Pięć sposobów jak przyspieszyć komputer

Promocja na hosting WordPress

Komputery towarzyszą nam już na co dzień i coraz więcej czynności wykonujemy właśnie za ich pośrednictwem. Jest to jednak nie tylko źródło rozrywki czy narzędzie komunikacji, coraz częściej jest to również niezbędne narzędzie pracy. W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba osób, które swoją pracę wykonują przynajmniej częściowo w trybie zdalnym. Wolno działający komputer nie jest więc już tylko drobną przeszkodą czy źródłem irytacji, może utrudniać nam wykonywanie naszych obowiązków oraz negatywnie wpływać na naszą produktywność.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na rozwiązanie problemów z zacinającym się czy spowolnionym komputerem, co więcej – wiele z nich możemy wykonać sami, a poradzą sobie z nimi nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy na temat komputerów i systemów operacyjnych. Warto więc regularnie wykonywać takie podstawowe czynności, by cieszyć się sprawnie działającym sprzętem, niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera w celach prywatnych, czy też zawodowych.

WAŻNE! Najpierw poznaj jakie są przyczyny spowolnienia komputera

Zanim jednak będziemy mogli przystąpić do takich czynności, warto wiedzieć co może spowodować spowolnienie komputera, jak to sprawdzić oraz wiedzieć, jakie rozwiązanie przyniesie najlepsze rezultaty w naszym przypadku.

Co wpływa na spowolnienie pracy komputera?

Często traktujemy jako normalne i oczywiste to, że kilkuletni komputer nie działa już tak sprawnie, jak zaraz po zakupie. Spowolnienie pracy takiego komputera faktycznie nie jest niczym wyjątkowym, stoją jednak za tym konkretne powody takie jak programy spowalniające komputer, nieaktualne oprogramowanie, czy też niewystarczająco wydajne komponenty. Zanim więc postanowimy zainwestować w nowy sprzęt, warto sprawdzić, czy powód niezadowalającego działania nie jest łatwy do naprawienia. Co może powodować, że komputer się zacina lub działa wolniej?

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Wiele programów działających jednocześnie

W trakcie korzystania z komputera instalujemy różnego rodzaju programy i aplikacje, wiele z nich jednak potrzebnych jest nam tylko w konkretnym celu i używamy ich rzadko lub nawet tylko raz zaraz po zainstalowaniu. Często jednak nie sprawdzamy sposobu ich działania – jeśli więc aplikacja taka załącza się automatycznie wraz z uruchomieniem komputera, przez cały czas pracując w tle, wpływa ona na jego pracę. Im więcej takich programów, tym większy wpływ na szybkość działania komputera.

Brak miejsca na dysku

Pamięci komputera nie zajmuje tylko system operacyjny i wykorzystywane programy, to również zainstalowane pliki czy tworzone dokumenty. W czasie wieloletniego korzystania z komputera może nagromadzić się ich całkiem sporo. Wiele z takich plików i programów nie tylko nie jest nam potrzebna, ale też negatywnie wpływa na funkcjonowanie sprzętu.
Działanie szkodliwego oprogramowania

Ściągając na swój komputer pliki lub nawet odwiedzając nieznane nam strony internetowe możemy ściągnąć również złośliwe oprogramowanie – niezależnie od celu, jaki przyświeca działaniu wirusa, wpływa on negatywnie na nasz komputer i może znacznie spowolnić jego działanie.

Nieaktualne oprogramowanie

Nieaktualne sterowniki i nieaktualna wersja oprogramowania również mogą prowadzić do problemów z wydajnością. Co więcej, może prowadzić również do problemów z bezpieczeństwem, ponieważ aktualizacje często dotyczą właśnie problemów z ochroną komputera.

Podzespoły niekompatybilne z systemem

Do problemów z szybkością działania komputera mogą przyczyniać się również jego komponenty – kilkuletni sprzęt może po prostu nie być w stanie sprostać wymaganiom najnowszego oprogramowania, stąd też spowolnienie można zauważyć na przykład po zaktualizowaniu systemu do nowszej wersji. W takiej sytuacji pomóc może np. wymiana części komponentów.

Jak sprawdzić co spowalnia komputer?

O tym, jaki jest wpływ konkretnych programów na sprawność działania naszego komputera, możemy w prosty sposób dowiedzieć się, korzystając z:

 • Menedżera zadań: w menedżerze dostępne są zakładki, takie jak procesy, wydajność czy uruchamianie, które pozwalają nam na sprawdzenie jak dany program wpływa na szybkość komputera – w ten sposób dowiemy się również o wszystkich działających w tle aplikacjach. (By otworzyć Menedżera zadań, należy skorzystać ze skrótu Ctrl + Alt + Del lub Ctrl + Shift + Esc),
 • Podglądu zdarzeń: okno podglądu zdarzeń daje nam możliwość poznania dokładniejszych danych na temat działających programów oraz ich wpływu na szybkość działania sprzętu. (By otworzyć Podgląd zdarzeń, należy skorzystać ze skrótu Windows + R i w okienku, które się pojawi wpisać eventvwr.msc).

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Jak przyspieszyć komputer? 5 sposobów

Dbanie o sprawne działanie komputera pozwoli nam na wygodne korzystanie z niego, ale też zabezpieczy efekty naszej pracy – zacinający się i źle działający sprzęt może powodować trudności z wykonywaniem nawet podstawowych zadań. Warto więc wypróbować proponowane sposoby, by zwiększyć swój komfort i wygodę w trakcie pracy.

  1. Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania – mimo zastosowania szeregu środków bezpieczeństwa, które mają chronić nas przed zainfekowaniem naszego komputera, zawsze istnieje ryzyko, że złośliwe oprogramowanie i tak znajdzie dla siebie lukę w naszych zabezpieczeniach. W chwili trafienia na nasz dysk szkodliwe oprogramowanie, jak wirusy, adware czy spyware zaczynają działać na naszym komputerze, a efektem tego często jest właśnie spowolnienie jego pracy. Warto więc regularnie skanować swój sprzęt w celu szybkiego wykrycia takich plików i ich usunięcia.

   Wybierz antywirus, który nie obciąża komputera

   Wybierając program antywirusowy, warto jednak kierować się nie tylko jego skutecznością, ale też kwestią tego, jak jego działanie będzie wpływać na pracę komputera – aplikacje działające w tle są sporym obciążeniem dla systemu.

  2. Wyłącz programy, których działanie nie jest Ci potrzebne – aplikacje działające w tle, uruchamiające się automatycznie po starcie systemu, mimo że ich działanie nie jest nam potrzebne, a także niepotrzebne nam już programy, które zajmują miejsce na dysku, mogą znacznie wpływać na szybkość pracy. Najlepiej więc regularnie usuwać stare i nieużywane już programy, a także wyłączyć funkcję automatycznego załączania się dla aplikacji, od których ciągłego działania nie wymagamy.
  3. Uporządkuj dysk i usuń niepotrzebne pliki – nawet po usunięciu niepotrzebnej nam aplikacji, pozostałości takiego programu nadal mogą zajmować miejsce na dysku, dochodzi do tego wiele innych programów obecnych na dysku, z których nie korzystamy oraz wiele starych plików, oraz pliki tymczasowe, które nie zawsze usuwają się automatycznie – wszystko to sprawia, że po długim użytkowaniu pamięć dysku się wyczerpuje. Niepotrzebne nam programy i pliki możemy usuwać ręcznie lub korzystając ze stworzonego w tym celu oprogramowania.

   Porządkuj pliki przez defragmentację

   Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest defragmentacja dysku – jest to proces pozwalający na usprawnienie działania komputera poprzez porządkowanie plików znajdujących się na dysku.

  4. Zadbaj o wydajność podzespołów – efekt spowolnienia komputera może wynikać również z uszkodzonych lub przestarzałych podzespołów – lata użytkowania mogą odbić się negatywnie na naszym sprzęcie, wymiana ich na nowsze i wydajniejsze rozwiązania może przynieść świetne efekty. Jednak takiej wymiany powinniśmy podejmować się tylko, jeśli jesteśmy pewni naszej wiedzy, na temat tego, jak zrobić to poprawnie. W przeciwnym wypadku lepiej oddać sprzęt do serwisu. W przyspieszeniu pracy sprzętu może pomóc nam dodanie dysku SSD, ale również wymiana zasilacza – wszystko zależy od powodów stojących za naszymi problemami. Sprawdź : Jak zadbać o wydajność WordPress?  

   Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

  5. Sprawdź, czy komputer może obsługiwać dany system operacyjny – mimo że najnowsze wersje oprogramowania i systemy operacyjne tworzone są z myślą o optymalizacji pracy komputera, a także zapewnieniu maksymalnego poziomu wygody użytkownika i funkcjonalności oferowanych rozwiązań, stawiają one jednak również konkretne wymagania techniczne. Starszy komputer może po prostu nie być w stanie sprostać wymaganiom nowszego systemu, co w efekcie doprowadzi do spowolnienia jego pracy – zanim jednak zdecydujemy się na wymianę całego komputera na nowszy model, warto sprawdzić, czy wymiana części podzespołów nie będzie wystarczająca.

 

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Jak założyć stronę WWW?

Strona internetowa jest bardzo ważnym punktem w rozwoju naszego biznesu. Dzięki niej możemy dotrzeć do większej liczby Klientów. Strona WWW to...

Jak zalogować się do poczty e-mail?

Korzystając z usług hostingowych w Domenomania.pl masz możliwość korzystania z poczty e-mail. Aby zacząć korzystać z konkretnej skrzynki...

Dlaczego wiadomości e-mail docierają z opóźnieniem?

Poczta e-mail to w dzisiejszych czasach usługa, z której korzysta większość osób. Ważne zatem jest, aby korzystać z usług poczty e-mail...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl