Wiadomość o nieobecności” – dzięki czemu odbiorca bez otwarcia wiadomości będzie od razu wiedział, że nie jesteś w chwili obecnej dostępny.
  • Powitanie – treść każdej wiadomości e-mail powinna zostać rozpoczęta odpowiednim powitaniem (np. „Dzień dobry”, „Witam”, itd.). Warto również dodać podziękowanie za wiadomość lub połączyć oba te elementy.
  • Data nieobecności – w dalszej części treści autorespondera zawrzyj informacje o czasie i powodzie Twojej nieobecności. Dla Twoich kontaktów bardzo cenną wskazówką będą informacje kiedy będziesz ponownie dostępny i kiedy mogą oczekiwać od Ciebie odpowiedzi.
  • Przekierowanie – jeżeli w trakcie nieobecności będziesz mieć zastępstwo, możesz skierować Twoje ważne kontakty biznesowe na inny adres e-mail lub numer telefonu. Dzięki temu możesz uniknąć utraty ważnego potencjalnego klienta.
  • Pożegnanie – na końcu wiadomości użyj prostego zakończenia, dodaj pozdrowienia i/lub podpis w postaci imienia i nazwiska oraz zajmowanego stanowiska.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Czy autoresponder stanowi jakieś zagrożenie?

Przed użyciem autorespondera zastanów się dwukrotnie nad informacjami, które będziesz przekazywać swoim nadawcom. Często przestępcy mogą wykorzystać odczytane w ten sposób informacje i dowiedzieć się o Twojej nieobecności w miejscu zamieszkania (np. kradzieże lub włamania podczas Twoich wakacji).

W przypadku nadawców spamu, którzy wysyłają wiadomości na losowo wygenerowane adresy e-mail, odebranie automatycznej odpowiedzi stanowi potwierdzenie, że Twój adres e-mail jest aktywny.

Może się też zdarzyć, że osoby odbierające  wiadomość o nieobecności, mogą powołać się na Twoje dane i skontaktować się z firmą, powołując się przy tym na Twoje nazwisko, np. informując, że miałeś wykonać zadanie jeszcze przed Twoją nieobecnością. W ten sposób przestępcy mogą próbować uzyskać poufne informacje lub przyspieszyć realizacje sprawy.

Ustawienie autorespondera ma z pewnością wiele korzyści, ale warto pamiętać też o powyższych potencjalnych zagrożeniach.

Dlaczego autoresponder i co można na nim zyskać?

Konfiguracja automatycznych odpowiedzi jest bardzo prosta. To narzędzie jest także bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku wyjazdów służbowych, urlopów lub innych okazji, kiedy nie jesteśmy w stanie sprawdzać poczty na naszej skrzynce, a nie chcemy powodować niepokoju naszych partnerów biznesowych lub znajomych.

W treści autorespondera możesz również zawrzeć dodatkowe informacje, które wesprą Twoje działania biznesowe. Przykładowo, możesz przekierować nadawców na adres strony WWW, na której prowadzisz sprzedaż.

Jeśli nieobecność będzie związana z Twoim uczestnictwem w wydarzeniu branżowym mającym na celu promowanie firmy, to warto również zaprosić Twoje kontakty do uczestnictwa w tym wydarzeniu (np. międzynarodowe targi). Treść wiadomości o nieobecności to szansa na przekazanie wielu cennych informacji, np. o firmie, nowościach lub oferowanych produktach.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl