Za pomocą cPanel możesz nie tylko ustawić wersję PHP, która obowiązywała będzie na całym serwerze, ale również możesz zmienić ustawienia PHP.
- Do czego służy zmiana ustawień PHP?
- Jak zmienić ustawienia PHP przez cPanel?
- Co zrobić, gdy są problemy po zmianie ustawień PHP?
Do czego służy zmiana ustawień PHP?
Zmiana ustawień PHP (np. max_input_vars) może być dla Ciebie ważna, ponieważ wiele popularnych aplikacji, np. systemów CMS czy sklepów internetowych może wymagać dostosowania tych ustawień, aby mogły funkcjonować poprawnie na Twoim hostingu.
Przykładowo w ustawieniach PHP w cPanel możesz zmienić takie ustawienia jak:
- wartość parametru max_input_vars, która określa jaki jest ustawiony limit obsługiwanej liczby zmiennych: $_POST, $_GET oraz $_COOKIE, które wysyłane są do serwera WWW podczas jednego żądania.
- ścieżkę do katalogu tymczasowego, który używany jest do przechowywania plików podczas ich przesyłania (tzw. upload_tmp_dir),
- maksymalny rozmiar przesłanego pliku w mega-bajtach (tzw. upload_max_filesize),
- włączyć ustawienie, które umożliwia wyświetlanie błędów na ekranie użytkownika jako część wyniku (tzw. display_errors).
Jak zmienić ustawienia PHP przez cPanel?
Aby zmienić ustawienia PHP w Domenomania.pl za pomocą panelu cPanel:
- Zaloguj się do panelu cPanel.
- Przejdź do sekcji Oprogramowanie, następnie wybierz opcję Wybór wersji PHP.
- Na ekranie zostanie wyświetlona sekcja: PHP Extensions, która służy do zarządzania rozszerzeniami PHP, które włączone są na Twoim koncie hostingowym. Aby przejść do zmiany ustawień PHP, kliknij w górnej części ekranu sekcję: Options.
- Po kliknięciu sekcji: Options, na ekranie zostanie wyświetlony formularz, który służy do definiowania ustawień PHP na koncie hostingowym. W cPanel możesz zmienić następujące opcje PHP:
- Bieżąca wersja PHP – w tym miejscu możesz zmienić wersję PHP, która ustawiona jest globalnie na całym koncie hostingowym. Jak zmienić wersję PHP w cPanel?
- allow_url_fopen – zezwala skryptom PHP na pobieranie danych ze zdalnych lokalizacji przez FTP lub HTTP. Ta opcja jest dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, dlatego nie włączaj jej bez konieczności.
- disable_functions – w tym miejscu możesz wyłączyć niektóre funkcje PHP, np. ze względów bezpieczeństwa.
- display_errors – umożliwia wyświetlanie błędów na ekranie użytkownika jako część wyniku. Jeśli opcja będzie wyłączona, to komunikaty błędów PHP nie będą wyświetlane na Twojej stronie WWW – jednak nadal będziesz mógł je sprawdzić w logach serwera.
- error_reporting – określa poziom zgłaszania błędów. Więcej informacji znajdziesz w oficjalnej dokumentacji PHP.
- expose_php – umożliwia publiczne wyświetlanie informacji o używanej wersji PHP na serwerze. Informacje o wersji PHP zawarte są w nagłówku HTTP.
- file_uploads – umożliwia przesyłanie plików przez http.
- include_path – umożliwia wskazanie listy katalogów, w których skrypty szukają plików (podobnie jak przy zmiennej systemowej PATH). Aby oddzielić katalogi, użyj dwukropka (:). Przykład: .:/dir/inc:/usr/lib/php
- log_errors – możesz w tym miejscu ustawić opcję rejestrowania błędów. Po włączeniu, wszelkie błędy będą zapisywane w dzienniku błędów serwera. Możesz dodatkowo użyć dyrektywy error_log, aby określić ścieżkę do własnego pliku z dziennikiem błędów, do którego będą logowane błędy.
- mail.force_extra_parameters – umożliwia ustawienie dodatkowych parametrów dla funkcji mail(), która używana jest do wysyłania poczty e-mail. Przykładowo, aby użyć niestandardowej konfiguracji Sendmail możesz wskazać plik konfiguracyjny za pomocą takiego wyrażenia: -C /dir/conf.cf
- max_execution_time – wskazuje maksymalny czas w sekundach, przez jaki skrypt może działać, zanim zostanie zakończony przez system.
- max_input_time – wskazuje maksymalny czas w sekundach, przez jaki skrypt może analizować dane wejściowe.
- max_input_vars – określa jaki jest ustawiony limit obsługiwanej liczby zmiennych: $_POST, $_GET oraz $_COOKIE, które wysyłane są do serwera WWW podczas jednego żądania. Jak zmienić wartość dyrektywy max_input_vars w PHP?
- memory_limit – wskazuje maksymalną ilość pamięci w mega-bajtach, jaką skrypt może wykorzystać do swojego wykonania. Jak zwiększyć limit pamięci PHP (memory_limit)?
- open_basedir – umożliwia wskazanie listy katalogów używanych do ograniczania, które mogą być otwierane przez PHP. Jeśli pliki znajdują się poza określonymi katalogami, skrypty PHP odmówią ich wykonania. Aby oddzielić katalogi, użyj dwukropka (:). Przykład: /dir/upload:/usr/tmp
- post_max_size – wskazuje maksymalny rozmiar w mega-bajtach dla danych, które mogą zostać wysłane metodą POST. Zwykle wartość tej dyrektywy powinna być większa niż wartość upload_max_filesize oraz mniejsza niż memory_limit.
- session.save_path – wskazuje katalog, w którym PHP zapisuje dane sesji (pliki).
- short_open_tag – zezwala na używanie krótkiej formy tagu otwierającego dla PHP.
- upload_max_filesize – określa maksymalny rozmiar przesłanego pliku w mega-bajtach.
- upload_tmp_dir – wskazuje ścieżkę do katalogu tymczasowego, który używany jest do przechowywania plików podczas ich przesyłania.
- Aby włączyć/wyłączyć lub zmienić ustawienie PHP, wykonaj odpowiednie działanie, np. zaznacz/odznacz pole typu checkbox przy wybranym ustawieniu PHP lub wpisz odpowiednią wartość w polu tekstowym. Ustawienia zostaną natychmiast zapisane (nie musisz klikać przycisku: Zapisz).
Co zrobić, gdy są problemy po zmianie ustawień PHP?
Jeśli po zmianie ustawień PHP w cPanel, odnotowujesz problemy w funkcjonowaniu skryptów PHP, które umieszczone są na koncie hostingowym, możesz cofnąć wprowadzone zmiany poprzez zresetowanie ustawień do wartości domyślnych.
Pod nazwą każdego ustawienia PHP znajduje się opcja: Reset to default, która umożliwia przywrócenie wybranego ustawienia do wartości domyślnych. Kliknij tę opcję, aby przywrócić ustawienia domyślne.