Niestety, z biegiem czasu, nawet najbardziej zaawansowane i nowoczesne komputery mogą zacząć spowalniać, co wpływa na naszą produktywność i wygodę pracy. Jeśli często zmagasz się z tym problemem i zastanawiasz się, jak przyspieszyć komputer i jak przywrócić swojemu komputerowi dawny blask, ten artykuł jest dla Ciebie.
- Wprowadzenie do tematu wydajności komputera
- Co wpływa na spowolnienie pracy komputera?
- Jak przyspieszyć komputer? 5 sposobów
- Jak działa wydajność laptopa a czas pracy na baterii?
W poniższym tekście dowiesz się, jakie czynniki mogą powodować spowolnienie pracy komputera oraz jak skutecznie przyspieszyć jego działanie
Jak przyspieszyć komputer – wprowadzenie
Komputery towarzyszą nam już na co dzień i coraz więcej czynności wykonujemy właśnie za ich pośrednictwem. Jest to jednak nie tylko źródło rozrywki czy narzędzie komunikacji, coraz częściej jest to również niezbędne narzędzie pracy. W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba osób, które swoją pracę wykonują przynajmniej częściowo w trybie zdalnym. Wolno działający komputer nie jest więc już tylko drobną przeszkodą czy źródłem irytacji, może utrudniać nam wykonywanie naszych obowiązków oraz negatywnie wpływać na naszą produktywność.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na rozwiązanie problemów z zacinającym się czy spowolnionym komputerem, co więcej – wiele z nich możemy wykonać sami, a poradzą sobie z nimi nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy na temat komputerów i systemów operacyjnych. Warto więc regularnie wykonywać takie podstawowe czynności, by cieszyć się sprawnie działającym sprzętem, niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera w celach prywatnych, czy też zawodowych.
Co wpływa na spowolnienie pracy komputera?
- Wiele programów działających jednocześnie
- Brak miejsca na dysku
- Nieaktualne oprogramowanie
- Podzespoły niekompatybilne z systemem
- Jak sprawdzić co spowalnia komputer?
Często traktujemy jako normalne i oczywiste to, że kilkuletni komputer nie działa już tak sprawnie, jak zaraz po zakupie. Spowolnienie pracy takiego komputera faktycznie nie jest niczym wyjątkowym, stoją jednak za tym konkretne powody takie jak programy spowalniające komputer, nieaktualne oprogramowanie, czy też niewystarczająco wydajne komponenty. Zanim więc postanowimy zainwestować w nowy sprzęt, warto sprawdzić, czy powód niezadowalającego działania nie jest łatwy do naprawienia. Co może powodować, że komputer się zacina lub działa wolniej?
Wiele programów działających jednocześnie
W trakcie korzystania z komputera instalujemy różnego rodzaju programy i aplikacje, wiele z nich jednak potrzebnych jest nam tylko w konkretnym celu i używamy ich rzadko lub nawet tylko raz zaraz po zainstalowaniu. Często jednak nie sprawdzamy sposobu ich działania – jeśli więc aplikacja taka załącza się automatycznie wraz z uruchomieniem komputera, przez cały czas pracując w tle, wpływa ona na jego pracę. Im więcej takich programów, tym większy wpływ na szybkość działania komputera.
Brak miejsca na dysku
Pamięci komputera nie zajmuje tylko system operacyjny i wykorzystywane programy, to również zainstalowane pliki czy tworzone dokumenty. W czasie wieloletniego korzystania z komputera może nagromadzić się ich całkiem sporo. Wiele z takich plików i programów nie tylko nie jest nam potrzebna, ale też negatywnie wpływa na funkcjonowanie sprzętu.
Działanie szkodliwego oprogramowania
Ściągając na swój komputer pliki lub nawet odwiedzając nieznane nam strony internetowe możemy ściągnąć również złośliwe oprogramowanie – niezależnie od celu, jaki przyświeca działaniu wirusa, wpływa on negatywnie na nasz komputer i może znacznie spowolnić jego działanie.
Nieaktualne oprogramowanie
Nieaktualne sterowniki i nieaktualna wersja oprogramowania również mogą prowadzić do problemów z wydajnością. Co więcej, może prowadzić również do problemów z bezpieczeństwem, ponieważ aktualizacje często dotyczą właśnie problemów z ochroną komputera.
Podzespoły niekompatybilne z systemem
Jak przyspieszyć komputer to najlepiej kupić szybsze podzespoły. Ale czy na pewno? Do problemów z szybkością działania komputera mogą przyczyniać się również jego komponenty – kilkuletni sprzęt może po prostu nie być w stanie sprostać wymaganiom najnowszego oprogramowania, stąd też spowolnienie można zauważyć na przykład po zaktualizowaniu systemu do nowszej wersji. W takiej sytuacji pomóc może np. wymiana części komponentów.
Jak sprawdzić co spowalnia komputer?
O tym, jaki jest wpływ konkretnych programów na sprawność działania naszego komputera, możemy w prosty sposób dowiedzieć się, korzystając z:
- Menedżera zadań: w menedżerze dostępne są zakładki, takie jak procesy, wydajność czy uruchamianie, które pozwalają nam na sprawdzenie jak dany program wpływa na szybkość komputera – w ten sposób dowiemy się również o wszystkich działających w tle aplikacjach. (By otworzyć Menedżera zadań, należy skorzystać ze skrótu Ctrl + Alt + Del lub Ctrl + Shift + Esc),
- Podglądu zdarzeń: okno podglądu zdarzeń daje nam możliwość poznania dokładniejszych danych na temat działających programów oraz ich wpływu na szybkość działania sprzętu. (By otworzyć Podgląd zdarzeń, należy skorzystać ze skrótu Windows + R i w okienku, które się pojawi wpisać eventvwr.msc).
Jak przyspieszyć komputer? 5 sposobów
- Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania
- Wyłącz programy, których działanie nie jest Ci potrzebne
- Uporządkuj dysk i usuń niepotrzebne pliki
- Zadbaj o wydajność podzespołów
- Sprawdź, czy komputer może obsługiwać dany system operacyjny
Dbanie o sprawne działanie komputera pozwoli nam na wygodne korzystanie z niego, ale też zabezpieczy efekty naszej pracy – zacinający się i źle działający sprzęt może powodować trudności z wykonywaniem nawet podstawowych zadań. Warto więc wypróbować proponowane sposoby, by zwiększyć swój komfort i wygodę w trakcie pracy.
- Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania – mimo zastosowania szeregu środków bezpieczeństwa, które mają chronić nas przed zainfekowaniem naszego komputera, zawsze istnieje ryzyko, że złośliwe oprogramowanie i tak znajdzie dla siebie lukę w naszych zabezpieczeniach. W chwili trafienia na nasz dysk szkodliwe oprogramowanie, jak wirusy, adware czy spyware zaczynają działać na naszym komputerze, a efektem tego często jest właśnie spowolnienie jego pracy. Warto więc regularnie skanować swój sprzęt w celu szybkiego wykrycia takich plików i ich usunięcia.
- Wyłącz programy, których działanie nie jest Ci potrzebne – aplikacje działające w tle, uruchamiające się automatycznie po starcie systemu, mimo że ich działanie nie jest nam potrzebne, a także niepotrzebne nam już programy, które zajmują miejsce na dysku, mogą znacznie wpływać na szybkość pracy. Najlepiej więc regularnie usuwać stare i nieużywane już programy, a także wyłączyć funkcję automatycznego załączania się dla aplikacji, od których ciągłego działania nie wymagamy.
- Uporządkuj dysk i usuń niepotrzebne pliki – nawet po usunięciu niepotrzebnej nam aplikacji, pozostałości takiego programu nadal mogą zajmować miejsce na dysku, dochodzi do tego wiele innych programów obecnych na dysku, z których nie korzystamy oraz wiele starych plików, oraz pliki tymczasowe, które nie zawsze usuwają się automatycznie – wszystko to sprawia, że po długim użytkowaniu pamięć dysku się wyczerpuje. Niepotrzebne nam programy i pliki możemy usuwać ręcznie lub korzystając ze stworzonego w tym celu oprogramowania.
- Zadbaj o wydajność podzespołów – efekt spowolnienia komputera może wynikać również z uszkodzonych lub przestarzałych podzespołów – lata użytkowania mogą odbić się negatywnie na naszym sprzęcie, wymiana ich na nowsze i wydajniejsze rozwiązania może przynieść świetne efekty. Jednak takiej wymiany powinniśmy podejmować się tylko, jeśli jesteśmy pewni naszej wiedzy, na temat tego, jak zrobić to poprawnie. W przeciwnym wypadku lepiej oddać sprzęt do serwisu. W przyspieszeniu pracy sprzętu może pomóc nam dodanie dysku SSD, ale również wymiana zasilacza – wszystko zależy od powodów stojących za naszymi problemami. Sprawdź : Jak zadbać o wydajność WordPress?
- Sprawdź, czy komputer może obsługiwać dany system operacyjny – mimo że najnowsze wersje oprogramowania i systemy operacyjne tworzone są z myślą o optymalizacji pracy komputera, a także zapewnieniu maksymalnego poziomu wygody użytkownika i funkcjonalności oferowanych rozwiązań, stawiają one jednak również konkretne wymagania techniczne. Starszy komputer może po prostu nie być w stanie sprostać wymaganiom nowszego systemu, co w efekcie doprowadzi do spowolnienia jego pracy – zanim jednak zdecydujemy się na wymianę całego komputera na nowszy model, warto sprawdzić, czy wymiana części podzespołów nie będzie wystarczająca.
Jak przyspieszyć komputer przenośny?
W erze cyfrowej komputery przenośne, takie jak notebooki, stały się nieodłącznym narzędziem w pracy zdalnej i biznesie. Optymalne działanie systemu i aplikacji jest kluczowe dla efektywnej pracy na laptopach, ale ma również bezpośredni wpływ na zużycie baterii i czas działania na baterii. Jak przyspieszyć komputer przenośny i nie stracić na jego mobilności?
Laptopy działają na zasilaniu bateryjnym, co sprawia, że czas pracy na baterii jest kluczowym elementem ich użyteczności. Wydajność laptopa, czyli jego zdolność do wykonywania zadań z szybkością i płynnością, może wpływać na zużycie energii i czas działania na baterii. Różne komponenty laptopa oraz tryby pracy mogą mieć znaczący wpływ na czas, jaki użytkownik może spędzić bez konieczności podłączenia do źródła zasilania.
Laptopy zazwyczaj oferują dwa główne tryby pracy: tryb oszczędzania energii i tryb pełnej mocy. Tryb oszczędzania energii jest zoptymalizowany pod kątem minimalizacji zużycia energii, co ma na celu przedłużenie czasu pracy na baterii. W tym trybie komputer ogranicza niektóre funkcje i wydajność, co może wpływać na płynność pracy. Z drugiej strony, tryb pełnej mocy zapewnia maksymalną wydajność komputera, jednak może skracać czas działania na baterii.
Niezależnie od tego, z jakich trybów pracy korzystasz, urządzenia mobilne, takie jak komputery przenośne, są idealnym przykładem tego, jak ich optymalne działanie, usunięcie zbędnego oprogramowania, porządek w strukturze plików i dobór komponentów, będą wpływały na ich wydajność, a także zarządzanie energią.