phpinfo – jak sprawdzić konfiguracje PHP?

Promocja na hosting WordPress

Jeśli chcesz sprawdzić jaka jest ustawiona konfiguracja PHP na serwerze, np. wersja PHP, wartości predefiniowanych zmiennych oraz innych dyrektyw, możesz to zrobić w prosty sposób za pomocą popularnej funkcji phpinfo.

Umieszczenie popularnej funkcji phpinfo w pliku o rozszerzeniu .php na serwerze i następnie wywołanie takiego pliku w przeglądarce, umożliwi uzyskanie informacji na temat konfiguracji PHP.

Jak sprawdzić konfiguracje PHP przez phpinfo?

  1. Połącz się ze swoim serwerem FTP w Domenomania.pl (np. za pomocą menadżera plików lub innego dowolnego klienta FTP).
  2. Utwórz plik z rozszerzeniem .php (np. phpinfo.php) i wklej do zawartości tego pliku poniższy kod:
    <?php phpinfo(); ?>
  3. Zapisz wprowadzone zmiany i opublikuj plik na serwerze FTP w dowolnym katalogu.
  4. Wywołaj plik z poziomu przeglądarki, wpisując w pasku adresu odpowiedni adres URL, który spowoduje wywołanie wysłanego na serwer pliku.

    Przykład: jeśli plik phpinfo.php z powyższym fragmentem kodu wysłałeś do katalogu /public_html, to możesz wywołać ten plik wpisując w przeglądarce adres: twoja_nazwa.domenomania.eu/phpinfo.php

  5. Po wywołaniu pliku, na ekranie zostaną wyświetlone aktualne ustawienia PHP dla serwera, na którym znajduje się przesłany plik phpinfo.

Jak zmienić wersję PHP na serwerze?

Zmiana wersji PHP obsługiwanej na koncie hostingowym w niektórych przypadkach konieczna jest do prawidłowego działania zainstalowanych na serwerze aplikacji. Jeśli na swoim hostingu posiadasz cPanel lub DirectAdmin, możesz w szybki sposób zmienić wersję PHP po zalogowaniu do panelu:

Zmiany te mają charakter globalny, niezależnie od ilości podstron umieszczonych na serwerze i obowiązują dla całego konta hostingowego. Często zdarza się, że chcemy ustawić indywidualną wersję PHP dla poszczególnego folderu lub domeny skonfigurowanej w obrębie konta hostingowego. W tym wypadku warto skorzystać z możliwości edycji wersji PHP poprzez plik .htaccess.

Jak zmienić wybrane zmienne w konfiguracji PHP?

Plik php.ini jest to plik konfiguracyjny, który pozwala zmienić domyślne ustawienia PHP pod własne potrzeby. Zmiany w ustawieniach PHP za pomocą pliku php.ini możesz ustawić na całym serwerze lub tylko w danym katalogu, do którego skierowana jest domena.

Każdy użytkownik hostingu może utworzyć plik php.ini, w którym zawiera się dyrektywy opisujące jaka ma być konfiguracja interpretera PHP na serwerze. Dzięki plikowi php.ini możesz dostosować środowisko PHP do własnych potrzeb, np. możesz zmienić ustawienia PHP tylko w wybranym katalogu, do którego skierowana jest domena.

Dlaczego ważne jest używanie najnowszej wersji PHP na hostingu?

Aktualizacja PHP jest kluczowa dla bezpieczeństwa i wydajności Twojej witryny. Utrzymywanie przestarzałej wersji PHP, choć może tymczasowo wspierać obecne wtyczki, nie jest długoterminowym rozwiązaniem. Stare wersje PHP, które „wygasły” i nie otrzymują już aktualizacji bezpieczeństwa, są narażone na cyberataki, takie jak phishing czy wirusy. Nowoczesny PHP oferuje zaawansowane funkcje i systemy bezpieczeństwa, które chronią Twoją stronę internetową i sprawiają, że jest bardziej przyjazna dla wyszukiwarek oraz zgodna z protokołami bezpieczeństwa. Dodatkowo, strona uznana przez wyszukiwarki za bezpieczną może poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Aktualizacja PHP ma również pozytywny wpływ na szybkość ładowania strony, co jest kluczowym czynnikiem rankingowym w Google. Nowe wersje PHP są zoptymalizowane pod kątem szybszego przetwarzania żądań i lepszego zarządzania pamięcią serwera, co przekłada się na szybsze ładowanie strony. Szybsze ładowanie stron poprawia doświadczenia użytkownika i może przyczynić się do lepszej pozycji Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Podsumowując, regularna aktualizacja PHP jest nie tylko korzystna dla bezpieczeństwa, ale także dla wydajności Twojej strony internetowej.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl