Co to rootkit i jak się go pozbyć z komputera?

Promocja na hosting WordPress

Rootkit jest rodzajem złośliwego oprogramowania typu malware, który stworzony został w taki sposób, żeby cyberprzestępcy mieli możliwość zdalnej kontroli nad Twoim komputerem.

Rootkit może być sprytnie ukryty na komputerze. To oprogramowanie zalicza się do bardzo niebezpiecznego złośliwego oprogramowania, które niespodziewanie może trafić na Twoje urządzenie. Obecność Rootkit generuje wielkie straty i dodatkowo jest bardzo trudne do usunięcia oraz ciężka do zlokalizowania.

Jak działa rootkit?

Wiadomym jest, że rootkit daje cyberprzestępcom możliwość zdalnej kontroli nad Twoim komputerem, lecz musisz wiedzieć też, że oprogramowanie to zawiera również dużą ilość mniejszych narzędzi, które mogą działać na Twoją niekorzyść.

Narzędzia zawarte w rootkit to programy służące m.in. wykradaniu haseł, spyware, keyloggery i inne mniejsze aplikacje dające zdalny dostęp do poszczególnych części systemu i wybranego oprogramowania. Gdy rootkit spowoduje wyłączenie oprogramowania antywirusowego i innych systemów zabezpieczających – wówczas będzie on wręcz niemożliwy do wykrycia.

W sytuacji, gdy uda nam się wykryć rootkit na naszym urządzeniu, to podczas próby jego usunięcia, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest odcięcie dostępu do Internetu, aby przerwać potencjalny transfer kradzionych danych. Niestety, ale najczęściej najlepszym sposobem na usunięcie rootkita jest usunięcie systemu operacyjnego i instalacja go na nowo.

W jaki sposób atakuje rootkit?

Rootkit może znaleźć się w systemie operacyjnym tak jak każde inne oprogramowanie typu malware, czyli poprzez: instalację zainfekowanego oprogramowania, otwieranie niezaufanych załączników wiadomości e-mail lub przed zainfekowane linki na stronach WWW. Na urządzenia mobilne rootkit przedostaje się najczęściej po zainstalowaniu zainfekowanych nie sprawdzonych aplikacji.

Jednym z najlepszych działań prewencyjnych jest instalowanie aplikacji tylko z pewnych źródeł. Rootkit działa pod postacią różnych rodzajów aplikacji ze zbliżonymi funkcjami, które uznawana są za powszechne i używane dosłownie przez wszystkich. Rootkit może się ukrywać w takich aplikacjach pod postacią, np. bootloader (czyli programów, które ładują system razem z określonym narzędziem, które ma za zadanie zaatakować komputer).

Wyróżnić można również tzw. rootkit sprzętowy, który atakuje oprogramowanie układu pamięci lub BIOS. Duże niebezpieczeństwo stanowią również rootkity aplikacji, czyli złośliwe oprogramowanie, które działa jednocześnie z popularnymi programami na komputerze.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak zabezpieczyć się przed rootkit?

Najważniejsze w obronie przed rootkit jest działać zapobiegawczo, ponieważ to prewencyjne działanie zapewni najlepszą ochronę Twojego urządzenia oraz umieszczonych na nim danych.

Szczególnie należy zachowywać się ostrożnie w tych obszarach, w których rootkit najczęściej działa. Dlatego zalecane jest unikanie podejrzanych aplikacji, plików oraz stron WWW i linków. Należy pamiętać o aktualizowaniu systemu, oprogramowania antywirusowego oraz innych aplikacji.

Jaki antywirus wybrać na rootkit?

Najlepszym sposobem na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie atakom z użyciem aplikacji rootkit jest stosowanie dobrego oprogramowania antywirusowego. Większość popularnych antywirusów posiada wbudowane narzędzia chroniące przed szkodliwym działaniem rootkitów oraz innych wirusów.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl